Pomerne jasnú predstavu o svojich vianočných koncertoch mal už v úvode tohto roka. Jeho zámerom bolo vytvoriť krásny, elegantný večer, kde v sprievode nemenej známych hostí a kapely zloženej z uznávaných hudobníkov odovzdá fanúšikom sériu nezabudnuteľných momentov. A presne to sa Adamovi Ďuricovi aj podarilo.

"Rok 2019 bol pre mňa preplnený úspechom. Úspechom takým veľkým, až som si miestami myslel, že ho už ani nepotrebujem. Nestihol som si ho uvedomovať, ani vychutnávať," priznal Adam Ďurica v rozhovore v roku 2021, kedy sa hudobný svet po pandémii ešte len začínal vracať do starých koľají.

Rok 2023 je už z hľadiska množstva podujatí a celkovo diania na hudobnej scéne veľmi podobný, ak nie ešte nabitejší ako 2019. Adam Ďurica sa však rozhodol, že menej je viac a takmer všetku svoju energiu smeroval do troch veľkých koncertov v Prahe, Košiciach a Bratislave, aby dal svojim fanúšikom to najlepšie a aby si to mohol aj on sám poriadne užiť. Chcel si totiž trojicou veľkolepých koncertov v pražskej Lucerne a v športových halách v Košiciach a Bratislave pripomenúť najzásadnejšie obdobie svojej kariéry – prelomový rok 2014, kedy vyšli obrovské hity Neľutujem a Mandolína.

K nim počas nasledujúcich rokov pribudli ďalšie veľmi úspešné skladby ako Spolu, Zatancuj si so mnou, Pohľad pre bohov či súčasný hit Vietor. No hoci je Adam už takmer desať rokov miláčikom komerčných rádií, rozhodne nepatrí do kategórie rádiových hviezd, ktoré majú problém vypredať klubový koncert či ponúknuť vystúpenie adekvátnej kvality. Aj keď ho Slovensko prvýkrát spoznalo v SuperStar, nie je žiadnou "rýchlokvaskou", ale hudobníkom, ktorý si svoju cestu poctivo vyšliapal a zažil aj obdobie neúspechov, sklamaní a hraní pre pár desiatok fanúšikov. O to viac si dnes váži, keď s ním jeho piesne pod pódiom spievajú tisícky ľudí, tak ako tomu bolo vo štvrtok 7. decembra v bratislavskom NTC.

Adam Ďurica v NTC, 7.12.2023 Zdroj: Zdenko Hanout

Špičková kapela a hviezdni hostia

Na vianočných koncertoch a ich príprave participovali desiatky ľudí. O hudobnú réžiu sa postaral Oskar Rózsa, ktorý ako kapelník do hviezdnej zostavy pozval ostrieľaných kolegov ako Michal Bugala, Štefan Bugala, Eugen Vizváry, Marcel Buntaj a Fero Jano. Exkluzivitu koncertov podčiarkol zoznam hostí: Zuzana Smatanová, Peter Bič Viktória Vargová (Peter Bič Project), Emma Drobná a barytonista Aleš Jenis.

Zaujímavou vsuvkou medzi skladbami boli nielen príhovory moderátora večera Milana "Juniora" Zimnýkovala, ktorého s Adamom spája dlhoročné priateľstvo, no takisto príhody, ktoré samotný spevák adresoval davu predtým, než postupne privítal svojich hostí. Pred uvedením hitu Naše hriechy prezradil, že už pri písaní skladby vedel, že do nej dokonale zapasuje práve hlas Emmy Drobnej. So Zuzanou Smatanovou si zase podmanili dav duetom Miesta, pričom mnohí ľudia možno netušili, že práve Zuzka bola tou iniciátorkou, ktorá oslovila Adama, vtedy ešte začínajúceho speváka, na spoločnú pieseň a túto voľbu nikdy neoľutovala.

