Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Lucie Bílá cestuje po Slovensku s vianočným programom a rozdáva lásku

Lucie Bílá cestuje po Slovensku s vianočným programom a rozdáva lásku

07.12.2017 - 16:10 | Ladislav Ontko

Predvianočný čas býva obdobím, kedy viac ako inokedy riešime tradície či hodnoty. Vyhľadávame pokoj, hĺbku, niečo, čo nás presahuje. V tomto kontexte je dobrou tradíciou, ktorá už trvá mnoho rokov, aj vianočné turné 20-násobnej zlatej Slávice, českej speváckej divy Lucie Bílej.


Na jednom z prvých slovenských zastávok svojho turné k novému albumu Bílé Vánoce Lucie Bílé II. sa v utorok (5.12.) predstavila vo vypredanom Dome umenia v Košiciach. Komorný ráz priestoru bol skvelou kulisou k intímnejšie ladenému večeru.

Krátko po pol ôsmej vystúpil na pódium moderátor večera, Zbigniew Czendlik. Tento kňaz a spisovateľ je blízkym priateľom speváčky a jej rodiny. Jeho úlohou bolo nenásilným spôsobom komunikovať vianočné posolstvo. V odľahčenom tóne priniesol niekoľko podnetných myšlienok, z ktorých najsilnejšia bola: "Spěchejme milovat lidi, protože rychle odcházejí!"

Diva v rozprávkových šatách a hosť s rockovým feelingom

Lucie Bílá, ktorú tradične sprevádzala kapela Petra Maláska, prišla na scénu v nádherných bielych šatách, ktoré evokovali rozprávkovú romantiku. Bez slovného úvodu odspievala prvý blok skladieb ako Vánoční expres, Tichá noc, či Tambor. Dramaturgia koncertu bola poskladaná z dvoch vianočných albumov Bílé Vánoce Lucie Bílé (2010 a 2017). O veľkom záujme poslucháčov svedčí aj fakt, že v rámci novembrového krstu bola speváčke odovzdaná zlatá platňa za skvelú predajnosť tohto CD.

Vianočné koncerty Lucie Bílej majú tradične i hosťa. Tento rok ním je rocker, spevák skupiny Arakain Jan Toužimský, ktorý sa okrem iného autorsky podieľal na spomínanom novom albume. Speváčka si s ním výborne rozumie, keďže s Arakainom pravidelne vystupuje hlavne v letných mesiacoch na festivaloch. V rámci vianočného koncertu spoločne predviedli známu koledu Purpura. Okrem toho Toužimský s nezameniteľným rockovým feelingom zaspieval baladu Arakainu Chcěl bych ti říct a ďalšiu vianočnú klasiku Na nebi svítí.

Skvelý výkon podala doprovodná kapela, ktorá je na tomto turné doplnená o šesť vokalistov. Jej jadrom sú však famózni inštrumentalisti - kapelník Petr Malásek za klavírom, gitarista Jan Štěpánek, či výborný František Kop na dychové nástroje, hrajúci s veľkým nasadením a radosťou.Vianočné klasiky a trojité standing ovation

V poslednej tretine koncertu odzneli ďalšie známe koledy ako Slyš chór, Marie, zda víš, Lední show, Ave Maria od Franza Schuberta, nádherná Desatero (česká verzia Cohenovej Hallelujah), či legendárne Rolničky, ktorými speváčka roztlieskala celú sálu. Všetky piesne odspievala famózne, za čo ju diváci ocenili dvoma dlhými standing ovation. Ešte dlhší aplauz, pri ktorom stála na nohách celá sála, nasledoval po ďalšom vrchole večera - skladbe Vyznanie od Mariky Gombitovej.

Tesne pre posledným číslom večera ešte stihla dať divákom do pozornosti anjelikov, ktorých sama ručne vyrába a ich predajom pomáha seniorom. Vďaka tomu už bolo možné zakúpiť niekoľko vozíkov pre imobilných a ďalšie potrebné veci. Celý večer speváčka napokon zakončila skladbou Jsi můj Pán z muzikálu Dracula, ktorú odspievala v hľadisku medzi divákmi.

Speváčka a celý jej tím sa v Košiciach postarali o silný, nielen hudobný, ale aj ľudský zážitok. Publiku odovzdali pozitívnu emóciu, vďaka ktorej môžeme byť práve v čase Vianoc o niečo lepší ako obvykle. Turné pokračuje už dnes večer v Leviciach, zajtra v Spišskej Novej Vsi, v sobotu v Žiline, v nedeľu v Partizánskom a poslednou slovenskou zastávkou bude v pondelok bratislavský Istropolis. Až do Vianoc bude potom Lucie Bílá vystupovať v českých mestách.

Setlist vianočného koncertu Lucie Bílej:
(5.12.2017, Dom umenia, Košice)

1. Vánoční expres
2. Slyš, andělé zpívají 
3. Nad Betlémem svítá
4. Tichá noc
5. Být dítětem
6. Šťastné svátky v ten den
7. Tambor
8. Panis angelicus
9. Purpura (dueto s Janom Toužimským) 
10. Chtěl bych ti říct (Jan Toužimský)
11. Na nebi svítí (Jan Toužimský)
12. Slyšte co vám říkám
13. Marie a svatá Anna
14. Lední show
15. Marie, zda víš
16. Ave Maria opus 52  č. 6 od Franza Schuberta
17. Slyš chór
18. Desatero
19. Rolničky
20. Vyznanie
21. Jsi můj Pán

Autor: Laco Ontko
Foto: Facebook.com/luciebila


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti