Zabudnite na pesničky tipu Mám ťa rád či Dážď. Albumu Guitardisco diktuje atmosféru úplne iná emócia, než dojímanie sa nad zamilovanými vyznaniami. Rocker Cmorik, ktorý sa doteraz pohyboval vo vodách pop rocku, na štúdiovej novinke spojil ostrejšie gitarové riffy s tanečnou muzikou a k nim nakombinoval šteklivé témy s erotickým podtónom.


Vznik albumu podnietila zocelenosť kapely Peter Cmorik Band, tvorivé napätie medzi jej členmi, zážitky z cestovania a energia z koncertov. Vnútorná reakcia Petra Cmorika na toto dianie bola tou prvotnou tvorivou iskrou. "Oheň, láska, či trochu úsmevnej frajeriny, plus pohľad dospeláka, má za úlohu baviť obecenstvo a tancovať s nami na koncertoch, či kdekoľvek, kde budú počuť tieto piesne," uviedol Cmoro v ilustrovanom booklete Guitardisco.

Hybridný názov mal byť iba jeho pracovnou verziou, ktorá slúžila kapele na pobavenie v čase, kedy ešte nevedeli, nakoľko si toto slovo obľúbia. Názov Guitardisco odráža hravosť a žartovnú náladu albumu a hlavne spája dva stavebné hudobné prvky – tanečné beaty s gitarovými riffmi. "Keď si robíme srandu, voláme to guitardisco," hovoril ešte v júli Peter s pobavením.


Smerodajnou pre zadefinovanie štýlu aktuálnej albumovej novinky Guitardisco sa stala skladba Protipól, ktorá bola prvou dokončenou nahrávkou albumu. Čo sa deje s kapelou Peter Cmorik Band po odohranom koncerte? To humorným spôsobom ukazuje videoklip k nej.

Po troch týždňoch vyšla ako singel pesnička 3 minúty, ktorej vizuál nadväzoval na vyššie spomínaný singel. V nej Cmoro rieši otázku, či sú tri minúty sexu dostatočné alebo je to málo. Cieľom nebolo tento nepodstatný rébus vyriešiť, cieľom bolo šteklivou témou, obalenou v rockovom šate pobaviť poslucháča. Iskrivú tému nájdeme aj v skladbe Čo so mnou robíš.


Richard Müller, Majself, Jimi Cimbala a manželka

Odlišný charakter majú skladby, do ktorých si Peter Cmorik prizval hudobných hostí. Tie témami nekĺžu po povrchu, ale ponúkajú hĺbavejšie myšlienky. V tajomnej skladbe Temný muž zaznie hlas Richarda Müllera, ktorý v dobre napísanom texte zastupuje svedomie. V pesničke Démon hosťujú hneď dve veľké mená. Svoj vlastný part si napísal raper Majself a gitarové sólo v závere nahral Jimi Cimbala.

"Šialená jazda mestom na plný plyn aspoň dvesto," spieva Cmoro v skladbe, ktorá ma najviac baví. V Démonovi nachádzam podstatu celého albumu, ktorý je nečakane šialenou jazdou. A veľmi osviežujúcou. Rovnako ako jazda v melodicky zaujímavo spravenom Cadillacu, ktorého spoluautorom je Laco Rychtárik, ktorý je zároveň aj spoluproducentom albumu. O tento post sa podelil s Petrom Cmorikom a Kristófom Kissom.


Medzi deviatkou nových piesní nájdeme aj jednu takú, ktorá sa emóciou podobá na predchádzajúcu tvorbu Petra Cmorika. Spomienková skladba s názvom Pripíjam, s citlivou témou spomínania na ľudí, ktorí už nie sú medzi nami, sa odlišuje od zvyšných skladieb aj emotívnym sláčikovým partom, ktorý nahrala Petrova manželka Daniela Cmorikova, pôsobiaca pod umeleckým menom Daniela Lovlin. Spomalenie priniesla aj záverečná Whisky s trochou ľadu s textom Petra Uličného.

Po vypočutí novej nahrávky môžu byť fanúšikovia Petrovej tvorby jemne rozpoltení z toho, či im viac vyhovuje romantický pop rocker s charakteristickým chrapľavým prejavom alebo tancujúci rocker spievajúci o sexe a láske. Nie je nutné si vyberať, pokiaľ človek vníma album Guitardisco ako jeden zárez v diskografii muzikanta, ktorý mal chuť spraviť album inak ako doteraz. Sviežo, zábavne a s ostrejším zvukom, čím spestril svoju albumovú históriu a ako sám v booklete hovorí, spravili s kapelou presne taký album, aký chceli. Aký budú chcieť spraviť nabudúce, ukáže až čas.

Peter Cmorik s kapelou album pokrstia na dvoch februárových koncertoch v Košiciach (17.2., DKC Veritas) a v Bratislave (24.2., Rivers Club).

Peter Cmorik Band – Guitardisco
(Cmoro, s.r.o., 2022)

1. Cadillac
2. 3 minúty
3. Prídi k nám
4. Temný muž
5. Pripíjam
6. Protipól
7. Démon
8. Čo so mnou robíš
9. Whisky s trochou ľadu

Autorka: Miroslava Rabčanová

Súvisiaci interpreti: Peter Cmorik