Dnes už nie je výnimkou, že na Slovensku vychádzajú albumy, ktorých pôvod by sme tipovali skôr na západnejšiu krajinu. Nejde iba o exportnú kvalitu, hudobné nápady či zmysluplné texty v cudzom jazyku, dôležitý je i zvuk, pripomínajúci svetovú produkciu. Do takej skupiny patrí i duo Kristin Lash & Jakob Grey, prezentujúce sa debutom Sleepin' With The Lights On.

Speváčka Kristína Mihaľová a gitarista Jakub Šedivý zaujali verejnosť už videosinglami SkiesI Wish. Kritici predpovedali mladej talentovanej dvojici zaujímavú budúcnosť. Keďže o tej je ešte príliš skoro vynášať definitívne súdy, musíme si nateraz vystačiť s plnohodnotným debutovým albumom Sleepin' With The Lights On, ktorý sa pohybuje v rozmedzí soulu a popového pesničkárstva. Muzikanti sa zúčastňujú aj jazzových festivalov, s klasickým ponímaním tohto žánra však okrem obľube v hraní jazzových štandardov až tak veľa spoločného nemajú.

Otvorene a s udivujúcou ľahkosťou

Napriek pestrému žánrovému mixu ide o hudobníkov s jasným cieľom a umeleckým zámerom. Tým sú intímne výpovede, stavajúce na prirodzenosti bez prehnanej melanchólie, zasnenosti či sentimentu. Hudba má veľmi originálny zvuk, ktorý je ťažko k niekomu prirovnávať. Dvojici nechýbajú vysoké umelecké ambície spojené s túžbou preraziť aj vo svete, no paradoxne hudbu, s ktorou to chcú Kristína a Jakub dosiahnuť, asi najviac vystihuje prívlastok komorne skromná. Chvályhodné je, že si v nej nenastavujú zbytočne zväzujúce formy, šablóny či mantinely a vďaka tomu sa môžu ľahšie prekopať k podstate.

Práve ľahkosť je dôležitým pojmom, ktorý vám pri plynutí albumu vyvstane na duši. Ako keby túto muziku hrali len tak mimochodom medzi prestávkami v bežnom zamestnaní. Ich (zatiaľ) krátke kompozície sú veľmi intuitívne, uvoľnené a pohodové. Tlak na akékoľvek štádium tvorby by mal iba deštruktívny charakter. Celá nahrávka pôsobí, akoby títo hudobníci stretávali múzy za každým rohom, pravda je však s veľkou pravdepodobnosťou taká, že aj za na prvý pohľad prirodzenou nenútenosťou pesničiek sa ukrýva veľa hodín driny a poctivý profesionálny prístup.


Vo dvojici si logicky nemôžete dovoliť také inštrumentálne kreácie ako v prípade početnejších spolkov. Tento "nedostatok" kompenzujú Kristin Lash & Jakob Grey odlišnými náladami a mierne pozmenenými aranžmánmi skladieb. Väčšina je postavená na akustickej gitare, odlišný je však prístup, ako na nej Jakub hrá. Raz ide o zdanlivo jednoduché, no dôrazné brnkanie po minime strún (Zion), inokedy pavučinovo jemné prstoklady (I Wish) či spletitá hra (Skies). Poslucháč môže byť právom prekvapený, ako sviežo a inovatívne znie obyčajná "španielka".  

Dokonca i elektrická gitara znie jemne, čo dokazuje titulná pieseň s najnovším videoklipom Sleepin' With The Lights On. Jakub využíva nekomplikovaný, no sugestívny spôsob hrania, čo spolu s chytľavým refrénom spôsobí, že vám v pamäti utkvie veľmi rýchlo a ľahko. Zároveň je tu poslucháč (aj vďaka spolupráci so sláčikovým S.V.A. Triom) svedkom komplexnejšej tváre dua, ktorú môže objavovať i v piesňach FoundLonely God. Prvá ponúkne pôsobivý klavír a vrstvený viachlas, druhá naopak obyčajné lúskanie či jednoduchú basovú linku, no obidva prvky je zážitkom sledovať a vychutnávať do detailov. V súvislosti so spirituálnym charakterom skladieb sa tlačia na jazyk afroamerické vplyvy, ale to je vzhľadom ku "koreňom" celkom pochopiteľné.


Kultivovaný prejav

Z konceptu platne mierne vyčnievajú dva kusy - Comin' HomeČakám. Prvá je energiou pulzujúca, post-rockovým gitarovým ladením ochutená "soulovka", ktorá robí dvojici veľkú česť. Druhá pieseň, ktorá patrí spolu so ZionI WishSkies do druhej, takpovediac jednoduchšej polovice platne, je zase odlišná slovenským textom a priamočiarejšími aranžmánmi. Formálne tak trochu pripomína tvorbu pesničkárov z alternatívneho / urban folk prostredia.

V kontexte albumu ide o zaujímavé spestrenie, ktoré síce nemusí sadnúť každému, no svojské čaro, podčiarknuté v druhej polovici piesne podmanivým spojením vokálu a sláčikov, pesničke nemožno uprieť. Čakám zároveň potvrdzuje, prečo slovenčina pre dvojicu protagonistov nie je prvou voľbou a z piesne je cítiť, že ich tak trochu aj obmedzuje. Pochvalu si však zaslúži fakt, že sa na prvom albume materinskému jazyku programovo nevyhli.


Z anglicky spievaných piesní je pritom evidentné, že preferencia svetového jazyka nie je len o uľahčení si práce. Dvojica si na textoch dala záležať, slová majú plynulý spád, frázovanie i dynamiku. Muzikanti v nich analyzujú svoj vzťah, potrebu zbaviť sa mamonárstva, spoznávanie iných ľudí, situačné momenty či citové rozpoloženia, ktoré vedia byť poriadne vrtkavé. Ich verbálne vyjadrovanie je kultivované a poetické, s dostatočnou dávkou obrazotvornosti a metafor. Do slov na tomto albume sa jednoducho oplatí započúvať a majú tendenciu zbavovať dušu negatívnych pocitov.

Väčšinou sú síce texty abstraktnejšie, no ich duchovné posolstvo je viac než dobre zrozumiteľné. Bez naliehavého hlasu, ktorým Kristína disponuje, by však stratili potrebnú váhu. Jej hlasivky sú precízne, dobre školené a cvičené bez toho, aby zneli chladne. Kristínin spev je skrátka prirodzený, intímny, nežný, dôverný a zraniteľný ako samotná hudba. O to viac obdivu si zaslúži fakt, že vyčnieva v priestore a chrbát mu nekryjú žiadne umelé efekty či nadbytočné nástroje.

Vo dvojici Kristin Lash & Jakob Grey máme na Slovensku ďalší pojem, ktorý môže našu hudobnú scénu hrdo reprezentovať aj za hranicami. Mladým muzikantom sa darí tvoriť pocitovo bohatú hudbu, ktorá je aj napriek zdanlivej jednoduchosti rafinovaná a Kristínin naliehavý spev je v nej plnohodnotným partnerom Jakubovej dômyselnej gitary. Aj naživo toto sympatické duo pôsobí veľmi kultivovane a profesionálne. Najviac však očarí ľahkosť a prirodzenosť, s akou je toto pôsobivé soulové pesničkárstvo servírované širokému spektru poslucháčov, ktorí by sa k podobnej hudbe inou cestou asi nedostali. Stačí navštíviť niektorý z ich koncertov a uvidíte sami.


Kristin Lash & Jakob Grey - Sleepin' With The Lights On
(2020)

1. Found
2. Sleepin' With The Lights On
3. Comin' Home
4. Lonely God
5. I Wish
6. Zion
7. Čakám
8. Skies

Vypočujte si celý album na Deezeri:Autor: Marek Danko
Foto: Katarína Bell