Zuzana Smatanová a Adam Ďurica v NTC, 7.12.2023 Zdroj: Zdenko Hanout

Vrelé privítanie zažila i košická formácia Peter Bič Project a fanúšikom zahrala hneď dvojicu svojich veľkých hitov. Pri pesničke Nedívaj sa tak Petra Biča zastúpil Adam, zatiaľ čo Peter ich s Viki doprevádzal hrou na gitare. Po skončení hitu sa Adam na chvíľu vytratil z pódia so slovami, že by si rád vypočul v pokoji ich najobľúbenejšiu skladbu Stoj. Za tú publikum v NTC odmenilo Petra i Viktóriu nekončiacim potleskom. Baterky evidentne dobili i samotnému Ďuricovi, ktorý krátko po ich odchode z pódia predviedol spolu s barytonistom Alešom Jenisom pri piesni Dar vianočný výkon hodný svetových hviezd.

Vyše dvojhodinová šou mala všetko, čo sa od nezabudnuteľného vystúpenia očakáva – výbornú atmosféru, skvelých fanúšikov či perfektne zvolený setlist, vďaka ktorému sa prítomní ani na moment nenudili. Adam odohral okrem notoricky známych hitov aj niektoré menej známe piesne, pričom dbal na dynamiku vystúpenia a melancholickejšie kúsky striedal s rytmickými, ktoré sú nabité energiou.  Odpoveďou mu bol fanúšikmi zaplnený priestor pod pódiom, kde sa zabávali ako na jednej veľkej párty, čo s úsmevom na tvári komentoval i Adam. Ľudia tancovali pri skladbe Neľutujem, skákali pri Mandolíne, v tranze boli počas pesničky Spolu a najväčšie šialenstvo sa spustilo pri legendárnej skladbe Karola Duchoňa Mám ťa rád. Tá zdvihla zo stoličiek aj ľudí na tribúnach.

Adam Ďurica v NTC, 7.12.2023 Zdroj: Zdenko Hanout

Nechýbala ani novinka Vietor, ktorú spevák napísal a nahral spolu s Martinom Ledvinom a ktorou podľa neho štartuje nová epizóda jeho tvorby. "Tento názov symbolicky prináša nový vietor aj do mojej spolupráce. Som rád, že som mohol opäť vyskúšať nového producenta, s ktorým som doposiaľ nič nenahral. Nemal som s tým skúsenosť a musím povedať, že to bol ten najlepší ťah, najlepšie rozhodnutie, aké som mohol urobiť," povedal krátko po predstavení skladby a spätná väzba fanúšikov na bratislavskom koncerte ho v tomto rozhodnutí len utvrdila. 

Zaplnená NTC aréna si koncert užívala od prvej chvíle, predvianočná nálada bola citeľná a Adam Ďurica je v súčasnosti bez preháňania v tej najlepšej forme. S fanúšikmi sa rozlúčil dvojicou prídavkov – piesňou Holubička a vianočnou koledou Daj Boh šťastia. Dve vianočné piesne v setliste však boli len jedným z dôvodov, preto boli tieto koncerty iné, než ostatné, ktoré spevák odohral v priebehu roka. Predovšetkým posunul svoju latku vyššie vďaka kapele zloženej z top slovenských hudobníkov, s ktorými ukázal, že jeho tvorba ponúka viac než len ľahko zapamätateľné refrény.

Adam Ďurica v NTC, 7.12.2023 Zdroj: Zdenko Hanout

Pozrite si celý fotoreport

Setlist koncertu Adama Ďuricu v Bratislave:
(7. 12. 2023, NTC)

 1. Pohľad pre bohov
 2. Fúkame
 3. Naše hriechy (Emma Drobná)
 4. Pravdupovediac
 5. Spolu
 6. Neľutujem
 7. Miesta (Zuzana Smatanová)
 8. Vietor
 9. Dovtedy
 10. Nedívaj sa tak (Peter Bič Project)
 11. Stoj (Peter Bič Project)
 12. Dar vianočný (Aleš Jenis)
 13. Mám ťa rád
 14. Mandolína
 15. Zatancuj si so mnou

  Prídavok:
   
 16. Holubička
 17. Daj boh šťastia


Autorka: Danka Šoporová

Súvisiaci interpreti: Adam Ďurica