Absolútna ikona elektronickej hudby The Prodigy včera bez väčších problémov rozskákala pražskú Fortuna Arénu. Zazneli obligátne kultové skladby a návštevníci boli svedkami epickej laserovej šou. Na členoch britskej kapely však bolo cítiť únavu – koncert sa konal hneď na druhý deň po vystúpení v poľskej Poznani, navyše od začiatku bolo jasné, že Keith Flint nebol typ frontmana, ktorého neprítomnosť prejde bez povšimnutia.

The Prodigy vysypali esá z rukáva hneď po vlažnom dídžejskom zahriatí Josefa Sadloňa z Rádia 1 a skrátené verzie skladieb Breathe, Omen a Voodoo People spoľahlivo roztancovali dav. Pokrik "The writing's on the wall! It won't go away" odkričali prítomní rejveri s vekovým priemerom ťahajúcim na štyridsiatku so zavretými očami, podobne ako ďalšie úderné hlášky. Spomienkam na kazeťáky a pocit rebélie pri púšťaní ich prvých dostupných nahrávok sa ubránil málokto.

Maxim Reality, The Prodigy v Prahe, 7.3.2023 Zdroj: Karel Šanda

Po smrti Keitha Flinta je kľúčovou postavou na koncertoch MC Maxim Reality, ktorý od začiatku behal po pódiu hore-dole. Súvislejšiu komunikáciu však okrem pozdravenia jednej šťastnej modrovlasej fanúšičky a záverečnej vety "Respect to all are you here in Prague" nepredviedol. Dlhšie, relatívne časté pauzy a pomalšie tempá sa samozrejme dajú odpustiť – kapela si svoju najväčšiu koncertnú slávu odkrútila v nultých rokoch a jej členovia už nie sú najmladší – neprítomnosť Keitha však bola veľmi citeľná.

Zakladajúceho člena, ktorý zahynul v roku 2019, kapela fanúšikom pripomenula v strede setu. Počas legendárnej skladby Firestarter sa jeho podoba objavila na obrazovke v pozadí. Táto skladba tiež rozblikala efektné lasery, ktoré šou sprevádzali až do jej konca. Aj keď vizuálna stránka koncertu bola viac ako solídna, nedokázala vykompenzovať živelnosť, ktorú vedela na pódiu rozpútať dvojica Maxim Reality a Keith Flint, ako to poznáme napríklad z frenetického live videa z roku 2009 z festivalu Rock am Ring, tesne po vydaní albumu Invaders Must Die. Je to smutné, no je to fakt. Maximovi chýba parťák a bolo to cítiť, rovnako ako to, že najlepšie časy už majú The Prodigy za sebou.

Maxim preto často ustupoval do úzadia k mozgu kapely Liamovi Howlettovi a v suchom ľade priebežne rozptyľovanom po pódiu sa často strácali aj ostatní členovia kapely. Toto však nemohlo byť niečo, čo by prítomných odradilo od tanca, obzvlášť v prípade kultovej skladby Smack My Bitch Up, ktorou Prodigy uzatvárali hlavnú časť koncertu. V aktívne vypýtanom prídavku potom ešte zazneli Take Me To The Hospital či klasika Out of Space postavená na sampli z reggae hymny Chase the Devil od Maxa Romea.  

Napriek tomu, že je ťažké nemyslieť na to, že s Keithom by bol zážitok lepší a kompletnejší, vidieť The Prodigy naživo stále stojí za to. Minimálne kvôli skladbám, na ktorých vyrástla celá generácia fanúšikov elektronickej hudby. Mimoriadne potešil aj dostatok priestoru vo Fortuna Aréne, takže nechýbal priestor na pohyb, ktorý bol v tomto prípade rozhodne žiadúci. Nebol to koncert, na ktorý sa bude dlho spomínať, ale on samotný bol dobrým zdrojom príjemných a nostalgických spomienok – na vlastnú mladosť aj na jedinečného speváka, ktorý nás žiaľ opustil priskoro.

The Prodigy v Prahe, 7.3.2023 Zdroj: Karel Šanda

Setlist koncertu The Prodigy – Army of the Ants tour v Prahe:
(7. 12. 2023, Fortuna Aréna)

 1. Breathe
 2. Omen
 3. Voodoo People
 4. Light Up the Sky
 5. Climbatize
 6. Everybody in the Place
 7. Firestarter
 8. Roadblox
 9. Their Law
 10. No Good (Start the Dance)
 11. Get Your Fight On
 12. Poison
 13. Need Some1
 14. Smack My Bitch Up

  Prídavky:
   
 15. Take Me to the Hospital
 16. Invaders Must Die
 17. Diesel Power
 18. We Live Forever
 19. Out of Space


Autor: Matej Kráľ

Súvisiaci interpreti: The Prodigy