Premiérový ročník festivalu Lovestream pokračoval v sobotu nadupaným lineupom, ktorý ponúkol pestrý pohľad na aktuálnu popovú scénu. Divákov prekvapila Zoe Wess, hlasom ohúrila Zara Larsson a Tehelné pole roztancoval Lost Frequencies. Hlavnou hviezdou však bola bez najmenších pochybností Dua Lipa, na ktorú sa prišlo pozrieť najviac ľudí z doterajšieho priebehu festivalu.

Zorganizovať podobne veľký festival ako Lovestream chcelo veľkú dávku odvahy a určite aj rozpočtu. Obzvlášť, ak prípravy začali ešte v dobe pandémie, kedy nikto nedokázal s istotou povedať, či festival bude alebo nie. Pred samotným festivalom síce mnoho vecí pôsobilo zmätočne a ľudí možno od návštevy odradila aj pomerne vysoká cena lístkov, silný lineup druhého festivalového dňa však napokon dokázal prilákať tisícky ľudí zo Slovenska aj zahraničia.

SuperStar hneď na úvod

Sobotný program svojím vystúpením otváral talentovaný Adam Pavlovčin, ktorý pred pár týždňami spolu so zverejnením singla Moving On oznámil zmenu svojho umeleckého mena na ADONXS. Je až neuveriteľné, že Adam len pred pol rokom vyhral SuperStar a už po zverejnení prvého sólového singla sa predstavil na najväčšom slovenskom štadióne. Ten sa síce v čase jeho vystúpenia ešte len začínal zapĺňať, ani to však spevákovi nijako neuberalo na energii.

Spomínaný singel zaznel hneď v úvode, nebola to však jediná autorská skladba, ktorá od Pavlovčina zaznela. Návštevníci Lovestreamu si totiž mohli premiérovo vypočuť jeho dve nové skladby vrátane nadchádzajúceho singla Game. "Chceli sme niečo festivalové, čo ľudí roztancuje, a zároveň tam ostane ten môj rukopis a nejaká melanchólia. Je to veselý song, ale so smutným textom," povedal nám Adam o novinke, ktorú zverejní už čoskoro.

Rozhovor: Víťaz SuperStar Adam Pavlovčin: Na pódiu som extrovert, v súkromí je to naopak

Mnoho ľudí zrejme čakalo, že zaspieva aj skladbu Physical od Dua Lipy, s ktorou zabodoval v SuperStar, tá však v jeho setliste chýbala. Napriek tomu si svojou koncertnú premiérou určite získal nových fanúšikov aj medzi priaznivcami britskej speváčky. Najmä jej fanúšičky boli počas soboty v dave neprehliadnuteľné, množstvo dievčat a mladých žien sa totiž inšpiruje jej štýlom obliekania. Niektoré "slovenské Dua Lipy" boli vydarenejšie, iné menej, no rozpoznateľné boli okamžite. Už v skorých poobedných hodinách bolo zároveň hneď na prvý pohľad jasné, že cieľovka druhého dňa je úplne iná, ako tomu bolo v piatok. Kým v prvý deň boli v dave tridsiatnici a štyridsiatnici a aj mnohé rodinky s menšími deťmi, v sobotu prevládali najmä dvadsiatnici a tínedžeri.

Adam Pavlovčin alias ADONXS, Lovestream Festival Zdroj: Matúš Zeťák / Lovestream
O prekvapenie dňa sa postarala Zoe Wees

Sobotný program sa organizátorom Lovestreamu podarilo vyskladať naozaj výborne. V kategórii popových umelcov, ktorí sú aktuálni a úspešní práve teraz, sa nič podobné v našich končinách ešte nekonalo. Žánrovo boli najvýraznejším vybočením Rare Americans, ktorých chytľavé indie skladby prvkami popu, rocku aj rapu na čele s virálnym hitom Brittle Bones Nicky boli príjemným spestrením programu. Z hľadiska "známosti" a popularity bola "mačkou vo vreci" Zoe Wees, tá však dokázala už po pár skladbách, že si svoje miesto na obrovskom pódiu zaslúži právom. 

Nemecká speváčka a skladateľka síce zatiaľ nemá na konte také veľké hity, vďaka ktorým by jej meno rezonovalo v hlavách bežných poslucháčov, to však napokon vôbec nebol problém. Počas jej šou sa totiž ukázalo, že skladby ako Control, Girls Like Us či Love Me Now dobre pozná aj slovenská Generácia Z. Len 20-ročná speváčka to na pódiu rozbalila s dvojicou vokalistiek a spoločne vytvorili skvelú súhru rôznych hlasov, ktoré sa niesli ponad štadión. Na festival možno prišla len hŕstka ľudí, ktorí si lístky kúpili práve vďaka Zoe, ak však o pár rokov bude vypredávať koncertné haly po celom svete, tak si môžeme povedať, že jeden zo svojich prvých veľkých štadiónových koncertov odohrala práve u nás.

