Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Album Witness ponúka svedectvo toho, ako Katy Perry dospela

Katy Perry - Witness

Katy Perry - Witness, 2017 11.07.2017 - 17:00 | redakcia

Katy Perry prevrátila svoj imidž popovej hviezdičky naruby, zafarbila si vlasy na blond a skočila do neznáma. Pochopila, že už dávno nemá šestnásť, a že jej problémy (rovnako ako aj problémy jej fanúšikov) nie sú výhradne o vzťahoch a živote na vysokej nohe. Na svojom piatom albume Witness ukazuje, že je zrelšia nielen ona, ale aj jej hudba.


Katy Perry dospela. Začarovaný kruh pesničiek, ktoré sa hodia do rádia a na párty, nikdy si ich však nepustíte len tak, lebo na ne máte náladu. Taká bola Katy Perry na predchádzajúcich štyroch nahrávkach. Všetky sa točili okolo hitparádových singlov, zámerne príliš infantilných videoklipov a zvyšok skladieb bol viac-menej do počtu - rozhodne nič, na čo by si bežný poslucháč s odstupom času spomenul.

Dnes je všetko inak. "Slečna nebezpečná" si celý svet pustila do svojho sveta a veľmi nedbá na názory iných. Výsledok možno nie je taký tanečný a predurčený na úspech v hitparádach, rozhodne je však úprimnejší ako čokoľvek, čo sme od Katy Perry počuli doteraz.

Ak by som dnes všetko stratila, zostal by si?

Z "divožienky", ktorá tancovala v ružovej parochni medzi umelými kvetmi sa stala žena, ktorá síce vie, čo chce, no podobne ako mnoho jej rovesníčok, nevie, ako by to dosiahla. Nežná, zraniteľná, večne tápajúca, neistá aj zlomená. Zmenila imidž a zdá sa, že pochopila, že je iná, ako kedysi. Na albume Witness hľadá svoju spriaznenú dušu, ktorá by sa stala svedkom jej života. Niekoho, kto si ju všimne, kto hovorí jej jazykom, niekoho, kto tu bude vždy pre ňu (aspoň tak to spieva v rovnomennej skladbe, ktorú nájdete na samom začiatku).

Hudobne osciluje kdesi na polceste medzi svojím starým ja a Katty Perry budúcnosti - hoci popovým, ale rozhodne dobrým interpretom, s ktorého počúvaním sa nebudete hanbiť pochváliť pred kamošmi. Witness je zároveň jednou z najchytľavejších piesní celej nahrávky. Príjemne sa v nej strieda tempo ale aj elektronika s melodickým klavírom.


Na albume sa rozhodne nedá obísť ani skladba Mind Maze s temnými beatmi a ešte temnejšou atmosférou. Tá sa točí okolo neistoty prameniacej z vratkého vzťahu, sklamania a stratených ilúzií. V Chained To The Rhythm sa rozhodla speváčka nastaviť spoločnosti zrkadlo a ukázať, ako sa radi prezentujeme na sociálnych sieťach často bez toho, aby sme žili skutočný život - uzavretý každý vo svojej bubline.


Za zmienku určite stojí aj skladba Hey Hey Hey, ktorú speváčka napísala spoločne s hitmakerkou Siou či duet s Nicki Minaj Swish Swish. Napriek tomu, že prešla dlhú cestu a na albume je to cítiť, nahrávka sa nezaobišla bez povrchných skladieb. Možno by bolo jej publikum sklamané, ak by sa na platni neobjavila pesnička typu Bon Appétit, relatívne prvoplánový hit s prízemným textom.


Dlhá cesta od lásky k nenávisti

Album vychádza v čase stále neutíchajúceho sporu na diaľku s Taylor Swift. Celé sa to začalo rozhovorom Swift pre magazín Rolling Stone, kde povedala, že sa jej nemenovaná kolegyňa snažila sabotovať turné. Neskôr sa potvrdilo, že išlo o Katy Perry. Následne niekdajšia country hviezda napísala skladbu Bad Blood a venovala ju speváckej kolegyni, ktorá bola kedysi jej priateľkou. Aj keď ju ani v tomto prípade priamo nemenovala, dnes už nie je žiadnym tajomstvom, že išlo o Katy.

Tá jej však prednedávnom odkázala, že jej odpúšťa a želá všetko dobré. Otázka znie, či má rovnaký názor aj Taylor, ktorá v rovnaký deň, ako vyšiel album Witness, strhla značnú pozornosť na seba ohlásením, že jej fanúšikovia budú môcť opäť počúvať jej hudbu na streamovacej službe Spotify. A to aj napriek tomu, že švédsku spoločnosť v minulosti ostro kritizovala. Náhoda? Nemyslím si...

Novinka Katy Perry má od dokonalosti ďaleko a rozhodne v rámci prerodu popovej hviezdy na niečo viac neprekvapila tak, ako svojho času vizuálny album Beyoncé, v ktorom si našli svoje vyznávači popových hitov aj hudobní fajnšmekri. V každom prípade je však jasné, že 32-ročná Američanka je na ceste k zrelším skladbám, s kvalitnejšími textami aj hudbou. Ešte si nemôže zagratulovať k perfektnému výsledku, Witness však nikoho neurazí. Mali by ste sa presvedčiť.

Katy Perry – Witness
(Capitol Records, 2017)

1. Witness
2. Hey Hey Hey
3. Roulette
4. Swish Swish
5. Déjá Vu
6. Power
7. Mind Maze
8. Miss You More
9. Chained To The Rhythm
10. Tsunami
11. Bon Appétit
12. Bigger Than Me
13. Save As Draft
14. Pendulum
15. Into Me You See

Autorka: Kristína Jurčišinová
Foto: Facebook.com/katyperry


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti