Košické Leto v Kulturparku sa prenieslo do druhej polovice. K ťahákom tohtoročnej edície festivalu patril i piatkový dvojkoncert kapiel Tolstoys a Fallgrapp. Obidve formácie majú isté spoločné črty, rokmi si však dokázali vytvoriť svojský rukopis. Ich vystúpenia znesú prísne kritériá náročnejších poslucháčov a zároveň si dokážu podmaniť i širšie, tancachtivé publikum.

Organizátori tradičného mestského festivalu Leto v Kulturparku sa každý rok snažia priniesť osviežujúcu a variabilnú ponuku, z ktorej by si malo vybrať žánrovo rozdielne publikum. Potvrdzuje to aj doterajší program podujatia, v rámci ktorého sa v júli v Košiciach predstavili napríklad Dubioza Kolektiv z Bosny, jazzový orchester Bratislava Hot Serenaders, kultový slovensko-americký projekt Waking Vision, duo Lash & Grey, či elektropopoví košickí rodáci Puding pani Elvisovej (reportáž).

Formácie TolstoysFallgrapp sú známe najmä v alternatívnych kruhoch. Prví sú služobne mladší a svoje prvé dva albumy vydali pod hlavičkou vydavateľstva Slnko Records, druhí doterajšie tri albumy spojili s ďalšou domácou nezávislou značkou Gergaz. Ohlasy na ich tvorbu sú väčšinou pozitívne a právom sa často spomína aj to, že svojím zvukom a výrazom presiahli rámec slovenskej scény.

Pauline Grabe, Tolstoys, Leto v Kulturparku Zdroj: Veronika Židová - k13.sk

Rovnocenné výkony

Obidve kapely majú výbornú koncertnú reputáciu a ich vystúpenia patria k vyhľadávaným. V piatok 4. augusta sa zážitok ešte znásobil tým, že nasledovali vzápätí po sebe. Ani jedna zo skupín pritom neplnila nevďačnú úlohu predkapely, ich pódiové kvality sú veľmi vyrovnané a dostali aj zhruba rovnaký časový priestor.

Tolstoys však mali predsa o niečo ťažšiu štartovaciu pozíciu, keďže začínali za svetla. V tom čase pred pódiom ešte nikto nestál, ľudia iba posedávali. Zodpovednosť za naštartovanie atmosféry na seba zobral hráč na klávesové nástroje a perkusionista Matej Herceg – prítomných vyzval, aby prišli bližšie, čo malo našťastie kladnú odozvu a svoju námahu určite nikto neľutoval. Kapela sa oprela do nástrojov s poriadnou vervou a od prvých chvíľ sa snažila, slovami speváčky Ely Tolstovej, Košičanov očariť.

Toto predsavzatie sa hudobníkom podarilo splniť veľmi rýchlo, pretože ponúkli naozaj energickú zmes psychedélie, funku a trip-hopu. Veľkou posilou je nemecká gitaristka Pauline Grabe, hrajúca kvílivé sóla i rytmicky strhujúce linky. Na opačnom krídle pódia jej sekundoval jeden zo zakladajúcich členov kapely, basgitarista Michal Smetana, produkujúci zaujímavé figúry a "groovy". Bubeníkom je druhý nový člen Drew Deal, ktorý pridal kapele na výbušnosti.

Ela Tolstova, Tolstoys, Leto v Kulturparku Zdroj: Veronika Židová - k13.sk

Pódiový imidž Tolstoys ešte viac posilňuje speváčka Ela Tolstova, pútajúca pozornosť zaujímavými doplnkami. Jej hlas je schopný dojať a rozcítiť, na druhej strane dokáže znieť mocne a povzbudivo. Organický zvuk spojenia bicích, basy a gitary ozvláštňuje Matej Herceg rôznymi zvukovými vychytávkami a efektami, čím formácia veľmi dobre prepája živé nástroje so samplovaním.  

Tolstova uviedla, že počas aktuálnych vystúpení prezentujú aj skladby z pripravovaného albumu No Limit To Love. Ten vyjde na jar 2024 pod značkou britského vydavateľstva Duchess Box Records, sídliaceho v Berlíne. V septembri by kapela mala uviesť videoklip k prvému singlu Time and Space, ktorý naživo vyznel veľmi sľubne.

Väčšinu skladieb prezentovala Ela v angličtine, výnimkou bolo Chýbanie, rozprávajúce o tradícii, podľa ktorej by sa mali ľudia 1. mája bozkávať pod čerešňou, no niekedy to tak jednoducho nevyjde. Počas tohto songu vyzvala speváčka dobrovoľníkov, aby na plátno namaľovali niečo, čo v daný moment cítia. Keď sa napokon plátno dostalo späť na pódium, každý hudobník tam domaľoval niečo svoje a výsledkom bol vydarený abstraktný obraz.

Pauline Grabe, Tolstoys, Leto v Kulturparku Zdroj: Veronika Židová - k13.sk

Tanečne aj zádumčivo

Fallgrapp sa od Tolstoys nástrojovým obsadením líšili tým, že mali (napriek jemne okresanej zostave) navyše aj huslistu. Bol ním Ján Kružliak ml., a hoci hral s kapelou ešte len druhý koncert, na jeho výkone sa táto skutočnosť neprejavila. Talentovaný hudobník síce nemohol plne nahradiť sláčikové trio, s ktorým kapela bežne vystupuje, napriek tomu tóny jeho huslí dodali skladbám punc zádumčivej melanchólie.

Obidvom kapelám od mikrofónu "velia" ženy. V prípade Fallgrappu je neodmysliteľnou tvárou skupiny Nora Ibsenová, ktorá tvorí najužšie jadro formácie spolu s jej hlavným kompozičným mozgom Jurešom Líškom, obsluhujúcim na pódiu rôzne "mašinky" a efekty. Spolu s ďalšími muzikantmi dostali publikum do varu rýchlym tanečným kusom Vlasy z debutu Rieka, ktorý pred deviatimi rokmi zdvihol veľkú vlnu záujmu o nádejnú kapelu. Nadšenie z jej aktivít neopadlo ani počas covidu, ktorý kapela úspešne zdolala svojím tretím albumom Ostrov.

Nora Ibsenová, Fallgrapp, Leto v Kulturparku Zdroj: Veronika Židová - k13.sk

Fallgrapp si dokážu poslucháčov podmaniť aj pomalšími skladbami, ktoré umožnia na chvíľu vypnúť a dať voľný priebeh fantázii (fantastickým príkladom je dream-popová tutovka Rieka). Na záver si šestica ponechala očakávané tromfy. Predčasným vrcholom bol inštrumentálny titul Ouagadougou s nádychom world music a improvizácie, v ktorom sa muzikanti bez Nory mali možnosť vyblázniť a predviesť v skvelej forme.

Nesmel samozrejme chýbať ani obľúbený koncertný ťahák Keď padal sneh, ktorý s nimi pred troma rokmi naspieval Simon Štubniak alias The Curly Simon. Potom hudobníci opustili pódium, ale už o chvíľu nabudenému publiku naservírovali síce pomalší, ale o to obsahovo výživnejší prídavok V hmle.

Jureš Líška, Fallgrapp, Leto v Kulturparku Zdroj: Veronika Židová - k13.sk

Kto má rád slovenskú alternatívnu popovú tvorbu, musel pri dvojkoncerte Tolstoys a Fallgrapp pookriať. Trojhodinový eklektický večer ukázal možnosti využitia živých nástrojov a elektronických samplov, priestor dostali tanečné plochy i zasnené polohy. Umelci sa po inštrumentálnej i vokálnej stránke ukázali vo veľmi dobrom svetle. Verím, že v podobne úspešnom duchu sa ponesú aj ich ďalšie vystúpenia pred domácim aj zahraničným publikom, a že vysoký štandard si budúci rok udrží i Leto v Kulturparku.     

Autor: Marek Danko