Lovestream Festival, 11.6.2022 Zdroj: Martina Mlčúchová
Hlas, ktorý očaril Tehelné pole

V sobotu premiérovo navštívila Bratislavu aj útla blondínka Zara Larsson. Švédska speváčka a skladateľka vydala už niekoľko skladieb, ktoré rezonujú aj v našich rádiách, no vystúpenie v blízkosti Slovenska mala azda len jedno, keď sa v roku 2018 ukázala na maďarskom Szigete.

Na Zare bolo už od prvého momentu vidieť, že na pódium prišla speváčka s veľkým S, ktorá už má za sebou vystúpenia na festivaloch aj vypredané koncerty v halách. Hoci sa jej v posledných rokoch nepodarilo vydať poriadny hit, na konte má zoznam skladieb, ktoré musí poznať každý milovník popovej hudby. Svoju šou otvorila výbornou, no stále značne nedocenenou piesňou Love Me Land z jej posledného albumu Poster Girl (2021). V jej programe nechýbali ani skladby ako Ruin My Life, Like It Is, Symphony či megahit Lush Life, ktorým svoj set zakončila.

Zara Larsson, Lovestream Festival, 11.6.2022 Zdroj: Martina Mlčúchová
Zarin štýl je vkusnou kombináciu moderného popu s jemným retro nádychom. Inšpirovaná je najmä érou disca, čo skvele podčiarklo zaradenie coververzie hitu Lay All Your Love On Me od skupiny ABBA, na ktorej hudbe vyrastala. Vo Švédsku to azda ani inak byť nemohlo, sympatická speváčka však skutočne nadväzuje na odkaz tejto legendy a robí to veľmi dobre. Medzi sobotnými návštevníkmi veľa zástupcov staršej generácie nebolo, ak sa tam však niekto taký vyskytol, tak Zara Larsson si ho určite získala.

Mnoho ľudí prekvapila aj svojím hlasovým rozsahom a rovnako suverénna bola aj v choreografiách, ktoré popri speve odtancovala so svojimi tanečníčkami. V jednom z príhovorov nezabudla poznamenať, že sa veľmi teší z toho, že konečne môže odohrať takýto veľký koncert, keďže podobne ako Dua Lipa, aj ona svoj posledný album vydala počas pandémie a príležitosti na jeho propagáciu mala veľmi málo.

Šou hodná Tomorrowlandu aj s nečakaným hosťom

Krátko po ôsmej hodine večer sa bratislavské Tehelné pole premenilo na obrovskú tanečnú párty, o ktorú sa postaral belgický dídžej a producent Felix De Laet alias Lost Frequencies. V tomto prípade sa opäť ukázalo, že ľudia možno nevnímajú tvár a meno interpreta, ale jeho skladby z počutia dobre poznajú.

Felix s hudbou aktívne začal len v roku 2014, no dnes už patrí medzi najžiadanejšie mená elektronickej hudby. Vystúpenia dídžejov môžu niekedy pôsobiť až príliš monotónne, či dokonca nudne, to však nebol tento prípad. Dokonca sme sa dočkali aj príjemného prekvapenia, ktorým bola hviezda nedeľňajšieho programu Calum Scott. Felix si prizval na pódium a odpálili svoj spoločný hit Where Are You Now. Festivalovú atmosféru v tomto prípade posilnila svetelná šou a laserové efekty, ktoré spolu s príchodom noci predznamenávali príchod hlavnej hviezdy večera.

Lost Frequencies a Calum Scott, Lovestream Zdroj: Martina Mlčúchová
Dua Lipa a jej bezchybná tanečná, vizuálna a spevácka šou

Začiatok koncertu hlavnej festivalovej hviezdy bol ohlásený na 22:00. Dua Lipa sa napokon divákom ukázala s asi sedemminútovým meškaním, čo však, súdiac podľa atmosféry, nikomu neprekážalo. Podobne ako pred pár týždňami vo Viedni, aj v Bratislave svoju šou odštartovala energickou skladbou Physical, kde v sprievodnom vizuálne predstavila svoju zostavu tanečníkov.

Festivalové vystúpenia podobne veľkých hviezd, akou je Dua Lipa, zvyčajne bývajú skrátené a prispôsobené väčšiemu počtu interpretov na javisku. To však neplatilo v prípade Lovestream festivalu, kde ponúkla plnohodnotnú šou z turné k svojmu albumu Future Nostalgia. Jednou z mála zmien, a pre niektorých fanúšikov možno sklamaním, bol fakt, že počas tohto vystúpenia nestriedala svoje kostýmy, celú šou totiž odspievala v krátkom striebornom komplete, vďaka ktorému si fanúšikovia v prvých radoch pod pódiom mohli vychutnať aj pohľad na jej pozadie. 

V setliste samozrejme nechýbal stále aktuálny rádiový hit Levitating, ktorý sa drží na popredných priečkach hudobných hitparád aj dva roky od svojho vydania. V tomto prípade síce speváčka nelevitovala ponad hlavy svojich fanúšikov, ako je tomu pri jej halových koncertoch – futbalový štadión Tehelné pole však zaplavilo niekoľko obrovských balónov, ktoré sa vznášali ponad hlavy skandujúceho davu a konečne sa pritom zabavili aj ochránkári, keďže balóny neustále padali medzi zábrany predeľujúce jednotlivé sektory.

