Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Nový album Gorillaz je o ľuďoch. Bez rozdielov rasy, náboženstva či orientácie

Gorillaz - Humanz

Gorillaz - Humanz 12.05.2017 - 13:30 | Matej Kráľ

Je to už takmer 20 rokov, čo pri pozeraní televízie dostali náhodní spolubývajúci, hudobník Damon Albarn a vizuálny umelec Jamie Hewlett, nápad vytvoriť virtuálnu kapelu. Vdýchli tak život štvorčlennému fenoménu, ktorý sa okamžite dostal do povedomia charakteristickou, jemne provokatívnou grafikou a zvukom zdržiavajúcim sa na križovatke černošských vplyvov, najmä hip-hopu, trip-hopu a synth-funku.


Najnovší výsledok ich spolupráce nesie názov Humanz a kapelu zvukovo a významovo posúva do úplne novej a opäť jedinečnej dimenzie. Extravagantný a žánrovo nádherne rozmanitý album zo všetkých uhlov napĺňa kvalitatívne aj kvantitatívne kritériá. Damon Albarn si do hudobnej "strojovne" prizval hviezdy aj menej známe mená prevažne z hip-hopových a dancehallových končín, no napriek tomu sa Gorillaz ani náhodou neutopili v neurčitosti. Práve inovatívne spolupráce s rôznymi rapermi - od Snoop Doga cez De La Soul až po Mos Defa či MF Dooma - položili v minulosti jeden zo základných kameňov hudobného charakteru skupiny.

Aj keď si pravdepodobne mnohí pri pustení prvých vydaných ochutnávok povedali, že toto neznie ako Gorillaz, opak je pravdou. Zvuk sa posunul presne tak, ako by to správny fanúšik od kapely, ktorá si od vydania posledného albumu vzala sedemročnú pauzu, čakal. Albarn totiž za ten čas stihol okrem iného vydať osobný a znamenitý sólový debut Everyday Robots, ale aj album so svojou prvou slávnou kapelou Blur, The Magic Whip.

Žánrový experiment aj spomienky na staré časy

Už začiatok je prekvapivo svižný, skladba Ascension vtiahne pozorné uši rýchlym, syntetizátorovo zaobaleným prúdom slov v podaní rapera Vincea Staplesa. Všetkým, ktorých zaujíma, aké záhady driemu v Albarnovej mysli, odporúčam sústrediť sa na výborný text. Nasledujúci počin Strobelite je postavený predovšetkým na precítenom vokálnom prejave, ktorý má na svedomí spevák Peven Everett.

To, že s hlasom vie narábať naživo, ukázal aj na vystúpení v rádiu WFUV. Skladbu navyše sprevádza hravý stret basového groovu a výrazného synťáku, silno pripomínajúceho také hity ako Kids With Guns, Dare či Stylo. Aj najväčší skeptik si pri vypočutí musí priznať, že Gorillaz svoj zvuk nestratili, len mu vdýchli novú podobu a posunuli ho ďalej.


Kritikmi zatiaľ najlepšie hodnotená skladba Saturnz Barz môže výrazným rapovým skreslením Jamajčana Popcaana spočiatku pôsobiť rušivo, no po viacerých vypočutiach príde poslucháč na to, že sadol na lep absolútne precítenému a neprvoplánovo chytľavému Albarnovmu refrénu: "With the holograms beside me, I'll dance alone tonight. In a mirrored world, are you beside me, all my life?..."

Možno aj táto téza nahráva klebetám, ktoré sa objavili po zverejnení turné. V rámci live vystúpení, z ktorých jedno prebehne aj v pražskej O2 aréne, sa vraj na pódiu objavia hologramy v podobe všetkých štyroch virtuálnych členov kapely. Dáva to logiku, ktorá iná kapela by mala postaviť svoje koncerty na tejto technológii, ak nie práve Gorillaz?


V jadre albumu sa nachádza chytľavá nakopávka Momentz s podpisom newyorského raperského tria De La Soul, ktoré spolupracovalo aj na doposiaľ najväčšom hite kapely, Feel Good Inc. z roku 2005. Soulovo znie tiež skladba Submission, a to najmä vďaka nádhernému vokálnemu prevedeniu speváčky menom Kelela. Výrazné vedľajšie vokály a orchestrálne prvky sa objavujú aj na emotívnej skladbe Busted and Blue. Na tomto mieste počuť opustenosť, melanchóliu a rezignáciu. Zároveň ide o jedinú skladbu, ktorá je čisto v Albarnovej réžii.

