Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Koncert, aký tu ešte nebol: Davová Psychóza zmenila kultové garáže na nepoznanie

Koncert, aký tu ešte nebol: Davová Psychóza zmenila kultové garáže na nepoznanie

05.08.2019 - 10:00 | Matej Sekerka

Davovka je v slovenských punkrockových kruhoch naozajstným pojmom a netreba ju po troch dekádach na scéne nijak zvlášť predstavovať. Vo štvrtok 1. augusta odštartovala svoje turné veľmi špeciálnym a neopakovateľným spôsobom - veľkým koncertom na garážach pri bratislavskom Prístavnom moste, kde sa zišli stovky fanúšikov.


Štvorčlenná zostava Jano Kassa (spev), Marcel Duchoň (gitara a vokály), Rasťo Gore (basgitara a vokály) a Tibor "Cibi" Adamec (bicie) v súčasnosti dokončuje svoj dlho očakávaný piaty album Emancipácia, ktorý by mal svetlo sveta uzrieť na jeseň. Predtým však pre fanúšikov pripravila letné turné, v rámci ktorého sa cez víkend predstavila napríklad aj na festivale Žákovic Open.

Šnúra s názvom Léto s Davofkou Tour 2019 však odštartovala už vo štvrtok na asi najundergroundovejšej hudobnej lokácii v Bratislave - na garážach pod Prístavným mostom. Tu sa čas od času (toto leto pomerne často, viď FB stránka Koncerty na garážach) zlezú kapely rozličných žánrov, aby vystúpili v jednej z garáží. V ponuke sú dve - pre alternatívnych rockerov, emákov, folkáčov či punkrockerov je vždy prichystaná jedna garáž a pre "hardcorovejšie" publikum je tu garáž č. 2, v ktorej sa väčšinou dejú crustové, alebo skôr metalovejšie šialenstvá. Niekedy sa dokonca stávalo, že sa koncert v jeden večer odohrávali v oboch garážach.

Všetko sa musí podľa dohody stihnúť do desiatej, lebo policajná hliadka zvykne krúžiť okolo a striehne na tú pravú pokutovú chvíľku. Uniformovaný dozor sa však zväčša stretne s riedkym publikom, ktoré neprišlo robiť bordel, len si v hlúčiku kamarátov užiť príjemný outdoorový event. Rešpekt teda panuje na oboch stranách a policajti si už asi tiež zvykli.

Davová Psychóza, Garáže pod Prístavným mostomDavovka na garážach (foto: Evička Korbeľová - celý fotoreport)

Organizovaný underground

V prípade štvrtkového vystúpenia Davovej Psychózy sa však o skromnú undergroundovú párty rozhodne nejednalo. Lístky ste si mohli zadovážiť už v predpredaji, čiže pri "vstupe" vás čakal chlapík s čítačkou a SBS. Pri garážach sa tak hneď od začiatku tvoril had ľudí ako pri vstupe do nejakého VIP klubu. Rozdávali sa pásky a vy ste sa nasmerovali do vnútornej časti provizórneho areálu ohraničeného z dvoch strán radom garáží a spredu i a zozadu stráženými zábranami.

Nechýbal výčap Stupavaru (piva priamo spojeného s kapelou), ToiToiky, či dokonca menšie pódium. Vystúpenie na zvýšenej ploche však bolo pri očakávanom veľkom počte návštevníkov nutnosťou. Ak by totiž kapela odohrala klasický garážový koncert - teda na zemi pred jednou z garáží, obklopená fanúšikmi, tak by jednak väčšina z nich hudobníkov vôbec nevidela, a hlavne by to nebolo bezpečné pre ľudí ani pre samotnú kapelu.

Davová Psychóza, Garáže pod Prístavným mostomJano Kassa, Davová Psychóza (foto: Sveťo Korbeľ - celý fotoreport)

Na úvod odohrali svoj krátky a rýchly set bratislavskí hardcoristi Black Passenger. Z päťčlennej úderky bol najvýraznejší basák Zdeno, ktorý občasne a hlavne neúspešne ponúkal ľudí ploskačkou teplej borovičky, ktorú napokon pil sám. Kým bolo svetlo, mohli ste si medzi zbierajúcimi sa návštevníkmi všimnúť aj Sveťa Korbela zo Slobodky, ktorý sa zdravil s ľuďmi a fotil si kamarátov. Vypichol by som hlavne jeho nový outfit, ktorý spočíval v tmavej šuštiačke adidas, klobúku a rockerských slnečných okuliarmi. Medzi inými sa tu dokonca pohyboval aj hľadač talentov Jaro Slávik v dobrej nálade a s vyčesaným "čírom"... A to som si myslel, že som už na garážach videl naozaj všetko.

Samotné vystúpenie Davovky prinieslo so sebou súmrak a ďalších pribúdajúcich návštevníkov. Podľa posledných informácií sa ich nazbieralo takmer 900! Publikum tvorili prevažne ľudia nad tridsať, skalní fanúšikovia kapely, ktorí už vedia, ako sa majú na podobných akciách správať. Spoločne si odhulákali najväčšie šlágre do špinavého zvuku a excentrického prejavu polonahého speváka. Samotný zvuk z pódia komentovať asi ani netreba - nikto nečakal, že na podobnom koncerte to bude sonický zážitok. Ak ste stáli príliš vpredu, stáli ste skrátka príliš vpredu. Ak ste stáli príliš vzadu, zvuk sa medzi garážami rozplynul a o akú pesničku sa jedná, ste zistili vďaka chlapíkovi za vami, ktorý už dávno poznal všetky slová naspamäť.

Ľudia stáli jeden vedľa druhého, vtesnaní medzi garážami. Kto chcel ísť bližšie pod pódium, musel viac zabojovať. Pri takýchto akciách je najväčším headlinerom počasie a to bolo naozaj príjemné. Krásny augustový teplý večer za zvuku vypaľovačiek punkových legiend, no čo môže byť v lete viac, všakže?

Davová Psychóza, Garáže pod Prístavným mostom

Jediné, čo by som Davovke vytkol, bolo megalomanstvo celej akcie. Nejeden pankáč by iste ocenil, keby skromný priestor pod Prístavným mostom využili ako "true punx" a odohrali skrátka v otvorenej garáži, pre hŕstku vyvolených. Objektívne však treba dodať, že pri popularite tejto legendy o niečom takom môžeme len snívať a zavedenie vstupného aj samotná zodpovedná príprava priestoru bola nevyhnutná, aby všetko prebehlo hladko a bezpečne.

Hoci srdce pravého pankáča by si to predstavovalo inak, treba oceniť, že kapela všetko pripravila v súčinnosti s mestskou časťou a políciou. Koncert totiž predstavoval určité riziko spojené s privysokou návštevnosťou a v prípade nejakých incidentov či nepríjemností by mohlo mesto ďalšie koncerty v tejto lokalite zatrhnúť, čo by skalných "garážistov", ktorí si tam radi chodia oddýchnuť po práci, určite nepotešilo. Všetko však dobre dopadlo a bol to naozaj jedinečný a neopakovateľný zážitok. Dúfajme, že ním Davovka nastolila rekord v návštevnosti garáží, ktorý sa už ona ani nikto iný nebude pokúšať prekonať.

Autor: Matej Sekerka
Foto: Evička Korbeľová, Sveťo Korbeľ


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti