Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Vsádza Kristína na osvedčené šablóny alebo ponúka na novinke niečo viac?

Kristína - Mať srdce

Kristína - Mať srdce, 2017 26.06.2017 - 14:00 | Marek Danko

Trojica albumov z rokov 2008 – 2012 katapultovala Kristínu vysoko. Ďalších päť rokov bolo ešte hektickejších a vzrástli i očakávania verejnosti. Štvrtá radová platňa Mať srdce, vydaná v dvoch verziách, zachytáva speváčku vo fáze upevnenia si vydobytej pozície a zároveň zobrazuje i jej snahu o zušľachtenie umeleckého výrazu.


Novinka Mať srdce mala vyjsť minulý rok, množstvo aktivít to však zariadilo inak. Počas päťročnej pauzy sa 29-ročná Svidníčanka zviditeľnila viac než dosť a prakticky nepotrebovala ani radový album s pôvodnou tvorbou – postarala sa o to kompilácia Tie naj s megahitom Ta ne, spolupráce s osobnosťami, fotenia, videá, single, vypredané koncerty či kontroverzné názory na jej tvorbu. Tie k populárnym umelcom neodmysliteľne patria, prvoradými ukazovateľmi kvality však aj tu musia byť profesionalita, talent, tréning a zápal pre hudbu.

Pop so serióznejšou tvárou

Kristíny nič zo spomínaných atribútov nechýba. Názorovo vyzrieva, naberá skúsenosti, piluje hlasový fond a po muzikálnej stránke sa vyvíja. Stále ponúka priamočiare popové piesne so zreteľným odkazom, ale niektoré dnes majú progresívnejší charakter než kedysi a prenikavejšie, resp. naliehavejšie znie i protagonistkin hlas. V titulnej skladbe ju podporujú silné vokály a gospelovo-soulový aranžmán, Na vysokej skale je ozvláštnený reggae rytmom a výrazným vkladom Roba Grigorova.


Výborne sa darí odpútať šablónam aj plnokrvnému pop rockovému titulu Letím v duši, kde sprievodná kapela navodzuje energiu Kristíniných vystúpení. Inštrumentálnu slobodu si užíva najmä rytmika a decentná gitara.

Atypická je balada Láska bombová, známa z videa. Ide o deprimujúcu vec s prepracovanými aranžmánmi, ktoré umožňujú Kristíne umelecky rásť a prekonávať vlastné možnosti. Sláčikovo ladená Zradila nás chémia pôsobí konvenčnejšie a menej nápadito, do hry však speváčku vracajú pulzujúce Dopravné značky.

Pochvalu si zaslúži Kamenné mesto s prekvapivými gajdami a ešte lepším gitarovým sólom či akordeónovo spevný kus Čo nás spolu drží. Záver patrí dvom podmanivým titulom – v Majáky sa o slovo opäť hlási znamenitá rytmika a dynamicky znejúce Maturitné otázky zdobia netradičné elektronické podklady, ktoré majú dosť ďaleko od toho, čo si ľudia bežne predstavia pod Kristíninou produkciou.

Neodpustia si typickú rozšafnosť

Je počuť, že autorský tím Martin Kavulič, Marián Kavulič, Kristína a prvýkrát i Adam Kuruc, produkujúci viacero skladieb, neustrnul na mieste. Badať tu úspešné pokusy o zmodernizovanie formy i obsahu a ochotu ponúknuť čosi viac i náročnejším poslucháčom. Napomáha tomu profesionálny spev, zvládajúci odlišné žánrové polohy.

Na druhej strane by stálo za úvahu využiť inštrumentálny potenciál sprievodnej kapely do väčšej miery, pretože gitara toho na srdci má ešte veľa, čo v podstate platí i o jej basovej kolegyni a bicích. Tým by sa do istej miery mohol oživiť jednotvárny rytmus, ktorý je v inak kvalitných skladbách ako Na bieleho koňa, Poďme do hory či No. 1 stále dosť markantný.

U prvých dvoch spomenutých však zrejme ide o zámer, napokon čerpajú z folklóru a to Kristíne treba pripísať ako pozitívum. Dokáže jednoduché nápevy spopularizovať a urobiť z nich atraktívne pochutiny pre všetky generácie, pričom nejde o prespievané ľudovky, ale pôvodnú tvorbu. Po produkčnej a zvukovej stránke ide o vyvážené dielo aj napriek odlišným okolnostiam či fázam (Vianočná jahoda) nahrávania.

Dvorný textár Kamil Peteraj napísal slová, vystihujúce pestrofarebné nálady, čoho dôkazom je kontrast medzi veselo rozšafným Ahoj a hlbokou výpoveďou v Dopravné značky. To isté sa týka hudby – v intenciách popu je rôznorodá dramaturgia akceptovateľným faktom a nikto od Kristíny predsa nežiada operu.

Prečítajte si: Kristína vydáva album Mať srdce. Vypočujte si titulnú skladbu a ďalšie novinky

Dlho očakávaný album Mať srdce teda ponúka viac, než na čo sme boli u Kristíny zvyknutí. Vášeň a smútok nepredvídateľne strieda rozšafnosť, okrem popu a folklóru počuť ambiciózne soulové a elektronické vplyvy. Hudobníčka vyzrieva muzikantsky i hlasovo a nedrží sa len striktných šablón. Popri priamočiarych hitoch prejavuje vôľu decentne experimentovať, prekvapovať a oslovovať náročnejšie publikum. K jej hudbe si tak dnes môžu nájsť cestu i tí, ktorí na ňu v minulosti pozerali s dešpektom.


Kristína – Mať srdce (Kristina Music, 2017)

CD1:

1. Mať srdce
2. Na bieleho koňa
3. Si pre mňa best
4. Na vysokej skale (feat. Robo Grigorov)
5. Ahoj
6. Poďme do hory
7. No.1
8. Letím v duši
9. Vianočná jahoda
10. Na bieleho koňa (Marek Vozár remix)
11. Láska bombová (Marek Vozár & Martin Kavulič remix)

CD2:

1. Láska bombová
2. Daj mi
3. Čo nás spolu drží
4. Zradila nás chémia
5. Dopravné značky
6. Kamenné mesto
7. Majáky
8. Maturitné otázky
9. Krásny smútok ti dám (demo 2010)

Autor: Marek Danko
Foto: Lýdia Jušková


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti