Keď Katarína Koščová ohlási posledné koncerty v roku, zaručene viete, že Vianoce sú už veľmi blízko. Možno vás zachváti panika, ako keď v októbri natrafíte v obchodoch na mikulášske čokoládové figúrky a v hlave vám naskakuje dlhý zoznam toho, čo potrebujete stihnúť. O tom ale vianočné koncerty prešovskej speváčky byť nemajú. Naopak. Prinášajú spomalenie, stíšenie a veľa lásky.

"Koledujeme si o vás," pozývali v novembri Katka KoščováDanielom Špinerom na svoje každoročné vianočné turné, na ktorom aj spolu s kapelou ukazujú, že nie je dôležité stihnúť predvianočné upratovanie svojich príbytkov, ale svojej duše. Pochopila som to už počas covidových rokov, kedy svoje tradičné vianočné turné nemohli absolvovať, a svojim priaznivcom ponúkli jeho online verziu, ktorá napriek vzdialenosti nepôsobila sterilne, pretože jej nechýbal humor a veľa hrejivých slov.

Vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave si v pondelok 11. decembra mohli návštevníci vychutnať ešte niečo navyše. Koncertnú partiu hudobníkov na pódiu doplnilo sláčikové kvarteto a bratislavský spevácky zbor Apollo. Spievanie so zborom bolo pre Koščovú novou skúsenosťou, a dokonca sa počas večera v jednej piesni nechala viesť dirigentom. Akustika kostola tejto zostave navyše pomohla znásobiť dojmy, ktoré boli v konečnom dôsledku silnejšie než očakávania, ktoré sľuboval rýdzo vianočný program.

Katarína Koščová, Bratislava 11. 12. 2023 Zdroj: Katarína Kiššová

Keď je totiž medzi publikom a umelcami len intímna vzdialenosť a navzájom si vedia čítať z tvárí emócie, ktoré sa v nich zrkadlia, ide o okamihy, pri ktorých sa tají dych. Keď sa v priestore kostola rozliehajú krehké prevedenia tradičných slovenských kolied, ktoré sú v podaní Katky Koščovej a hudobníkov okolo nej v niektorých prípadoch o čosi baladickejšie a v iných, v príjemne vyvažujúcom pomere, jemne obohatené jazzom, sviatočnej atmosfére už nemôžete uniknúť.

Tej atmosfére prirodzene pomáhali šarm a elegancia Katky Koščovej, a to nielen na vizuálnej úrovni, ale aj komunikačnej. Keď sa Prešovčanka chopí slova, je len ťažko zastaviteľná, a tak sme si mohli naplno vychutnať vtipné, ale aj dojemné vsuvky medzi pesničkami. Konkurenta však mala vo svojom pódiovom "manželovi" Danielovi Špinerovi, ktorý umne kombinoval vtipy s hlbšími posolstvami, pri ktorých Katka neraz povedala, že by z neho bol dobrý farár.

"Farár Špiner by mal plné kostoly," doberala si ho. "Veď aj mám," reagoval spokojný hudobník, ktorý v inej časti koncertu zhrnul ich spoločnú cestu. "Celý tento cirkus trvá 17 rokov. 1400 koncertov za nami, plus tento dnešný. Srdce, emócia a vášeň celého cirkusu v podaní Kataríny Koščovej."

Katarína Koščová, Bratislava 11. 12. 2023 Zdroj: Katarína KiššováMrazivé prevedenia nevianočného materiálu

Daniel však nebol "iba" rečníkom a klaviristom. Na svedomí mal dramaturgiu koncertu, rozpísal tiež noty pre sláčiky a spevy pre spevácky zbor a dokonca nahradil Vojtěcha Dyka v nádhernej balade Štědrý večer. "On tu nie je," smiala sa Katka po vyslovení mena českého herca a speváka, keď sa ľudia začali vôkol seba obzerať. "Nevynorí sa. Špiner musí spievať. Ja som si svoj part nahrala v Prešove, Vojta v Prahe a my sme sa vlastne nikdy nestretli. Potom sme sa stretli raz na odovzdávaní cien nadácie Tatra banky, kde sme túto pieseň zaspievali. On si to podľa mňa absolútne nepamätá a ja z toho žijem dodnes. Ale načo by mi bol Dyk, keď mám Špinera," dodala s humorom.

Klaviristovi vďačia návštevníci koncertu ešte za jednu vec. Porušil prísľub rýdzo vianočného zoznamu skladieb a prepašoval doň niekoľko autorských kúskov, ktoré svojou atmosférou zapadali do konceptu koncertu. A tak hneď prvé tóny patrili zimnej piesni Snehobranie, zaznel už spomínaný song Štědrý večer, ktorú hrávajú na koncertoch celoročne, dvomi skladbami sme sa vrátili k mrazivému albumu Hranica dažďa. Jednou z nich bola práve titulná pesnička a druhou emotívna balada Čo zostane. To, ako zneli v sprievode violončela, na ktorom hral Matej Tkáč, sa slovami opisuje ťažko, miesto slov rozprávali zimomriavky a stiahnuté hrdlo.

