Tretí ročník festivalu Grape priniesol na piešťanské letisko množstvo hudobných zážitkov. Hoci headlineri ako The Subways, Morcheeba, Example alebo Modestep potvrdili svoju pozíciu a odohrali výborné koncerty, svoju veľkosť predviedli aj domáce či české kapely.

Festival Grape patrí k najmladším slovenským festivalom. Za krátky čas sa mu podarilo zapísať do vedomia ľudí ako festival, na ktorý sa oplatí ísť. Atmosféra Grapu bola aj tento rok veľmi priateľská až rodinná a nepokazilo ju ani chladné počasie a dážď. Návštevníci a aj samotní interpreti dokázali, že Grape je festival, ktorý počúva srdcom.

Piatok patril britským gitarovkám

Členovia kapely Puding Pani Elvisovej počas svojho koncertu začali spievať, že celý London je na Grape a neboli ďaleko od pravdy. V piatok odštartovali šnúru britskej hudby Wolf Gang, ktorí boli radi, že sa im podarilo utiecť z chaotického olympijského Londýna. Kapela potešila návštevníkov skladbami z debutového albumu Suego Faults ako Back to Back, The King And All of His Men alebo Dancing with Devil, no ponúkli aj novinky z pripravovanej nahrávky. Už po koncerte Wolf Gang bolo jasné, že Grape opäť nesklamal.

Na úspech Wolf Gang nadviazali aj Blood Red Shoes a potom to prišlo. Po minulých skúsenostiach s The Subways bolo jasné, že budú skvelí, no ponúkli ešte niečo viac. Pred samotným koncertom sa Billy LunnCharlotte Cooper predstavili na "stolička stage", kde odohrali unplugged mini koncert. Skladba Rock & Roll Queen, ktorú si spievali návštevníci sa stala neoficiálnou piatkovou hymnou. Treba pochváliť aj nápad organizátorov vytvoriť takýto improvizovaný hudobný priestor, ktorého intímna atmosféra bola aj v prípade The Subways veľkým zážitkom.

The Subways už na Grape raz hrali a rozhodli sa, že si to chcú tento rok zopakovať. Ich druhý koncert dopadol tak, že sa na Slovensko ešte určite vrátia a ako povedal Billy Lunn, dúfajú, že to bude veľmi skoro. Na koncerte Subways fungovala zvláštna chémia, ktorú priniesla hneď prvá skladba Oh, Yeah z albumu Young for Eternity. Okrem najväčších hitov predstavili návštevníkom Grapu aj najnovší singel Kiss Kiss Bang Bang z posledného, tretieho, štúdiového albumu Money and Celebrity.

Medzi publikom a kapelou preskočila iskra a vzájomné sympatie rástli každou skladbou. Na záver koncertu sa Billy hodil do davu a fanúšikovia ho oddane niesli ponad hlavy. Členovia Subwas si koncert užívali a rovnako tak aj publikum, ktoré ich odprevádzalo obrovským potleskom. Bol to koncert, na ktorý budú návštevníci Grapu pravdepodobne ešte dlho spomínať.

The Subways na Grape festivale 2012
Viac fotografií z koncertov The Subways

Šťastné návraty aj smútok

Na Grape sa predstavili aj hudobné projekty, ktoré sa dlhší čas na koncertných pódiách neobjavovali. Veľké očakávania a hlavne zvedavosť vzbudzoval aj koncert Veca, ktorého sprevádzala česká kapela Livě Band známa aj v spojitosti s Prago Union. Vec nám v rozhovore potvrdil, že si koncert s kapelou vychutnával.

Vystúpenie skupiny Le Payaco bolo v posledných rokoch skôr ojedinelou udalosťou. Tomáš Sloboda však pre Hudba.sk prezradil, že sa kapela opäť spojila a pravdepodobne sa budeme môcť tešiť aj na nové skladby, hoci na Grape odohrali koncert zo starších vecí. Rozhovory s Vecom a Tomášom Slobodom si na Hudba.sk budete môcť prečítať už čoskoro.

