Stalo sa už zvykom, že pri veľkých športových podujatiach, na ktorých účinkujú slovenské tímy, vznikajú tematické skladby, či už ide o oficiálne reprezentačné hymny alebo pesničky na podporu športovcov. Tu je pár skladieb, ktoré hudobníci nahrali pre slovenských sokolov na Majstrovstvách Európy 2020/2021 vo futbale.

Obvykle vznikne k športovému sviatku pár pesničiek, no tento rok prilialo benzín do ohňa Rádio Expres, ktoré vyhlásilo súťaž s názvom Rozospievaj tribúny. Známi aj úplne neznámi hudobníci do nej poslali až 130 pesničiek, z ktorých porota zložená z hudobného experta Juraja Čurného, profesionálneho fanúšika Mariána Póšu a bývalého kapitána slovenskej futbalovej reprezentácie Martina Škrteľa vybrala deväť. Za tie mohli fanúšikovia do minulého piatka hlasovať a víťaza vyhlásili dnes ráno, teda v deň prvého zápasu Slovenska na ME proti Poľsku, ktorý začína o 18:00.

Fanúšikovia rozhodli, že skladba, ktorá by mala rozospievať tribúny, je Slovensko gól od skupiny Sám Sebou. Ako pri vyhlásení výsledkov poznamenal Juraj Čurný, text skladby je možno až príliš jednoduchý, no zadanie bolo jasné a niet pochýb, že by si ho ľahko zapamätal a zaspieval každý fanúšik. Náš tip ale je, že táto pieseň (ani žiadna iná z tohto článku) sa na štadiónoch Eura 2020/2021 spievať nebude. No snáď aspoň nejaké tie góly do siete súperov padnú...


Všetky skladby, ktoré sa dostali do finále súťaže, nájdete na webe rádia. V prípade tohto článku ide o veľmi lenivý "výber" pesničiek, ku ktorým autori v posledných dňoch poslali tlačové správy alebo aspoň nejaké avízo (pričom niektorí z nich sa do expresáckej súťaže zapojili, iní nie, alebo sa v nej nedostali do finále). Takže ak ste si v rámci futbalového ošiaľu zamilovali nejakú inú pesničku, ktorá tu spomenutá nie je, kľudne jej spravte reklamu v komentároch.

Z tých, ktoré formou tlačovej správy propagované neboli, ma celkom zaujala pieseň Je tu čas, s ktorou sa do súťaže zapojil košický spevák BuranoWski. Tribúny zrejme nerozospieva, ale skladba by mohla byť celkom dobrým príspevkom do rotácií komerčných rádií v období majstrovstiev. Sympatický text o veľkom futbalovom sne a hrdinoch, jednoduchý emotívny popevok s backing trackom v štýle štadiónového chorálu a perkusívna pasáž á la Safri Duo je presne to, čo vo mne evokuje atmosféru veľkého futbalového šampionátu, aké si pamätám z detstva v 90. rokoch.



Jedným z účastníkov súťaže, ktorý niesol dosť ťažko, že nebol porotou vybratý do finálneho poslucháčskeho hlasovania, je martinský spevák Juraj Hnilica. Pravdupovediac, po vypočutí vybraných skladieb ani ja nerozumiem, prečo do poslucháčskeho hlasovania nepostúpila, keďže spĺňa atribúty fanúšikovskej hymny lepšie ako niektoré z finálovej deviatky (a vôbec, prečo nie jedenástka?).

"Úprimne, som aj trochu sklamaný, že porota nevybrala pieseň medzi deväť finálových, lebo si myslím, že minimálne tam dôstojne patrí. Každopádne, aj takýto býva šport v dnešnej dobe. Diskvalifikujú vás ešte predtým, ako vstúpite na ihrisko. Nič to nemení na veci, že sa cítime ako víťazi a to z dôvodu, že sme spoločne s Tomášom Bartalosom stihli za dva dni nahrať peknú pieseň a spraviť k nej slušný klip," napísal Juraj na sociálnej sieti po tom, ako boli zverejnení finalisti súťaže Rozospievaj tribúny.

Pesničku napriek neúspechu zverejnil spolu s videoklipom, ktorý nakrútil na futbalovom štadióne, pričom okrem športového dresu sa predstavil aj v tradičnom kroji. "Som typ človeka, ktorý keď sa do niečoho pustí, dá do toho úplne maximum. Dostal som nápad natočiť video, ktoré dodá piesni väčšiu silu a energiu, aj napriek tomu, že videoklip nebol podmienkou zapojenie sa do súťaže. Oslovil som futbalový klub MŠK Žilina, či by sme mohli u nich natočiť pár záberov a oni na to srdečne pristúpili. Bol to neskutočný pocit stáť v strede takého obrovského futbalového štadióna a osvetlený reflektormi počuť hrať svoju pieseň, ktorá sa niesla celou tribúnou. Magický zážitok, na ktorý sa nezabúda," spomína Hnilica na nakrúcanie klipu.

