Košickí muzikanti združení okolo popredného slovenského gitaristu a frontmana Petra Biča sa na jar po niekoľkomesačnom koncertnom pôste vydali za svojimi fanúšikmi. V rámci Jarného turné 2023 s podtitulom "Peter a Viktória" zavítali do deviatich miest Slovenska. Kapela turné uzavrela 31. marca koncertom na domácej pôde, z ktorého vám s odstupom času prinášame reportáž.

Spoločenský pavilón na košickej Terase bol na záverečnej zastávke jarnej šnúry kapely Peter Bič Project zaplnený do posledného miesta. Šnúra bola úspešná a väčšina koncertov sa vypredala ešte pred ich konaním. Pár minút po siedmej v tmavej sále prerušil šum rozhovorov loop spolu s hrou červených lúčov svetla. Speváčka Viki následne koncert odštartovala aktuálnym rádiovým singlom Maky.

Dramaturgia večera je postavená hlavne na poslednom albume Hlava, z ktorého fanúšikovia dostanú skladby ako Krajina, Dúha, Hlava, Priznanie, Sekera, Buď naveky buď, Hornád či Chalúpka, nechýbajú však ani hity ako Stoj, Nedívaj sa tak alebo Čoskoro z predchádzajúceho albumu Labyrint.

Peter Bič Project v Košiciach, 31.3.2023 Zdroj: Erik WittnerVäčšina skladieb v rámci večera je koncertne upravená. Nápadité úvody a inštrumentálne medzihry predstavujú lídra Petra Biča ako famózneho a energického gitaristu, ktorého je pódium plné, čo v minulosti nebolo zvykom. Jeho spoluhráči však v ničom nezaostávajú. Vynikajúco kontrujú a dávajú do hry dušu. Divák vidí a počuje, že si koncert vyslovene užívajú. Vďaka tomu je v sále skvelá atmosféra, ku ktorej prispievajú aj milé vzájomné slovné doberačky medzi Petrom a Viki Vargovou.

V piesni Priznanie, prezentovanej v orchestrálnom štýle, sa vybláznili saxofonista Tomáš Javnický, klávesák Tomáš Ferko aj bubeník Edo Kiss. Inštrumentálne zaujímavé je aj podanie piesne Máj, kde sa Viki predviedla ako hráčka na trúbke. Okrem toho hudobníci ozvláštnili záver skladby v hravom ska štýle.

Peter Bič Project v Bratislave, 28.3.2023 Zdroj: Katarína KiššováPeter ako jasný spolu-frontman

Svoje pevné miesto koncertných lídrov kapely si zastali obaja hlavní protagonisti večera. Viktória podala skvelý výkon, jej hlasový prejav aj technika sa neustále zlepšujú. Na koncerte čisto a s istotou odspievala aj ťažšie skladby. Výrazne sa zlepšil aj Peter, nielen v speve, ale aj ako frontman. Komunikoval s publikom, vyzýval ľudí k tancu a zábave a zapájal ich do refrénov.

K rôznorodosti večera prispelo aj zaradenie skladby Báči Jašov, ktorú kapela naspievala a nahrala spolu so Štefanom Štecom. Výbornú odozvu zaznamenal aj hit Karola Duchoňa Primášovo srdce. Tu skvelo inštrumentálne kontrovali Peter na gitare a huslista Ferko Jano. V rámci piesne Čoskoro predviedol Edo Kiss nadupanú bubenícku exhibíciu, ku ktorej sa pridal aj saxofón a basgitara Richarda Rohaľa.

Excelentné výkony, v ktorých sa stretli inštrumentálna virtuozita a bezprostrednosť, si vyslúžili nadšený a dlhý potlesk publika. Hlavnú časť koncertu ukončila skladba Stoj!, ktorá bola vyšperkovaná gitarovým sólom. Diváci si následne vytlieskali dvojnásobný prídavok v podobe skladieb Skúšame sa nájsťVšetko bude fajn, pričom prvú z menovaných spievala s kapelou celá sála.

Peter Bič Project v Košiciach, 31.3.2023 Zdroj: Erik WittnerSetlist koncertu Peter Bič Project v  Košiciach:

1. Maky
2. Krajina
3. Dúha
4. Nedívaj sa tak
5. Hlava
6. Priznanie
7. Máj
8. Buď naveky buď
9. Báči Jašov
10. Sekera
11. Hornád
12. Chalúpka
13. Primášovo srdce
14. Čoskoro
15. Stoj

Prídavok:

16. Skúšame sa nájsť
17. Všetko bude fajn

Autor: Laco Ontko