Freddie Mercury bol excentrický showman predbiehajúci dobu a vlastné tiene, pričom búral stereotypy na niekoľkých osiach zároveň. Film Bohemian Rhapsody mal byť oslavou a pripomenutím toho, čo zostalo po spevákovi, keď vo veku 45 rokov zomrel na AIDS. V skutočnosti však pôsobí ako zbytočný prísľub, ktorý bolo po niekoľkoročných prieťahoch potrebné naplniť.
O dva roky neskôr sa flirtovalo s rokom 2014 ako predbežným termínom premiéry. Stačilo však niekoľko mesiacov a z projektu vycúval filmový Borat. Do kreatívneho tímu priviedol scenáristu Petra Morgana, ktorý bol dvakrát nominovaný na Oscara, ale tiež rovnako lukratívnych režisérov Davida Finchera (Sociálna sieť, 2010) a Toma Hoopera (Dánske dievča, 2015). Brian May a spol. však všetkých odmietli, čo sa podľa zvyklostí oficiálne označuje ako "kreatívne rozdiely".
Medzitým sa ešte v roku 2014 stihol Dexter Fletcher (aktuálne režíruje biografiu Eltona Johna pod názvom Rocketman, vyjde v roku 2019 pozn. red.) vzdať režisérskeho postu, zatiaľ čo o rok neskôr získal Anthony McCarten (Teória všetkého, 2014) možnosť prerobiť scenár po Morganovi. Na chvíľu sa do predstavy zosobňovať hudobnú legendu vžil 35-ročný britský herec Ben Whishaw (Atlas mrakov, 2012). Po jeho boku sa mali objaviť aj Gemma Arterton (James Bond: Quantum of Solace, 2008) ako bývalá Mercuryho priateľka Mary Austin a Johnny Flynn, ktorý mal stvárniť jedného z členov formácie, Rogera Taylora. Nikto zo spomínaných hercov však vo finálnej podobe snímky napokon nefiguruje.
V druhej polovici minulého roka začal hudobný film konečne naberať reálne kontúry, keď skupina na svojej oficiálnej stránke potvrdila prípravy na nakrúcanie projektu. Prvé klapky ohlásili na jeseň, pričom pevným bodom produkčného ansámblu bol iba scenárista. V konečnom dôsledku však pribudol Rami Malek ako hlavný predstaviteľ a režisérom sa stal Bryan Singer. Mohlo sa začať nakrúcať... V inom vesmíre a inom živote. Tŕňom v oku bol tentokrát tvorca štyroch filmov X-Men, ktorý sa podľa stanoviska Twentieth Century Fox správal "nečakane nezastihnuteľne", keď riešil rodinné problémy. Magazín The Hollywood Reporter v tom čase informoval, že sa režisér údajne dostal do stretu s Malekom, čo však filmár poprel. Dvojhodinovku vo finále dokončil Fletcher.
Minimálne osemročné prieťahy a 60 percent tohto článku sa však vôbec nevyrovnajú tomu, čo snímka ponúka. Človek je svedkom prehliadky rokov, počas ktorých Freddie Mercury ešte ako Farrokh Bulsara (Rami Malek) pracuje na letisku Heathrow. Po výčitkách od otca, aký je naničhodný, sa chystá na koncert skupiny Smile, kde pred tým pôsobili Brian May (Gwilym Lee) s Rogerom Taylorom (Ben Hardy). Skupina sa rozpadáva, pretože jej spevák zacítil príležitosť niekde inde. Bulsara sa chce chopiť príležitosti, pričom padne prvá narážka na nie veľmi nenápadný predhryz. Napokon si svoju šancu improvizovane vyspieva a vzniká kapela Queen.
Od tohto momentu je to viacmenej už len plejáda vypredaných koncertov a plochých emócií. Napríklad, dlhoročná Mercuryho priateľka Mary Austin nadobudne "Božie vnuknutie" a bez akéhokoľvek kontextu, ktorý by sa divákovi hodil, oboznámi budúcu legendu s tým, že je homosexuál. V inom prípade dostane človek pocit, že Mercury neznáša svoju rodinu, no tvorcovia sa s dôvodom neunúvajú. "Čerešničkou" je už len temné obdobie drog a sexu pôsobiace skôr ako festival glykomanov.
Po zhliadnutí filmu sa do človeka naprojektuje rovnaká nechuť a sklamanie, aká bola pravdepodobne v tvorcoch pod drobnohľadom mayovcov. Ináč sa nedá vysvetliť nedostatok ambicií a prílišná opatrnosť, ktorá nikdy nebola poprednou stránkou kapely Queen. Práve naopak. Je ľahké predstaviť si, že ak by Mercury žil, posunul by biografiu na pichľavú hranu, kde by sa do diváka problémy s identitou zabodávali. Všetky tie témy, s ktorými Singer alebo Fletcher narábali v rukavičkách a spomenuli ich bez hĺbky alebo pointy. Len aby sa nezabudlo alebo nepovedalo. Čo teda samotný film? Nič, čo by ste ako fanúšik nevedeli alebo ako nefanúšik nedokázali vygoogliť.
Autor: Marek Majzon
Foto: CinemArt
Súvisiaci interpreti: Queen