Hudba ako sociálny a politický odkaz

Smutným hlasom frontman prekvapil aj v skladbe She's My Collar. Ten kontrastuje s hravým svižným beatom a výraznými bicími, ktoré sprevádzajú takmer celý album. Absentujú napríklad v prvej vydanej skladbe, hudobne jemnom, no textovo mrazivo drsnom počine Hallelujah Money, ktorý je najviac politickým statementom na albume. Svedčí o tom aj zverejnenie skladby v predvečer inaugurácie amerického prezidenta Donalda Trumpa. Mágiu prostredníctvom svojho jedinečného hlasu do skladby vdýchol britský hudobný poet Benjamin Clementine. Ten sa mimochodom sólovo predstaví aj na tohtoročnom festivale Pohoda.


Veľkolepý nádych má pieseň s názvom We Got The Power pohrávajúca sa so sociologickou teóriou zvanou Thomasov teorém. William Isaac Thomas a Dorothy Swaine Thomas v roku 1928 rozpracovali tézu, že ak ľudia určitú situáciu definujú ako reálnu, stáva sa reálnou vo svojich dôsledkoch. Inak povedané, už samotné naše predpovede, aj keď nemusia byť založené na realite, menia svet. (viac sociológie TU)

S týmto obsahom pomohla frontmanovi po vokálnej stránke speváčka Jehnny Beth z post-punkovej kapely Savages a okrajovo taktiež jeho niekdajší sok z čias najslávnejšej éry britpopu Noel Gallagher. Albarn sa na margo inšpirácie súčasnou politickou situáciou vyjadril, že každý album Gorillaz je oslavou života a hudby, a to aj keby v ďalší deň mal prísť koniec sveta. Tento je navyše prierezom nielen rôznych hudobných sfér, ale aj rás, náboženstiev a orientácií. Záverečná skladba na albume je tak vyjadrením nádeje a pozitívneho uvažovania: "We got the power to be loving each other, no matter what happens, we've got the power to do that. We got the power to be ringing the great bell out there above us, we got the power for that."


Gorillaz, združenie štyroch pofidérnych a transcendentálnych bytostí, svojou hudbou dokázalo, že sú živí viac než kedykoľvek predtým. Aj napriek neveľkému hitovému potenciálu každý poslucháč, ktorý sa nenechá odradiť prvým počutím, zistí, že Humanz je mimoriadne vyváženou a chytľavou dávkou hudby, v ktorej nad biznisom prevažuje umelecký zámer.

Po viacerých počutiach sa pritom už človeku v podvedomí zasekáva refrén každej druhej skladby, navyše obohatený o texty, ktoré majú v globálnom súčasnom systéme neotrasiteľný a zásadný význam. Akoby Damon Albarn veril, že keď fanúšikom Gorillaz naservíruje oproti minulosti ťažšie sústo hudby pre náročnejších, tak sa náročnejšími stanú. Thomasov teorém teda testuje aj v praxi, snáď sa mu potvrdí.

Gorillaz - Humanz
(2017, Parlophone / Warner Bros.)

1. Intro: I Switched My Robot Off
2. Ascension (feat. Vince Staples)
3. Strobelite (feat. Peven Everett)
4. Saturnz Barz (Spirit House) (feat. Popcaan)
5. Momentz (feat. De La Soul)
6. Interlude: The Non-Conformist Oath
7. Submission (feat. Danny Brown & Kelela)
8. Charger (feat. Grace Jones)
9. Interlude: Elevator Going Up
10. Andromeda (feat. D.R.A.M.)
11. Busted and Blue
12. Interlude: Talk Radio
13. Carnival (feat. Anthony Hamilton)
14. Let Me Out (feat. Mavis Staples & Pusha T)
15. Interlude: Penthouse
16. Sex Murder Party (feat. Jamie Principle & Zebra Katz)
17. She's My Collar (feat. Kali Uchis)
18. Interlude: The Elephant
19. Hallelujah Money (feat. Benjamin Clementine)
20. We Got the Power (feat. Jehnny Beth)

Bonusové skladby deluxe edície:

21. 
Interlude: New World
22. The Apprentice (feat. Rag’n’bone Man, Zebra Katz & Ray BLK)
23. Halfway to the Halfway House (feat. Peven Everett)
24. Out of Body (feat. Kilo Kish, Zebra Katz & Imani Voshana)
25. Ticker Tape (feat. Carly Simon & Kali Uchis)
26. Circle of Friendz (feat. Brandon Markell Holmes)

Vypočujte si album na Deezeri:Autor: Matej Kráľ
Foto: Jamie Hewlett


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti