Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Aké je turné Müllera s Adelou? On ju "donútil" spievať, ona jeho smiať sa

Aké je turné Müllera s Adelou? On ju "donútil" spievať, ona jeho smiať sa

05.10.2017 - 16:10 | Ladislav Ontko

Viac ako 1300 fanúšikov Richarda Müllera sa v utorok (3.10.) zišlo v košickej Angels aréne, ktorá bola druhou zastávkou v rámci Ona a On tour s Adelou Vinczeovou. Netradičným spojením hudobnej legendy a skvelej moderátorky vznikol večer s unikátnou dramaturgiou, počas ktorého sa obaja aktéri ukázali v polohách, v akých ich často nevidíme.


Na koncerte v starej športovej hale sa stretli zástupcovia takmer všetkých generácii. I keď prevažovala stredná a staršia, bolo vidieť i mladšie tváre. Košický koncert bol pôvodne naplánovaný v menšom priestore, no pre veľký záujem usporiadatelia zmenili miesto. Pár minút po šiestej sála zhasla a do tmy začali znieť prvé tóny skladby Milovanie na smrť z posledného albumu 55 (2016). Počas jej úvodu spevák vstúpil na pódium a hneď na uvítanie zožal veľký potlesk.

Začiatok v znamení noviniek

Decentne nasvietená scéna bez projekcie dotvárala mierne komorný ráz večera. Jeho prvá časť obsahovala výber skladieb z minuloročného albumu. Ako vtipne poznamenal Richard Müller, prezentovaním novinky na koncertoch chce dosiahnuť, aby mali jeho fanúšikovia o nahrávke aspoň akú-takú informáciu, keďže on sám ho považuje za skvelý. Okrem spomenutej úvodnej piesne odzneli aj Čierny čaj, Láskovičky, Julia Roberts, Bez lásky, Na smrteľnej posteli, Hlava v smútku55.

Blok venovaný aktuálnej platni trval okolo 50 minút. Spevák v ňom uvoľnene uvádzal skladby s rôznymi zaujímavými informáciami, nielen o albume. Spomenul tak obnovenie spolupráce s textárom Petrom Uličným, ale zaspomínal si aj na nedávno zosnulého skvelého českého herca Jana Třísku, ktorý bol dobrým priateľom Richardovho otca Vlada Müllera. Hudobne bola táto časť výborná. Rozšírená doprovodná kapela sa nového materiálu zhostila famózne. Spokojný by bol určite aj autor hudby Ondřej Brzobohatý, ktorý už pri mnohých projektoch ukázal svoj talent vytvoriť veľké orchestrálky. Aj na tomto koncerte tak mohla vyniknúť špičková dychová sekcia.

Ona a On tour v Košiciach, 3.10.2017

Talkshow ako skvelé oživenie

Po 20-minútovej prestávke vystúpila na pódium Adela Vinczeová (Banášová) a hneď publikum prekvapila, keď zaspievala s kapelou jeden z najznámejších Richardových hitov Nočná optika. O tom, či bude najpopulárnejšia a najvyťaženejšia slovenská moderátorka na Ona a On tour aj spievať, sa medzi fanúšikmi diskutovalo už od ohlásenia turné. Pred desiatimi rokmi spievala na debutovom albume svojho vtedajšieho priateľa Tomáša Bezdedu (skladba Obyčajné slová), na Youtube možno nájsť aj video z jej vystúpenia s nesmrteľnou skladbou autorskej dvojice Hapka-Horáček Levandulová, ktorú preslávila ikona československého šansónu Hana Hegerová. Spolu s ďalšími piesňami ju spievala v roku 2014 v talkshow svojho otca Jozefa Banáša.

Že Adela spievať vie, sa teda vedelo a vedel to aj Richard a jeho tím. O možnosti, že by spievala aj na tomto turné, sa však od jeho ohlásenia až do posledných dní vyjadrovali veľmi opatrne, práve kvôli speváčkinej vyťaženosti. Napokon sa to však podarilo a Adela potvrdila, že nie je iba talentovanou moderátorkou. Skladbu zaspievala mierne roztraseným hlasom, ktorý však pôsobil autenticky a milo. Fanúšikovia tak mohli vždy suverénnu a sebavedomú majsterku slova spoznať aj inak - na trochu neistej pôde, po ktorej však prešla bez väčších zaváhaní.

Po piesni nasledovala talkshow, v ktorej Adela so svojím nezameniteľným šarmom a humorom kládla spevákovi záludné a vtipné otázky. No on jej veľmi dobre kontroval a pri ich vzájomnej interakcii sme aj jeho mohli vidieť úplne iného, omnoho viac usmiateho než pri bežných rozhovoroch. Prebrali veľa tém od letných hitov, cez slovenských raperov alebo show Milujem Slovensko, až po Richardovu škôlku či jeho najmladšieho syna Marcusa. Publikum sa uvoľnilo a skvelo zabávalo, rovnako ako dvojica na pódiu.

Adela Vinczeová a Richard Müller, Ona a On tour

Hity, ktoré nesmú chýbať

Tretia časť večera bola venovaná výberu spevákovych najväčších hitov. Piesne ako Rieka, Cigaretka na dva ťahy, Srdce jako kníže RohanPo schodoch priviedli publikum do varu. V sprievodnom slove si Richard, tak ako na každom turné, pospomínal na Jara Filipa a ich spoločné unikátne tvorivé obdobie. Hudobne v tejto časti vynikli skvelé vokalistky a úžasný saxofonista z Ostravy Michal Žáček, ktorý zahral niekoľko famóznych sólových partov. Negatívom boli dve hlučné a agresívne diváčky, ktoré začali kričať na celú sálu a na chvíľu speváka vyviedli z konceptu. Našťastie ich usporiadatelia po krátkom čase vyviedli zo sály.

Potom nasledovala ďalšia časť talkshow, ktorá bola rovnako uvoľnená a vtipná. V rámci nej Richard poznamenal, že sa za celú svoju kariéru nezmieril s agresívnymi divákmi, ktorí ho stále rozhodia. Okrem toho s Adelou prebrali tému východu a západu, keďže obaja, napriek tomu, že vyrastali v Bratislave, majú mamičky z východného Slovenska. Rozhovor ukončili skladbou Adieu Adele, ktorá bola spevákovým vyznaním moderátorke. Nasledovalo standing ovation, po ktorom sa umelci odobrali do zákulisia. No diváci si ich vytlieskali späť. Prídavkom bolo Baroko a megahit Štěstí je krásná věc, ktorý už tradične spievala celá sála.

Celá šou trvajúca takmer tri hodiny bola skvelým zážitkom. Speváka doprevádza kapela, ktorú tvoria výborní inštrumentalisti - bubeník a kapelník Juraj Kuchárek, basgitarista Martin Gašpar, klávesák Martin Wittgruber a gitarista Peter Markuljak. Okrem nich na tomto turné speváka dopĺňajú tri famózne vokalistky - Jana Daňová, Kristína Smetanová a Zuzana Mikulcová. Čerešničkou na torte skvele vyskladanej zostavy boli bezpochyby trúbkar Ondrej Juraši, trombonista Jozef Chorvát, a už spomínaný Michal Žáček na flaute a saxofóne. Richardov spev bol pomerne slušný. Síce na ňom bolo cítiť únavu a dlhodobý zdravotný stav, pre ktorý už na pódiu nie je takým živlom ako kedysi, no diváci mohli vidieť, že si celý program užíva a teší sa z neho.

Richard Müller, Ona a On tour v KošiciachPozrite si celý fotoreport z košického koncertu

Výsledok porady bol vždy taký, že sa nemáme o čom radiť

K reportáži pripájame aj rozhovor, ktorý sme realizovali v septembri na košickom krste nedávno vydaného CD Výberovka.

Prečo sa krst nového CD konal práve v Košiciach? 

Košice mám rád. Vždy som mal a rád som sem chodil. Za posledných 30 rokov som tu bol mnoho ráz. Je tu skvelé publikum, dobrí ľudia, dobrí priatelia. Nie je dôvod, aby bolo všetko krstené v Bratislave.

Ako vnímate spoločné turné s Adelou Vinczeovou. Je to iný formát, na aký ľudia nie sú zvyknutí. Neobávate sa ich reakcie?

Nenazval by som to obavou. Ale v každom prípade som veľmi zvedavý, akým spôsobom to vypáli a ako to bude vyzerať. Keď sme sa párkrát stretli, vždy bol výsledok našej porady taký, že sa nemáme o čom radiť. Že budeme improvizovať. A záleží na jednom aj na druhom, do akej miery to zaujme publikum.

