Jej úspech nie je žiadna náhoda. Britská popová speváčka Dua Lipa u našich južných susedov opäť potvrdila, že je najžiarivejšou hviezdou tejto dekády. V úvodný deň festivalu Sziget prilákala so svojou šou zhruba 95-tisíc návštevníkov.


Streda 10. augusta patrila v maďarskej metropole veľkolepému reštartu festivalu Sziget. Ten pri jeho poslednom ročníku v roku 2019 počas týždňa navštívilo viac než pol milióna návštevníkov zo všetkých kútov sveta. Inak tomu zrejme nebude ani po trojročnej pauze spôsobenej pandémiou koronavírusu. A možno aj vďaka tomu sa fanúšikovia tento rok dočkali vskutku hviezdneho lineupu.

Headlinerkou úvodného dňa sa stala Dua Lipa, ktorá si pred maďarským publikom svoj obrovský úspech z roku 2018, kedy si jej koncert pozrelo asi 75-tisíc ľudí, nielen zopakovala, ale ešte ho i prekonala. Vystúpenie 26-ročnej popovej hviezdy síce tento rok pripadlo hneď na úvodný deň festivalu, no ani to fanúšikov neodradilo.

Pre samotnú speváčku tento koncert určite nebol v rámci jej nabitého turné do počtu - išlo totiž o jej tohtoročnú rozlúčku s Európou. Práve na Szigete ukončila európsku časť šnúry k albumu Future Nostalgia, v rámci ktorej má za sebou od februára už 74 koncertov. Teraz ju čaká pár týždňov zaslúženého voľna a na jeseň sa so svojou veľkolepou šou presunie do Severnej Ameriky a neskôr do Austrálie.

Dua Lipa, Sziget 2022 Zdroj: Sziget festival
Šou plná energie a lásky

Okrem talentovanej brunetky sa v prvý festivalový deň na Szigete ukázali tiež mená ako Milky Chance, Rüfüs Du Sol, Nina Kraviz, Remi Wolf, Masked Wolf či Channel Tres. Nikto z nich sa však ani nepriblížil k šialenstvu, ktoré medzi fanúšikmi vyvolala hlavná hviezda večera.

Začiatok koncertu Dua Lipy bol naplánovaný na 21:15. Speváčka na seba síce nechala čakať zhruba 10 minút, to však nijako neubralo na výbornej atmosfére v publiku. Podobne ako pri nedávnom koncerte v Bratislave či Viedni, aj na Szigete svoju šou odštartovala hitom Physical a celý setlist koncertu bol v podstate totožný s tým, čo speváčka predviedla aj na svojich predošlých vystúpeniach.


Ak však patríte medzi tých, ktorí si Dua Lipu tento rok tiež pozreli opakovane, určite ste opäť ocenili fakt, že si každé svoje vystúpenie užíva, ako keby išlo o jej posledný koncert. Rozhodne nebadať, že by čokoľvek na pódiu robila len z vytrvalosti. V prípade popových hviezd to rozhodne nie je samozrejmosť, obzvlášť ak strávia na turné prakticky celý rok a každý tretí deň majú na programe na chlp rovnaký koncert. 

V prípade Szigetu vyznela veľmi pozitívne a euforicky časť, kedy spievala jeden zo svojich prvých hitov Be The One. Ten si totiž spolu s návštevníkmi festivalu zaspievala už v roku 2018. V tej dobe to bol jeden z jej mála veľkých hitov, o ktoré dnes už nemá núdzu, ani megaúspešné single z albumu Future Nostalgia však jej prelomový hit na koncerte nezatienili. Záver šou patril dnes už virálnemu hitu Don't Start Now, kde bolo už každému jasné, že sa šou chýli k svojmu záveru. Ak sa v hľadisku v ocitol niekto, kto túto talentovanú speváčku nepoznal, určite mu dala dobrý dôvod na to, aby si jej diskografiu napočúval.


Prvá v histórii festivalu

Len málo hudobníkov sa môže pochváliť tým, že boli headlinermi Szigetu a podarilo sa im vypredať celú kapacitu festivalu. Doposiaľ do tohto zoznamu patrili napríklad skupiny Faithless a Muse, speváčky Rihanna a Sia a hitmaker Ed Sheeran. V prípade Dua Lipy je tento úspech o to výraznejší, že sa jej ako jedinej hudobníčke v históriu Szigetu podarilo vypredať lístky na najväčší stredoeurópsky festival hneď dvakrát a jej úspech je o to žiarivejší, že to dokázala v priebehu piatich rokov. 

Pre mnohých umelcov bola pandémia brzdou v ich kariére, no hviezda Dua Lipy paradoxne práve v tomto období začala žiariť naplno. Talentovaná brunetka v priebehu posledných dvoch rokov dokázala zdolať niekoľko hudobných rekordov a jej stredajšie vystúpenie na Szigete iba podčiarklo jej pozíciu novodobej kráľovnej popu. Ak sa o pár rokov opäť objaví na pódiu Szigetu - a myslím si, že organizátori v tomto prípade váhať nebudú - tak to už bude návrat ikony, ktorá definuje popovú hudbu tejto dekády a v konečnom dôsledku aj fanúšikovskú základňu tohto festivalu.


Popri najväčších popových hviezdach však Sziget stále láka aj fanúšikov rockovej a alternatívnej hudby. Vo štvrtok boli hlavnými hviezdami Szigetu kapely Bastille a Kings of Leon, piatkový lineup opäť patrí popovej hviezde A-kategórie Justinovi Bieberovi, ktorého účasť bola kvôli zdravotným komplikáciám speváka dlho otázna. Headlinermi ďalších dní sú Calvin Harris, Tame Impala a Arctic Monkeys. Sumárnu reportáž z celého festivalu prinesieme tradične pár dní po jeho skončení.

PS: Ak ste náhodou žiadne vystúpenie Dua Lipy v Európe nestihli, tak môžete len dúfať, že sa čoskoro vráti opäť, alebo si pripomenúť jej skvelú slovenskú premiéru na Lovestream festivale.

Autor: Dušan Marko

Súvisiaci interpreti: Dua Lipa