Okrem dobrých správ na slovenskej hudobnej scéne, Grape nezabudol ani na smutnú udalosť z mája 2012. Noisecut odohrali práve na Grape svoj posledný koncert. Na počesť Bety Majerníkovej odspievali skladby Noisecutu štyri speváčky, Slivka (Puding Pani Elvisovej), Zdenka Predná, Katka Koščová a Ema Brabcová (Luno, ex-Khoiba). Speváčky sa svojej úlohy zhostili výborne a aj keď celý koncert prebiehal viac menej bez slov emócie boli silné. Ako posledná skladba na koncerte odznela Zem stíchla a asi nie jeden účastník rozlúčky mal zimomriavky po tele. Na záver koncertu publikum neprestávalo tlieskať a ľudia stále čakali, či ešte bude Noisecut hrať. Bol to smutno-krásny koniec výnimočnej kapely.

Slivka a Zdenka Predná s Noisecut
Viac fotografií z emotívneho posledného koncertu Noisecut

Sobotný program patril v úvode slovenským a českým kapelám, ktoré pripravovali návštevníkov na večerný program. Rozhodne ako dobrý štartér pôsobilo vystúpenie Billy Barman, ktoré má na Grape svojskú príchuť. Juraj Podmanický je súčasťou organizačného tímu festivalu, a preto boli v podstate domácou kapelou, ktorá sa svojej úlohy hostiteľa chopila bezchybne. Za zmienku rozhodne stojí aj koncert Lavagance, ktorí ukázali, že sú v dobrej forme. Publikum nerobilo rozdiely medzi novými a staršími pesničkami a bavili sa s kapelou.

Morcheeba zobrala fanúšikov na svoju planétu

Speváčka Morcheeby Skye Edwards má charizmu vyžarujúcu na desiatky metrov, akoby žila na vlastnej planéte, kde je všetko krásne a aj trpká myšlienka z jej úst znie tak nejako prijateľne. Hneď ako vstúpila Skye na pódium publikum bolo len jej. Magický začiatok koncertu so skladbou The Sea bol predzvesťou dobrého koncertu, ktorý bol plný hitov ako Friction, Otherwise či Slow Down.

Výstižnými slovami pre koncert Morcheeby sú vznešenosť a krása. Skye Edwards nevedome zvádzala návštevníkom svojim smiechom, ktorý je rovnako nákazlivý ako jej úsmev. Napriek tomu, že skupina odohrala množstvo svojich známych skladieb, kapela sa rozhodla uspokojiť publikum asi najočakávanejšou skladbou Grapu. Pesnička Rome Wasn’t Built In a Day bola bodkou za skvelým éterickým vystúpením.

Morcheeba na Grape festivale 2012
Viac fotografií zo soboty na Grape festivale 2012

Až po kľudnejšom koncerte Morcheeby sa na festivale rozpútala obrovská elektronická party, s ktorou začali mladí Briti Modestep. Kapela so svojou dynamickou šou priviedla ľudí do varu aj napriek tomu, že to zvukári s hlasitosťou trošku prehnali. Návštevníci potom plynule nadviazali na Example, ktorý možno mierne poľavil z nastaveného tempa Modestepu, ale to nič nemenilo na fakte, že sa ľudia bavili.

Grape je festival, ktorý je veľký svojou "maličkosťou". Organizátorom sa podarilo vytvoriť za tri roky festival s obrovským potenciálom, na ktorom sa nemôžete nudiť. Jeho najsilnejšou stránkou je hudobná dramaturgia, ktorá je naklonená britskej produkcii. Tento rok bolo vidieť, že návštevníci dokonca podľahli nie len britskej hudbe, ale aj móde a aj vďaka tomu bol Grape 2012 veľmi pekným festivalom. Na Grape si môžete pozrieť film, počúvať hudbu, len tak sedieť s kamarátmi na stohu slamy a hlavne máte možnosť stretnúť množstvo zaujímavých ľudí. Už teraz sa môžeme tešiť, čo prinesie Grape 2013.  

Autorka: Martina Šimoňáková
Foto: Igor Daniš

Súvisiaci interpreti: Morcheeba, The Subways