Dua Lipa, Lovestream Festival, 11.6.2022 Zdroj: Profimedia.sk
Na Dua Lipe bolo vidieť, že si svoju návštevu nášho hlavného mesta užíva. Dokonca zverejnila niekoľko fotografií z Bratislavy aj na svojom Instagrame, kde sa neskôr Bratislave poďakovala za skvelý večer. To v jej prípade vôbec nie je samozrejmosť, keďže napríklad zo spomínaného koncertu vo Viedni žiadne zábery nezverejnila.

Ďalším plusom bol opäť fakt, že na rozdiel od mnohých iných hviezd nepôsobia jej vystúpenia až príliš profesionálnym dojmom a každý jeden prítomný divák aspoň na malý moment mohol uveriť tomu, že na javisku stojí práve kvôli nemu. Podarilo sa jej dokonca aj vtipné faux pas, keď pri svojom prvom výlete na vysunutú plošinu pódia počas choreografie s dáždnikmi omylom hodila svoj dáždnik medzi fanúšikov. Snáď sa nikomu nič nestalo.

Mimo tejto chybičky však mala so svojimi hudobníkmi, výbornými backing vokalistkami a početnou tanečnou skupinou program perfektne zvládnutý. Mužská časť tanečnej crew dokonca v jednom momente na pódiu ukázala i krasokorčuľovanie na dvojradových korčuliach. To len podčiarklo retro atmosféru, ktorú dotvárali vizuály. Tie sú, podobne ako speváčkina hudba, jasne inšpirované 90. rokmi, no napriek tomu celá šou pôsobí veľmi aktuálne a patrí k tomu najlepšiemu, čo v súčasnom pope môžete zažiť. Skladby ako New Rules, Break My Heart, Be the One, One Kiss, Electricity, spomínaná Levitating alebo Don't Start Now budú zrejme o pár desaťročí pripomínať a definovať túto éru pop music podobne ako Madonnine hity v 80. a 90. rokoch. A aj v tomto prípade, podobne ako u Zary Larsson, zaznela skladba, ktorá mohla ulahodiť tým skôr narodeným - cover, resp. remix skladby Cold Heart od Eltona Johna.

Dua Lipa v Bratislave dokázala, že je skvelou popovou speváčkou, ktorá sa po vydaní druhého albumu usadila na vrchných poschodiach svetovej hudobnej scény úplne zaslúžene. Jej šou je prepracovaná do detailu, a pritom neobsahuje žiadne zbytočné kulisy či rekvizity, ktoré by odvádzali pozornosť od samotnej hudby a umenia a energie tanečníkov. Ešte aj obrovský homár, ktorý sa v jednej z piesní objavil v zadnej časti pódia po komiksovej vsuvke, pôsobí skôr ako vtip, ktorým chce Dua Lipa poukázať na to, že popová šou môže fungovať aj bez podobných výstrelkov. Katy Perry si na jej koncertoch môže robiť poznámky.

Dua Lipa, Lovestream Festival, 11.6.2022 Zdroj: Matúš Zeťák / Lovestream
Pozrite si celý fotoreport zo šou Dua Lipy a ďalších sobotných koncertov

Hovoriť o tom, či sa Dua Lipa, ktorej hviezda bude zrejme v najbližších rokoch ešte viac rásť, na Slovensko vráti a kedy to bude, je zrejme predčasné. Realistickejšie je, že to tak skoro nebude. Ak sa to však niekedy ešte podarí - a bola by škoda, ak nie - tak bude pre organizátorov ale aj samotnú speváčku určite ťažká úloha, ak budú chcieť tento večer kvalitou a atmosférou prekonať.

Ak ste náhodou vystúpenie Dua Lipy zmeškali, alebo si ju chcete pozrieť ešte raz, tak už o pár týždňov môžete jej vystúpenie vidieť aj na maďarskom festivale Sziget, kde všetkým vyrazila dych už v roku 2018, kedy si jej vystúpenie prišlo pozrieť zhruba 75-tisíc ľudí. Potom sa už Lipa so svojím tímom presunie do Ázie a Austrálie, kde ju čakajú ďalšie koncerty v rámci jej turné Future Nostalgia, ktoré videlo už takmer 900-tisíc divákov. Je skvelé, že medzi nimi mohli byť aj Slováci a Bratislava po rokoch zažila šou skutočne áčkovej popovej hviezdy.

Dnes program Lovestream festivalu vyvrcholí koncertom americkej funk-rockovej legendy Red Hot Chili Peppers, takže na Tehelnom poli sa opäť zíde úplne iný dav fanúšikov. Ak ešte stále zvažujete účasť, neváhajte. Lístky sú v predaji v sieti Predpredaj.sk. Program začal o 14:00 a hlavná hviezda vystúpi o 22:00. Všetky podrobnosti nájdete na oficiálnej stránke podujatia lovestream.sk.

Autori: Dušan Marko, Patrik Marflák

Súvisiaci interpreti: Dua Lipa