Rešpekt, sloboda, láska a dobré vibrácie, ktoré sa nekontrolovateľne šíria prostredníctvom ľudí, sú základom festivalu Atmosféra. Už po deviaty raz sa konal v Hontianskych Nemciach a ako povedala samotná šéfka festivalu Grétka Pavlovová, je malý zázrak, že sa festival s obmedzenou kapacitou uskutočnil. No zázračných momentov bolo na lúke viac.

Označujú ho za malú Pohodu a nie je to prehnané. Útulný malebný areál plný svetielok s viacerými "úkrytmi" medzi stromami by mohli Atmosfére mnohí závidieť. Kým hlavné pôdium pôsobí štandardne, druhá hudobná scéna je špecialitou festivalu. Volá sa Dub stage, pričom nejde o čisto anglický názov s odkazom na jamajský hudobný žáner - pomenovanie vyplýva z majestátneho duba, ktorý tento priestor zastrešuje. Ide o maličké pódium, na ktorom sa vedia diať veľké veci a aj sa diali.  

Aktuálna festivalová sezóna je úplne iná. Je poznačená pandémiou. Veľkým zásahom je samozrejme obmedzená kapacita, ktorá je dôležitým ekonomickým obmedzením pre organizátorov, rovnako ako ročná kultúrna prestávka, ktorá tejto sezóne predchádzala. 

Atmosféra však hodila všetky krivdy aj smútok za hlavu a cieľavedomo šla za svojím hlavným cieľom - vytvoriť podujatie s dobrou atmosférou. Znie to možno jednoducho, no je to vlastne celé kúzlo v jednom slove. Je to o dobrých vibráciách, moci nabíjať ľudí šťastím zo spoločne stráveného času, dišputov a najmä z obľúbenej hudby.

festival Atmosféra 2021 Zdroj: Martina Mlčúchová Foto: Martina Mlčúchová

Výber z toho najlepšieho, čo doma máme

Možnosti pritiahnuť zahraničných hudobníkov na Slovensko nie sú ideálne, a tak dostáva priestor slovenská scéna. Ukazuje svoju silu a pestrosť. Atmosféra hostila hudobnú odvahu a podmanivosť Kataríny Málikovej, sympatickú úprimnosť Chiki Liki Tu-a a tiež potvrdila, že Modré Hory Akustik sú výborným počinom, ktorý dokáže vyniknúť aj na veľkom pódiu. 

Aj vďaka pocte Milanovi Lasicovi, ktorá sa udiala v piatok večer na Dub stagei, sa potvrdilo, že hudobný a literárny odkaz Milana Lasicu má moc ľudí tešiť a pozdvihnúť na duchu aj po jeho odchode. A to aj napriek tomu, že interpretované rozhovory Lasicu s Júliusom Satinským budú vždy len napodobeninou na míle vzdialenou od originálu. 

Organizátorom sa podarilo zostaviť skvelý multižánrový program, keď navštevníci chvíľu spievajú hity skupiny Le Payaco, neskôr s radosťou vyskakujú na world music rytmy Martina Geišberga so skupinou Balkansambel a upokoja sa v hĺbkach krásne zafarbeného hlasu Niny Kohoutovej. Práve vystúpenie Geišberga a Balkansambel patrilo k najpodarenejším koncertom Atmosféry. Bolo plné energie a inštrumentálnej rozmanitosti. Martin Geišberg je sebaistým lídrom, ktorý sa nebojí pálčivých tém, keď komentoval drancovanie lesov na Slovensku so slovami, že si dokážeme vyrúbať les, ale nedokážeme z neho vyrobiť jednu "foršňu".

Martin Geišberg a Balkansambel, festival Atmosféra Zdroj: Martina MlčúchováMartin Geišberg a Balkansambel (foto: Martina Mlčúchová)

Keď deti nie sú prekážkou

Atmosféra sa stavia do pozície rodinného festivalu a svoje predstavzatie plní zodpovedne. Čítačky pre deti, tvorivé hry, ale aj bábkové divadlo im dávali množstvo podnetov. Keď prišlo na koncert Toddler Punku, čo je projekt združujúci skvelých tatkov muzikantov - Ľuboš Kukliš (Diego), Jozef Vrábel, Jakub Tvrdík, Matej Ruman (všetci Billy Barman), Tomáš Vagaský (Le Payaco) a hudobný novinár Oliver Rehák - pred hlavným pódiom pálilo slnko a možno aj preto koncert z blízka sledovalo pár nadšencov. Toddler Punk však mal pôvodne vystupovať na Dub stagei, kde by malí poslucháči mali určite bližší kontakt s kapelou. 

V každom prípade sila Toddler Punku spočíva v jeho detskej živelnosti a nepredvídateľnosti, ktorá sa prejavila aj vtedy, keď dcéra Ľuboša Kukliša požiadala otca, aby spieval tichšie, lebo ju potom nie je počuť. Toddler Punk okrem starších skladieb predviedol tiež novinky z nahrávky, ktorá by mala vyjsť ešte v auguste, a zdá sa, že sa deti aj rodičia majú na čo tešiť. 

Toddler Punk, festival Atmosféra 2021 Zdroj: Martina MlčúchováToddler Punk na festivale Atmosféra 2021 (foto: Martina Mlčúchová)

Dve tváre projektov

V sobotnom programe sa opakovali mená kapiel, keď sa predstavili vo svojej zvyčajnej forme na hlavnom pódiu, a potom druhý raz v akustickej verzii pod dubom. Kým Para akustik bola pod dubom úputavkou na večerný koncert, tak Tomáš Sloboda s Jergušom Oravcom z Le Payaco ukázali, ako im chýbajú kluby, blízkosť s publikom, a aj v komornejšej polohe bolo zjavné, ako veľmi im hudba robí radosť. 

Na hlavnom pódiu však mali Le Payaco trochu nešťastnú pozíciu. Ľudia boli unavení z celodenného slnka, takže v čase, keď sa začínal koncert, pod pódiom stálo len pár nadšencov. Postupne však kapela prilákala solídne publikum, ktoré ocenilo aj nové skladby. Tie dokonale zapadli do programu, čo len potvrdilo, že Pohybliví v nehybnom je výborný album. 

Už počas koncertu na hlavnom pódiu bolo vidieť prepojenie medzi Tomášom Slobodom a Jergušom Oravcom, ktorý sa stal koncertným členom kapely práve po vydaní ostatnej štúdiovky. Táto ich chémia napokon vyvrcholila na Dub stagei, kde zazneli aj pesničky od The Beatles či Slobodovho projektu Sounds Like This. A keď došlo na hit Space Oddity Davida Bowieho, bol to zázračný moment šťastia, radosti, ktorý dokáže priniesť len živý koncert.

Tomáš Sloboda, festival Atmosféra 2021 Zdroj: Martina Mlčúchová Tomáš Sloboda a Jerguš Oravec (foto: Martina Mlčúchová)

Emotívny záver

Skvelý album v neštastnom roku 2020 vydala aj kapela Fallgrapp, ktorá v sobotu večer na Atmosfére vyslovene čarovala s atmosférou aj s hudbou. Je to kapela, ktorá robí komplikovanú hudbu plnú zvukovových farieb a ich živé vystúpenie znie rovnako dokonalo. Na Atmosfére predstavili svoj album Ostrov, ktorý sa po roku konečne dostáva opäť k ľuďom vo svojej strhujúcej živej verzii. Mimo pár letných vystúpení pod holým nebom sa totiž početná kapela od jeho vydania na koncertné pódiá nedostala.

Veľkolepý záver festivalu priniesla Para, ktorá na scéne pôsobí už štvrstoročie, publikum ju miluje a je to značka, ktorá na festivalových pódiách funguje ako švajčiarsky strojček. Šéfka festivalu Grétka Pavlovová v dojemnom príhovore venovala koncert svojej mame a poďakovala celému tímu, ktorý za Atmosférou stál, pričom vraj práve počúvanie Pary im pomohlo prekonať náročné okamihy pri prípravách festivalu. Aj o tom je Atmosféra, o zdieľaní emócii a v tomto smere možno tento ročník označiť za výživný.