"Som nesmierne rád, že sa nápad s krojom a fujarou zrealizoval a dodal piesni čaro folklórnej minulosti. Keď som bol v ňom oblečený, precítil som nádhernú energiu našich rodových koreňov. Som hrdý na to, že som Slovákom práve vďaka kultúrnemu bohatstvu, ktorým bez pochyby naša malá krajina disponuje. Snažím sa na to nezabúdať a som na to patrične hrdý. Zo srdca prajem slovenským futbalistom veľa síl, odhodlania, viery, šťastia, nádeje a všetkého čo budú len potrebovať v zdolávaní súperov na majstrovstvách Európy 2021," uzatvára spevák a autor piesne Slovenskí sokoli.


Alternatívna súťaž: Roztancuj tribúny

Keďže tradičných (pop)rockových hymien je viac než dosť, vždy poteší, keď sa objaví aj niečo "exotickejšie". Do tejto kategórie rozhodne patrí futbalový úlet skupiny Šalefuky, ktorej lídrom je saxofonista, skladateľ a producent Milo Suchomel. Kapela vo svojej tvorbe kombinuje inšpirácie v slovenskom folklóre s prvkami jazzu, funku, popu či rocku a nespútanou world music s príchuťou Balkánu a rómskej hudby.

Presne taká je aj pesnička Sokoly, sokoly, nič vás neskolí, ktorá možno nie je hymnou pre bežných futbalových fanúšikov, ale ľudí, ktorým nechýba nadhľad, s hudbou plnou energie a sviežim textom určite rozveselí. Podľa autora skladby Mila Suchomela je pesnička "oslavou futbalového sviatku a má ambíciu roztancovať štadióny za doprovodu hlasov profesionálnych speváčok z dvoch najznámejších folklórnych súborov na Slovensku". Hudobník do piesne zakomponoval aj melódiu známeho pokriku "palmolive" zo šatne sokolov. V ktorej pasáži piesne sa pokrik skrýva, fanúšikovia určite rýchlo zistia.

Milo Suchomel je známy rôznymi jazzovými a popovými produkciami, zložil napríklad pieseň pre finalistku americkej súťaže The Voice Ali Caldwell. Na druhej strane má za sebou aj spoluprácus petrohradským baletom, pre ktorý skomponoval niekoľko skladieb. Rovnako tak dúfa, že aj futbalová hymna sa dostane k našim futbalistom až do Petrohradu, kde odohrajú prvé dva z trojice zápasov vo svojej základnej skupine.

"Snažil som sa vystihnúť futbalovú atmosféru, ku ktorej patria dychové nástroje ako trúbky a saxofón, pripomínajúce rôzne trúbenie a zvuky zo štadiónov. Postupne sa zrýchľujúca stredná pasáž pesničky by mala vyburcovať futbalistov k maximálnemu výkonu a keď na konci pri hymnickej pasáži zatvoria oči, pocítia silu od slovenských fanúšikov," hovorí hudobník a v mene celej skupiny Šalefuky praje slovenským sokolom na majstrovstvách ten najväčší rozlet.


V podobnej kategórii veľmi netypických futbalových hymien je aj tanečná skladba Nad horami, dolinami, ktorú nahral Mike Lark, čo je sólový projekt Michala Štofeja z kapely Hudba z Marsu. Porota ju vybrala aj medzi deviatku skladieb v súťaži Rozospievaj tribúny, no ako nám prezradil Michal, zapojil sa do nej aj s dvoma úplne inými piesňami.

"Ostatné dve sú asi aj lepšie než tá, ktorú vybrali. Pod Hudbou z Marsu sme nahrali dojímavý britpop á la The Lightning Seeds a ešte jednu tanečno-pochodovú na štýl Armina van Buurena. Ale tam sme sa ešte nedostali," hovorí s úsmevom.

Moja reakcia na jeho skladbu bola, že Slováci skôr berú za svoje rockovejšie športové hymny a Nad horami, dolinami je taký "marťanský úlet", ktorý by sa skôr hodil, ak by sme boli nejaká exotická krajina. "Škoda, že sme stále v tom rocku pripomínajúcom Metalindu," poznamenal Štofo na margo veľkej časti "spolusúťažiacich" z expresáckej výzvy.

A čo si myslíte vy - ako by mala znieť správna futbalová hymna?


Autor: Patrik Marflák
Foto: Facebook.com/SkupinaSamSebou