Na moje potešenie zaznela aj jedna pesnička z aktuálneho albumu Krehkosť, emotívna Dasein, pri ktorej Koščová vyzvala ľudí, aby vo svojich životoch tancovali a držali si svoje okamihy šťastia. Špeciálny moment nastal pri piesni Zdrave ščašče, pokoj svaty, ktorú si Katka zaspievala spolu so zborom Apollo a nechala sa v nej viesť dirigentom Milanom Kolenom. Ako povedala, boli sme svedkami svetovej primiéry.

V dvoch krátkych momentoch bolo javisko bez Katky. Prvýkrát odišla preto, aby nechala vyznieť hlas svojej sestry Veroniky Husovskej v skladbe s nekompromisným odkazom, aby sme k sebe boli dobrí - Daj Boh šťastia tejto zemi a samostatný priestor dostal aj spevácky zbor Apollo, ktorý zaspieval pieseň Ave Maria. Pri niekoľkých ďalších tradičných koledách aj zahraničných vianočných skladbách sme mali možnosť počuť hneď niekoľko sesterských duetov, ktoré si ešte nejaký čas ponesiem v sebe.  Minimálne do 24. decembra, kedy budeme s rodinou pri stromčeku spievať Tichú noc a neubránim sa myšlienke, že z úst sestier Koščových znela táto tradičná koleda o niečo lepšie.

Odkaz ministerke kultúry od slniečkárov

Katka je známa tým, že sa verejne vyjadruje k spoločenskému aj politickému dianiu. Daniel Špiner je na tom podobne a tentokrát mali neskrývaný odkaz pre ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú a jej neslávne názory o kultúre slovenského národa, ktorá má byť slovenská a žiadna iná.

"Teraz premiešame kultúry, lebo to máme radi. Pretože miešanie kultúr je to jediné krásne pestrofarebné, čo tu máme. Vážme si to, lebo je to naozajstné. Iba taký les je naozaj silný, ktorý je farebný," predniesol pred pesničkou Let It Snow úvahu, ku ktorej sa pridala aj Katarína: "My to máme veľmi radi. Aj tá naša kultúra vznikla iba miešaním kultúr." Po pesničke publiku ozrejmila, že prišli na koncert slniečkárov a v závere v tomto kontexte poďakovala všetkým tým, ktorí prišli a zostali.

"Je v poriadku, že máme rôzne nastavenia a svetonázory. Môžeme sa od seba učiť, ak tomu dáme šancu. Zároveň si myslím, že toho čo nás spája je omnoho viac, ako toho, čo nás rozdeľuje. Ale my sa sústredíme na tie veci, čo nás delia a pritom máme tak strašne veľa prienikov. V tých veciach, v ktorých si nerozumieme sa môžeme rešpektovať. Skutočný rešpekt nám obrusuje hrany, a to podľa mňa spoločnosť potrebuje najviac zo všetkého. Chcem vám popriať, aby ste mali okolo seba veľa slušných, láskavých, dobrosrdečných a rešpektujúcich ľudí,  a aby ste takými istými  mohli byť pre ostatných. A ako hovorí môj muž, stavajme mosty a nie ploty," popriala Katarína Koščová svojím fanúšikom k blížiacim sa sviatkom.

Daniel Špiner, Bratislava 11. 12. 2023 Zdroj: Katarína KiššováKeď zasadíš zemiaky, nevyrastie ti mango

"Ja vám želám pokoj a lásku, aby ste ju potom mohli dávať ďalej. Ale najprv ju musíš mať v sebe. Keď nemáš, nedáš. Keď zasadíš zemiaky, nevyrastie ti mango. Pre nás nie je samozrejmosť, že môžeme takto s vami tráviť čas, pretože to je obrovský dar. Bratislava, ďakujeme veľmi pekne," pridal sa Dano, ktorého výrok o zemiakoch a mangu som musela spomenúť. Jednak preto, aby znova pobavil tých, ktorí ho v pondelok počuli na vlastné uši, a aby na neho Špiner nezabudol a šíril ho ďalej.

S prianím toho, nech sa nám dejú len pekné veci, a aby sme k sebe boli dobrí, opustili za potlesku publika javisko, aby už na druhý deň mohli stáť na ďalšom pred košických publikom. V nabitom programe pred sebou majú ešte niekoľko vianočných koncertov. Ak budú vo vašom meste, alebo v jeho okolí, choďte sa na nich pozrieť. Dostanete pekný hudobný zážitok a ešte niečo navyše. Ukážku pokory a ľudskosti, ktorá zaplní priestory aj bez honosne vyzdobeného pódia. A ešte niečo – odnesiete si vianočnú náladu.  

Setlist vianočného koncertu v Bratislave:

 1. Snehobranie
 2. Vstávajte pastieri
 3. Anjelov spev
 4. Jak si krásne Jezuliatko
 5. Zdrave ščašče, pokoj svaty - Zbor + Katka
 6. Daj Boh šťastia tejto zemi
 7. Let It Snow
 8. Have Yourself a Merry Little Christmas
 9. Búvaj dieťa krásne
 10. Dobrý pastier sa narodil
 11. O Holy Night
 12. Štědrý večer
 13. Hranica dažďa
 14. Na Toryše
 15. Čo zostane po nás
 16. Ave Maria - Zbor
 17. Prišla radosť
 18. Do hory, do lesa
 19. Tichá noc
 20. Dasein
 21. Nesiem vám noviny


Autorka: Miroslava Rabčanová