Uplynulý víkend v Hontianskych Nemciach ukázal silu domácej scény, naživo zazneli niektoré z najlepších slovenských albumov roka 2020 a zážitkom bolo aj vnímavé a ohľaduplné publikum. Atmosféra priniesla zázraky, ktoré prežívali návštevníci individuálne, no všetci sme vedeli, že sme súčasťou niečoho pekného. Budúci rok bude mať Atmosféra desiate výročie. Po tomto vydarenom ročníku bude asi najlepšie si svoj lístok uloviť čo najskôr.

Para, festival Atmosféra 2021 Zdroj: Martina MlčúchováPara na festivale Atmosféra 2021 - viac fotografií Martiny Mlčúchovej

Autorka reportáže: Martina Slivková
Foto: Martina Mlčúchová

Vybrané citácie a informácie z pofestivalovej tlačovej správy:

"Teraz po festivale si uvedomujem, akým veľkým zadosťučinením bol pre nás tento víkend. Nielen pre návštevníkov, ale aj pre nás ako organizátorov. Kvôli pandémii sme ho minulý rok museli zrušiť, rovnako aj tri plánované Nádychy s Atmosférou. Tento rok sme do organizácie festivalu dali seba na viac ako 100% a sme radi, že to pocítili aj naši návštevníci," hovorí Grétka Pavlovová, hlavná organizátorka festivalu Atmosféra.

Na lúke organizátori tento rok privítali tisícku návštevníkov. "Slnko, radosť návštevníkov aj vystupujúcich, dobrá nálada - aj to sa do veľkej miery podpísalo na úspechu tohto ročníka festivalu. Aj napriek pandemickým opatreniam si návštevníci festival užili a my s nimi tiež. Návštevníci ma zastavovali na lúke a bolo vidieť, ako sa tešia. Tak veľmi sme tento moment všetci po mesiacoch lockdownov potrebovali - a to nielen byť na lúke, ale hlavne zažiť opäť kultúru naživo," dodáva Pavlovová.

Pre mnohých návštevníkov bola vrcholom programu spomienka na Milana Lasicu, počas ktorej odzneli v podaní Kristíny Tormovej, Henriety Mičkovicovej, Kataríny Málikovej, Grétky Pavlovovej, Modrých hôr a Mariána Slávku jeho texty a piesne. Išlo o emotívny moment, ktorý spojil vo večernej spomienke na osobnosť slovenskej kultúry množstvo účastníkov.

75% očkovaných účastníkov, 0 pozitívne testovaných

Na festivale podľa platných nariadení platilo pravidlo, že plne očkované osoby môžu do areálu vstúpiť po predložení platného preukazu, neočkované osoby boli na mieste povinné podstúpiť antigénový test. O testovanie sa postarala firma Rýchlotest-Covid. "Veľmi nás potešilo, že až 75% účastníkov festivalu bolo očkovaných. Testy odhalili nula pozitívnych prípadov, čo bolo pre nás to najkrajšie číslo," dopĺňa Pavlovová. Sponzorsky testovanie zastrešila slovenská softvérová firma Vacuumlabs. Tá sa mimochodom postarala aj o testovanie na festivale Pohoda on the Ground, kde bol zhodou okolností rovnaký pomer očkovaných návštevníkov.

Jubilejná Atmosféra v roku 2022

Organizátori už teraz premýšľajú nad tým, ako bude vyzerať desiaty ročník festivalu. "Veríme, že epidemiologická situácia sa do budúceho leta upokojí a my budeme môcť zorganizovať festival pre štandardnú kapacitu." Desiaty ročník festivalu sa bude konať od 5. do 7. augusta 2022. Vstupenky na Atmosféru 2022 sú už v predaji.

Festival Atmosféra 2021 z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. 

Zdroj: TS