Po vystúpení na festivale Pohoda 2012 sprevádzali utorkový koncert britskej speváčky Anny Calvi v Bratislave veľké očakávania. Priestor Starej tržnice si podmanila hneď prvou skladbou a kombinácia veľkolepo pôsobiaceho priestoru s jej temnou gitarovou dokonalosťou bola až magická, aj keď by si zaslúžila pozornejšie publikum.

Prepojenie domácej predskokanky Katarzie a britskej kráľovnej večera sa ukázalo ako úspešné. Dokonca sa v publiku našli aj takí, ktorí si prišli vypočuť hlavne slovenský pesničkársky objav roka 2013. Obe speváčky pódium premenili na intímny priestor pre svoju realizáciu a umožnili publiku nahliadnuť do svojho hudobného sveta. 

Anna Calvi je typ hudobníčky, ktorá svojím vystúpením hypnotizuje. Už prvá skladba Suzanne And I, napriek tichým slohám s neprirodzeným zvukárskym prechodom do hlasných refrénov, odzbrojila publikum od akýchkoľvek pochybností. Nasledovala Eliza, ktorá bola ďalšou vôdzkou k vychutnávaniu si majstrovstva temnej hudobníčky. 

Silný zážitok pre vnímavé publikum

Hudobnú originalitu speváčky potvrdilo aj nástrojové zloženie jej kapely. Okrem gitár a bicích bol na pódiu aj vibrafón či harmónium, pričom ich netradičný zvuk dokonale ladil s rovnako výnimočným a éterickým zjavom speváčky. Odzneli skladby z debutového albumu ako First We Kiss, I'll Be Your Man, či Desire, no speváčka odohrala takmer celý nový album, ktorý podľa kritikov patrí k tomu najlepšiemu, čo za uplynulý rok na svete vzniklo. To sa prejavilo aj počas koncertu. Jeden z vrcholov nahrávky, skladba Sing To Me, utrpel nepozorným publikom, čo bolo na škodu viacerých skladieb, v Suddenly však naplno svoju silu, umocnenú atmosférou Starej tržnice.

Hudba Anny Calvi je krásna najmä vďaka jej úžasnému citu pre detail a dokonalému hudobnému prevedeniu. Pri svojej hre na gitare v skladbe Cry ukázala skutočný kumšt a vášeň, ktorá prerastala až do posadnutosti. Prirovnanie hudobných kritikov k "Nickovi Caveovi v sukni" tak paradoxne viac sedí na jej inštrumentálny ako spevácky prejav.

Anna Calvi, Bratislava, 4.3.2013 Zdroj: Martina MlčúchováPozrite si fotoreport z koncertu

Druhá polovica koncertu priniesla niekoľko vrcholov. Jedným z nich bola určite pesnička Bleed Into Me s pokojným, tichým priebehom, ktorý pomaly zapĺňal priestor ako valiaca sa lavína, no skončila rovnako pokojne ako začala. Bol to veľmi intenzívny zážitok, keď sa striedala absolútna vyrovnanosť s vnútorným nepokojom. Hneď potom nasledovali gitarová smršť Fire a inštrumentálna No More Words, kde očividne viedla Calvi, podobne ako aj v iných skladbách, rozhovor s gitarou sama vo svojom svete.

Anna Calvi predviedla v Bratislave koncert pre náročných poslucháčov. Napriek tomu, že speváčka komunikovala len minimálne, rozprávala za ňu hudba, aj keď by možno nebolo zlé, ak by všetko bolo počuť o trochu viac. Miestami som mala chuť nechať si prejsť jej hudbu celým telom, čo bolo pravdepodobne možné len v predných radoch. V každom prípade to bol výnimočný koncert, ktorý priniesol malé sklamanie z istej časti publika, ale zároveň aj prekonané očakávania. Anna Calvi je ťažkým hudobným orieškom, ale pozornosť poslucháčov bohato odmení.

Autorka: Martina Šimoňáková
Foto: Martina Mlčúchová

Súvisiaci interpreti: Anna Calvi