Ak Rihannu niečo baví, zjavne sa tomu venuje každoročne. Keď bola ešte produktívnou členkou popovej komunity, vydávala albumy skôr, ako si fanúšik stihol uvedomiť, či planéta Zem už prešla okolo Slnka. Teraz divákom Super Bowlu ukázala, že kým jej prvorodený ešte ani nestihol dovŕšiť deviaty mesiac, ďalšie dieťa je už na ceste.


"Keď sa z vás stane matka, udeje sa niečo, vďaka čomu sa cítite, že zvládnete celý svet a Super Bowl je jedno z najväčších pódií na svete. Nech už to bolo akokoľvek strašidelné, keďže som sedem rokov nevystupovala, na tejto výzve bolo aj niečo nesmierne vzrušujúce. Je pre mňa dôležité urobiť to tento rok," povedala Rihanna na tlačovej konferencii tri dni pred svojím superbowlovským koncertom. Vtedy to ešte znelo viaczmyselne, a preto sa mnohí mohli domnievať, že sa barbadoská speváčka práve vracia do hry.

Teraz je kontext jasný. Čerstvá mamička odštartovala svoju 13-minútovku v polčase zápasu medzi Philadelphia Eagles a Kansas City Chiefs nežným pohladením svojho vypuklého brucha. Internet vraj začal okamžite "špekulovať", či je jedna z najžiadanejších speváčok posledných dekád opäť tehotná. Akoby červené "montérky" prekryté latexovými časťami nedávali príchod bociana k Fentyovcom dostatočne najavo.

Video s vystúpením si môžete pozrieť na Youtube kanáli americkej Národnej futbalovej ligy (NFL).

Rihanna, Super Bowl 2023 Zdroj: AP Photo/Abbie Parr
Bohyňa plodnosti

Hoci bola na State Farm Stadium v arizonskom meste Glendale plánovaná oslava Rihanninho hudobného katalógu, razom sa z polčasovej prestávky stala óda na ženskosť. Špecifikom vystúpenia bola vycentrovaná RiRi na plošine niekoľko metrov nad štadiónom, a to bol vzhľadom na podmienky doslovný vrchol vystúpenia. Speváčka medzitým na pár pesničiek zostúpila aj medzi množstvo tanečníkov v bielych overaloch, ktorí možno nechtiac pripomínali spermie.

Tu rapovala cenzurovanú verziu Bitch Better Have My Money, tam odtancovala tanec s "plieskaním sa po genitáliách" známym z videoklipu k Where Have You Been. Treba uznať, že vzhľadom na sprievodného hosťa neustále prítomného v bruchu, Rihannna tancovala skutočne veľa. Mnohí sa síce sťažujú na playback, no je počuť, že Rihannu sprevádzal iba miestami a 80% si odspievala sama. Vystupovať "v druhom stave" však nebolo jediné búranie stereotypov.

Keď zaznela Work, jediná skladba z doteraz posledného albumu ANTI (2016), kulturálna ikona nechala za sebou "doliezať" skupinu mužských tanečníkov, ktorí svoje sympatie veru neskrývali. Vlnili bokmi, vyplazovali jazykmi a všeobecne robili všetko, čo by sa smerom k tehotnej žene "nemalo robiť". Ďalším neklamným znakom ženskej nadvlády na trávniku bol aj fakt, že All of The Lights (spolupráca s Kanye Westom a inými), Run This Town (spolupráca s Westom a raperom Jay Z) i slávna Umbrella (spolupráca s Jay Z) odzneli výlučne v speváčkinom podaní. Úctyhodné, no monotónne vystúpenie napokon ukončila návratom na plošinu a do výšin za spevu piesne Diamonds.

Rihanna, Super Bowl 2023 Zdroj: AP Photo/Charlie Riedel
Mnohí sme čakali, že sa obľúbená umelkyňa vráti do nahrávacieho štúdia či na koncertné pódia, preto mohlo byť vystúpenie na Super Bowle sklamaním. Chceli sme mamičku, ktorá je späť v kondícii, veď pritakala na monumentálne vystúpenie. Napokon dala nielen fanúšikom, ale aj spoločnosti oveľa viac, čo neskôr ocení aj história. Použila priestor, ktorý mohol slúžiť vlastnému zviditeľneniu a marketingu, na poukázanie, že rodiť a byť doma s deťmi nie je prekliatie, ale dar. Aj napriek úspešnej kariére. Ukázala, že keď chce žena niečo dosiahnuť, je nezastaviteľná.

Mimochodom, vysielanie superbowlového finále, ktorého polčas bol prvýkrát pod taktovou Apple Music, sledovalo viac ako 113 miliónov divákov, čím sa stalo treťou najsledovanejšou edíciou tohto podujatia v histórii. Rihannin tehotenský statement si dokonca zaplo až vyše 118 miliónov ľudí, čím predbehla aj Lady Gaga, ktorá taktiež nemala žiadneho hudobného hosťa. Prím však stále drží Katy Perry. V roku 2015 prišla na štadión bez dieťaťa na obrovskom robotickom tigrovi a neskôr vzkriesila z hibernácie Lennyho Kravitza aj Missy Elliott. Získala tak pozornosť vyše 120 miliónov futbalových (ne)fanúšikov.

Rihanna si na úctyhodné čísla sledovanosti vystačila aj sama a vďaka "špeciálnemu hosťovi", ktorého nosí pod srdcom, sa postarala o Super Bowl, o ktorom sa aj pár dní po jeho skončení vo svete hovorí oveľa viac než tomu bolo v posledných ročníkoch (schválne, kto si spomenie, kto vystúpil pred rokom či dvoma?). O záujme svedčí aj dodatočných 37 miliónov pozretí záznamu vystúpenia za jeden deň od jeho zverejnenia. Dá sa teda predpokladať, že na veľkolepé ohlásenie pokračovania jej materskej dovolenky sa tak skoro nezabudne.

Setlist vystúpenia Rihanny na Super Bowle 2023:

1. Bitch Better Have My Money
2. Intermezzo - sample Phresh Out the Runway
3. Where Have You Been
4. Intermezzo - sample Birthday Cake
5. Only Girl
6. We Found Love
7. Intermezzo - sample S&M
8. Rude Boy
9. Intermezzo - sample Kiss It Better
10. Work (bez Drakea)
11. Wild Thoughts (bez DJ Khalida)
12. Intermezzo - sample Birthday Cake
13. Pour It Up
14. All of the Lights (bez Kanyeho Westa)
15. Run This Town (bez Kanyeho Westa)
16. Umbrella (bez Jay Z)
17. Diamonds

Autor: Marek Majzon