Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Modus pokračuje bez Lehotského. Výraznejších nápadov má pomenej

Modus - ReGenerácia

28.12.2018 - 13:00 | Marek Danko

Kapela Modus, ktorá v roku 2016 odštartovala novú éru v spojení pôvodných aj úplne nových členov na jeseň vydala dlho očakávaný nový štúdiový album s príznačným názvom ReGenerácia. Muzikanti (i fanúšikovia) si od neho sľubovali pomyselný reštart a premostenie ich tvorby do súčasnosti. Aký je výsledok?


Všeličo naznačil už videoklip Dávam ti všetko z roku 2016, kde sa predstavila pohodová partia, nabitá pozitívnou energiou. Elektronické náznaky do tradičného rukopisu zapasovali celkom dobre, problémom však bol na modusácke pomery prekvapivo prvoplánový refrén a nasilu pôsobiaca rozjarenosť.

Tohtoročný letný singel Neviem viac pôsobil dojmom, že zostava sa napriek väčšiemu časovému odstupu ešte len oťukáva a nie je až tak dobre zohratá. Vydanie albumu potom začiatkom novembra sprevádzal tretí videosingel Láska lieči, ktorý už predstavil Modus v lepšej kondícii: prejav nie je vonkoncom silený či umelý, chémia funguje a pieseň zapácha príjemným "retro odérom", na čom má leví podiel mierne zastretý spev a gitarová práca zakladajúceho člena Jána Baláža.


Platňa rozporov

Generačný rozdiel robí svoje, čo dokazuje i melancholicky ladený song Zázrak s Balážovým vkladom. Pritom nejde o žiadny zázrak, iba sympatický pokus nazrieť do minulosti, z ktorej sa kapela snaží vydolovať niekdajší hitový potenciál. Darí sa jej to tak na 50 percent a napriek sebavedomým vyhláseniam o comebacku bez Janka Lehotského treba otvorene priznať, že súčasnému Modusu chýba práve skladateľ jeho kalibru. Piesne plynú ťažkopádnejšie než v minulosti, nie je v nich tá povestná zapamätateľnosť a chytľavosť. Absentujú výraznejšie nosné nápady a skladby presvištia okolo človeka bez ambícií stať sa čímsi viac než príjemnou kulisou. Refrénov je dosť, ale dieru do sveta nerobia, skôr ide o kvázi chytľavé popevky.

Vzniká tak určitý paradox, pretože texty majú na svedomí samí kvalitní autori, od Martina Sarvaša, Petra Lehotského, cez Mirku ÁbelovúVlastu Brezovskú až po Juraja Soviara. Chyba zrejme bude niekde v ich spracovaní a podaní. Nikto už asi nečaká ikonické hitovky ekvivalentné "lodiam" a "sklíčkam", ide len o to, ako vysoko má poslucháč nastavený tolerančný prah. Náročnejší siahnu po starších nahrávkach, menej nároční si niečo na pohmkávanie určite nájdu (vhodný je napríklad rockovo pulzujúci Priateľ).

Otázne však je, do akej miery si cestu k Modusu nájde mladšia generácia, pretože až tak veľa modernizačných prvkov sa na album prepašovať nepodarilo. Na druhej strane to možno až taká škoda nie je, aktualizačný moment v Dávam ti všetko k Modusu veľmi nepasuje a refrén s následným popevkom až príliš pripomína hity Adama Ďuricu.


Chvályhodné inštrumentálne výkony 

Zvyšok albumu teda tvorí viac či menej retro materiál, ktorý však pôsobí nerozhodným a nemastným dojmom. Ako keby sa kapela pri písaní zasekla niekde v polovici cesty. Do zdarného cieľa sa jej v druhej polovici platne podarilo doviesť pieseň Habana alebo Sen dospelých, v ktorom dostal priestor ženský spev. Šikovný skladateľ, resp. aranžér by takéto motívy dokázal rozvíjať a zviditeľniť. Na jazyk sa tlačí prirovnanie k ostatnému albumu Elánu, ktorý tiež neoplýva genialitou, no aj vďaka Patejdlovi pôsobí rozhodne živšie a pestrejšie.

Inštrumentálne výkony sú našťastie veľmi slušné. Baláž nezabúda na sóla (vydarené hlavne v Nový muž), nesúce pečať jeho charakteristického rukopisu. Juraj Zaujec spieva a hrá na gitare obstojne a milým prekvapením sú klávesy Pavla Bartovica, ktoré čo-to z bohatej minulosti kapely pripomenú aspoň náznakom. Rytmika Juraj Varga (basgitara) - Ľubo Stankovský (bicie) prináša nekomplikované postupy a zdravý nadhľad.


Modus v roku 2018 produkuje neškodný pop rock, ktorý nikoho neurazí, lenže od takého pojmu by človek čakal viac. Album ReGenerácia vyznieva ako pokus vrátiť sa do hry aj s pomocou mladých muzikantov, tí však paradoxne autorsky stoja za slabšími článkami platne. Lepšie kúsky doručili zakladatelia Baláž a Stankovský, ale ani v ich prípade sa zázrak bohužiaľ nekoná.

Ak by išlo o dvojalbum, čo by po 30 rokoch štúdiovej pauzy bolo logické, tak v poriadku, ale na 35 minút je tu príliš veľa vaty. Modus potrebuje človeka, ktorý bude na kvalitu piesní dozerať prísnejším okom, inak sa zamotá vo vlastnej stagnujúcej sieti. Verme aspoň v to, že prípadný ďalší album od jedného z pokladov slovenskej populárnej hudby 20. storočia bude silnejší. 

Modus - ReGenerácia
(2018, Warner Music) 

1. Zázrak
2. Dávam ti všetko
3. Nový muž
4. Neviem viac
5. Láska lieči
6. Dievča z predmestia
7. Priateľ
8. Habana
9. Sen dospelých
10. Tvoj deň

Vypočujte si celý album na Deezeri:Autor: Marek Danko
Foto: Dana Baláž


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti