Nad tým, že skladby Pala Haberu a Teamu znejú pravidelne z rádií, sa už ani nezamýšľame. Sú to stálice slovenského aj českého rozhlasového vysielania. Ide však väčšinou o staršie skladby a s novinkami to niekedy ani tí najpopulárnejší speváci v rádiách nemajú isté. Najnovším príkladom je vianočná skladba Nikto nemusí byť sám, ktorá dostala v jednom z najväčších českých súkromných rádií stopku. Dôvod vás pobaví a ešte viac reakcia Paľa Haberu.

Informácia o tom, že novinku Paľa Haberu "odmietajú hrať rádiá", sa za posledné dva dni valila internetom a médiami ako nadrozmerná snehová guľa. Pričom v skutočnosti je jej veľkosť tak akurát do ruky, ako na bežnej guľovačke, na ktorej by jeden dobre mierený hod možno trošku pošteklil a osviežil aj pána dramaturga, ktorý odmietnutím zaradenia pesničky do rotácií spravil Haberovi nechtiac nevídanú službu. Máločo totiž na Slovensku vzbudzuje väčší záujem ako poriadne nafúknuté šoubiznisové "kauzy". Napriek absencii v rotácii daného rádia tak Haberova nová skladba za posledné dni sotva niekomu mohla uniknúť.

Ako sa z vtipnej historky stala obludná téma

V rôznych médiách ste mohli v týchto dňoch čítať titulky ako:

  • Pavol Habera vydal vianočnú pesničku, no... TOTO je dôvod, prečo ju rádiá ODMIETAJÚ hrať!
  • Haberovu novú vianočnú pesničku odmietli hrať v rádiách. Odkázali mu, že je až moc americká
  • Rádiá nechcú hrať novú vianočnú pesničku Paľa Haberu. Po rusky sa mi spievať nechce, odkázal im spevák

Môže sa z nich zdať, že z frontmana kapely Team sa zrazu stal "zakázaný spevák" a že pesničku Nikto nemusí byť sám rádiá u nás aj v Česku plošne odmietli. Samotný spevák pritom v pondelok na svojom Instagrame opísal iba jednu konkrétnu negatívnu reakciu šéfa istého rádia a zvyšok si už senzáciechtivé médiá dokreslili a nafúkli, ako býva zvykom.

"Keďže vonku sneží, tak som sem práskol moju novú vianočnú pesničku Nikto nemusí byť sám," napísal Pavol Habera cez víkend v instagramovom príspevku, v ktorom skladbu, na ktorej spolupracoval Danielom Hevierom (text) a Jurajom Tatárom (aranžmán), prvýkrát zverejnil. Prirodzene očakával, že bude v tomto predvianočnom čase pre rádiá zaujímavá. O dva dni neskôr s nadhľadom sebe vlastným opísal reakciu šéfa jedného z najväčších českých rádií, ktorý novinku odmietol nasadiť do rotácie s celkom kurióznym odôvodnením.

Na margo prehnaných titulkov, ktoré po zverejnení spevákovho statusu zaplavili slovenský bulvár – je pravda, že Habera v príspevku spomenul aj iné nezmyselné zamietnutia, s ktorými sa počas svojej kariéry stretol, a určite tým spríjemnil deň aj svojim kolegom, ktorí majú podobné skúsenosti. Tie sa však netýkali tejto piesne, ktorá sa už v niektorých rádiách hráva a po aktuálnej "búrke v pohári" bude pravdepodobne znieť ešte častejšie. Nie je totiž na nej nič, čo by väčšine komerčných rádií mohlo prekážať.

"Príliš americká pesnička"

A čo vlastne Habera napísal v tom statuse, z ktorého bulvárne médiá vykonštruovali top senzáciu?

"Tieto nové internetové časy majú výhody a aj nevýhody. Keď my hudobníci urobíme novú pesničku, tak ju vždy ponúkame aj rádiám v Česku a na Slovensku, že či by ju bolo možné občas zahrať. Samozrejme, všetci sme vtedy presvedčení, že sme urobili tú naj pieseň na svete, ale páni z rádií nás vždy veľmi rýchlo z tohto nášho dojmu vyliečia a hrať to väčšinou odmietnu. Občas aj s rôznym odôvodnením. Napríklad, že to ešte nie je hit! Je to niekedy veľká sranda!"

"Prečo to tu píšem? Je jasné, že ponúknem aj túto novú vianočnú do radií a pred pár týždňami sme ju poslali šéfovi jedného z najväčších súkromných rádií v Čechách s otázkou, či si vie predstaviť, že by ju okolo Vianoc hrali a odpoveď bola, že je až moc americká a že takéto veci (Sinatrovky) v Čechách veľmi nejdú. Teraz neviem, či je dobrá alebo zlá, ale viem, že je americká. No a to sa naozaj nesťažujem, pretože dnes v časoch sociálnych sietí a internetu si dobrá pieseň nájde svojho poslucháča aj inou cestou. A ak nie, tak možno asi naozaj nebude dobrá," zauvažoval Habera.

Úsmevný klip a pohotová anglická verzia

Fanúšikovia mu v komentároch dali jasne najavo, že dobrá je, a odkázali mu, že prirovnanie k Frankovi Sinatrovi je vlastne veľkou poctou. Zároveň si k novinke pýtali aj videoklip. Dostali odpoveď, akú asi nečakali. "Dostávam od vás otázky, či bude aj nejaký videoklip k tej novej vianočnej pesničke? Odpoveď znie – no samozrejme – už je! A dal som si na produkcii záležať a poňal som to od stylingu až po výpravu veľmi independent. Vianočná nálada jak víííno. Rozmýšľam, či to zavesiť ešte na Youtube - či je už ľudstvo pripravené na tento nezávislý počin."

Vzhľadom na aktuálne počasie na Slovensku je Haberovo vtipne zeditované video veľmi aktuálne, posúďte sami.

Druhýkrát spevák fanúšikov prekvapil tým, že túto "príliš americkú pesničku" po odmietavom komentári šéfa rádia naozaj naspieval aj v anglickej verzii.

"Túto pesničku mám hotovú už tri roky, no a keďže som sa dozvedel, že je až veľmi americká, tak som spravil aj jej anglickú verziu. Text urobil môj priateľ Gary Osborne, ktorý urobil kopec skvelých piesní s Eltonom Johnom a aj s inými. (...) Volá sa Christmas like it used to be. A ak by sa niekto ako minule pýtal, prečo spievam aj po anglicky, keď som Slovák, tu je odpoveď: No preto, lebo po rusky sa mi nechce!" zaklincoval Habera.

Prečítajte si tiež: Pavol Habera a Team vyrazia v roku 2024 na Tour 100. Navštívia sedem slovenských miest

Autorka: Miroslava Rabčanová