Sima Martausová pre Vás v rámci krstu zložila pieseň. Stalo sa Vám už predtým, aby pre Vás niekto zložil pieseň?

Takúto osobnú nie.

Ako sa Vám páčila?

Páčila sa mi veľmi, tak ako sa mi páči aj Sima a jej produkcia.

Ako sa chystáte na turné?

Veľa skúšame. A to už ma v tomto období života veľmi nebaví. Okrem skladieb, ktoré bežne hráme, budeme hrať z posledného albumu 55 v podstate polovicu. A z toho mám veľkú radosť. Lebo sú to nové veci a až pri skúškach som si uvedomil, aké sú tie pesníčky krásne.

Výberovka je Vaším v poradí 23. nosičom v sólovej kariére a 27. vôbec. Aký pri týchto číslach máte pocit?

Vôbec si to neuvedomujem. Prichádza to spontánne. Nikdy som sa nenútil do žiadneho albumu. Vždy to prišlo. Najúžasnejšie obdobie som zažil s Jarom Filipom, kedy sme za dva mesiace spravili šesťdesiat piesní, ktoré sa ocitli na mojich štyroch a jeho dvoch CD. A to bol naozaj zázrak. Stretávali sme sa raz do týždňa a on mi vždy odprezentoval jednu až tri pesníčky. Odpad neexistoval žiaden.

Zopakovala sa ešte niekedy takáto spolupráca?

Pri Päťdesiatpäťke sa to stalo. Po tridsiatich rokoch som stretol textára Petra Uličného, ktorý predtým písal pre moju sólovú dosku Neuč vtáka lietať a pre druhý Banket - Druhá doba. Z mne nepochopiteľných príčin sa ďalších 30 rokov odmietol so mnou spojiť, zareagovať na moje výzvy. A pri stretnutí na ulici - nevedel som, či sa mám smiať alebo mám byť dojatý - mi povedal, že sa ma bál.

V posledných rokoch realizujete, tak ako za mlada, veľké koncertné šnúry. V minulom roku ste v rámci To najlepšie Tour navštívili 42 miest. Neunavuje Vás toto tempo?

Predtým sme mali so skupinou Fragile 111 koncertov a cítil som sa veľmi dobre. Nehovorím, že dnes nie som unavený, lebo musím absolvovať akcie, ktoré sú spojené s vydaním niečoho nového. Boli sme dva dni v Prahe, chodili po rádiách, robili rozhovory. A tie otázky sa poväčšine opakujú. Veľa rozprávať je náročné.

Máte nejaké špeciálne požiadavky pred koncertom?

Mám rád servis, ktorý mi bohato poskytujú ľudia z našej agentúry. Čo sa týka jedla, som veľký milovník pečených kuriat na ľubovoľný spôsob. Keď som bol v Amerike tri týždne, každý deň som sa zastavil v obchode a kúpil si pečené kura. Teraz to pokračuje a aj pred koncertom som rád, keď si ho môžem dať.

Ako sa líši váš bežný životný rytmus s tým koncertným? 

Keď je turné, odchádzame na viac koncertných dní. Keď som doma, tak okolo desiatej hodiny počujem zdola, ako kričí mladý človek: Vstávať a cvičiť! Neviem, kto ho to naučil. Málokedy ho počúvnem, ale vstanem vždy.  

Zostávajúce koncerty Ona a On tour:

9. 10. - Lučenec, Kino Apollo - vypredané
10. 10. - Banská Bystrica, Športová hala - takmer vypredané
11. 10. - Nitra, PKO - takmer vypredané
17. 10. - Bratislava, Istropolis - vypredané
18. 10. - Bratislava, Istropolis
19. 10. - Trenčín, Mestská športová hala
24. 10. - Trnava, Holiday INN - vypredané
25. 10. - Žilina, Dom odborov - vypredané

20. 11. - Ostrava, Dům kultury města Ostravy 
21. 11. - Brno, Radost 
27. 11. - Praha, Divadlo Hybernia 
28. 11. - Hradec Králové, KD Střelnice 
29. 11. - Liberec, Dům kultury Liberec

Vstupenky na všetky koncerty sú v predaji exkluzívne v sieťach Predpredaj.sk (Slovensko) a Předprodej.cz (ČR).

Autor: Laco Ontko
Foto: Igor Petrilla


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti