Podobne ako u iných slávnych kapiel z 90. rokov si museli fanúšikovia The Cranberries na slovenskú koncertnú premiéru počkať dve desaťročia. Takéto "meškanie" však má aj svoje výhody. Je to dostatočne dlhý čas, aby sa o hitoch dalo hovoriť ako o nadčasových a zároveň koncerty s príchuťou nostalgie bývajú pre divákov o to silnejším zážitkom.

Vystúpenie The Cranberries v rámci turné k novému albumu Roses sa malo pôvodne konať na Zimnom štadióne O. Nepelu, no po nútenej zmene termínov, ktorá sa dotkla aj Bratislavy, sa musel presunúť do Incheby. Už pár dní pred koncertom organizátori avizovali učasť vyše šesťtisíc fanúšikov, ktorými sa hala C zapĺňala už od 18-tej.

Knechtová publikum nerozoskákala ale zahriala

Nezriedka sa stáva, že koncert predkapely je pokazený zlým nazvučením a/alebo neprítomnými divákmi. To však nebol prípad včerajšieho koncertu, kde usporiadatelia vopred avizovali, že obe vystúpenia začnú načas. Väčšina ľudí si nenechala ujsť predskokanku Katku Knechtovú a urobili dobre. Prešovčanka so svojou kapelou vybehla na pódium presne o 19:00 pred už takmer plnú sálu a svoj koncert si náležite užila. Odohrala najmä skladby zo svojich sóloviek Zodiak (2008) a Tajomstvá (2012) - v jej sete nechýbali piesne ako To musí byť len láskou, Všetko inak vyzerá či Zločin. Siahla však aj po repertoári svojej bývalej kapely Peha - zahrala piesne Naoko spím a Za tebou, ktorou sa s publikom rozlúčila.

Príjemným prekvapením počas jej 40-minútového vystúpenia bol zvuk bez typických "predkapelových nedostatkov". Knechtová si tento týždeň dala generálku, resp. "skúšku ohňom" ako bubeníčka so svojou kapelou The Cubes v Subclube, kde sa z tohto hľadiska mohla psychicky pripraviť na najhoršie. V Inchebe to síce v spodných frekvenciách príliš dunelo, no spev bol čistý a zrozumiteľný, pekne vynikol Katkin hlas aj texty. Predskokanské vystúpenie síce ľudia nepreskákali, ako si Katka želala, ale svoj účel splnilo dokonale - zahrialo pred koncertom hlavnej hviezdy.

Katarína Knechtová v Bratislave
Viac fotiek z koncertu Kataríny Knechtovej

Máte tu dobrú rybu...

Aj skupina z írskeho Limericku odštartovala svoj koncert načas. Ako prvú ponúkli pokojnejšiu pieseň Analyse, nasledovala Animal Instinct, pri ktorej sa v refréne zapojilo už aj publikum. Medzitým speváčka Dolores O'Riordan v čiernom kostýme a s vlasmi netradične odfarbenými na blond pozdravila Bratislavu a ukázala ako bizarne to môže vyznieť, keď je človek niekde prvýkrát a takmer nič nestihne vidieť: "Máte tu dobrú rybu... Asi sa sem budem musieť niekedy vrátiť kvôli tej rybe. A tiež pekné nábrežie a stromy, fakt pekné stromy." Vyznelo to zvláštne, no keď sa to tak vezme, je to lepšie, ako keby hodnotila architektúru Vrakune a fascinácia stromami sa od rodáčky z ostrova plného holých trávnatých plôch dá pochopiť. Neskôr toho veľa nenahovorila, v príhovoroch uviedla len niekoľko skladieb a pozdravila fanúšičky pod pódiom, ktoré už pozná po mene, pretože s kapelou idú celé turné.

Viac však rozprávať ani nebolo treba - na koncert The Cranberries sa oplatilo prísť najmä kvôli pesničkám. Kapela ponúkla prierez svojou diskografiou, odzneli skladby zo všetkých šiestich albumov, vrátane najväčších hitov ako Just My Imagination, Linger, Salvation, Promises či prídavkové Zombie a Dreams. Z novinky Roses dostalo priestor päť skladieb, ktoré sa od staršej tvorby príliš nelíšia - tá bola už predtým dostatočne pestrá a vďaka dobrej dramaturgii so striedaním tempa a nálad koncert ani na chvíľku nenudil. Priestor dostali aj najznámejšie sólové piesne speváčky Dolores - Ordinary Day a The Journey.

Kapela celkovo ponúkla až 25 kúskov (+inštrumentálka počas speváčkinej pauzy), napriek tomu koncert trval len niečo cez 100 minút. Piesne boli viacmenej identické so štúdiovými nahrávkami, hudobníci na pódiu okrem nového účesu speváčky takmer ničím neprekvapili. Z tohto pohľadu pre niekoho koncert mohol byť miernym sklamaním, no to podstatné - hity a živá energia poctivého (pop)rocku - samozrejme nechýbalo. Vyzdvihnúť treba najmä hosťujúcu vokalistku Johannu Cranitch, ktorá s Dolores výborne ladila a v skladbe Put Me Down sa postarala o jeden z najsilnejších momentov večera. (Off topic vsuvka: Johanna je rodáčkou z Austrálie, vyrastala v Maďarsku, žije v New Yorku a má vlastný projekt Johanna and The Dusty Floor, ktorý stojí za pozornosť)

The Cranberries v Bratislave
Viac fotografií z koncertu The Cranberries

Hluk, ktorý koncertu dodal šťavu

Zážitok z koncertu kazil len príliš plochý zvuk, ktorý mi u The Cranberries prekážal viac ako u Knechtovej. Na rozdiel od nej sa totiž spev Dolores, napriek jej prenikavému hlasu, občas strácal v gitarovom hluku. Práve energickejšie rockové piesne pritom dodávali koncertu potrebnú šťavu. K vrcholom patrila napríklad Ridiculous Thoughts, ktorú odštartovala Johanna éterickým vokálom, no záver skladby uspokojil každého, kto mal chuť si poriadne zaskákať. Táto pieseň uzavrela prvú polovicu koncertu, pred začiatkom tej druhej sa Dolores prezliekla do krátkych ružových šiat, no scenár bol veľmi podobný - striedanie skladieb s rôznym dátumom vydania a gradácia od pomalších piesní k roztancovanému záveru.

Po prestávke zaznela napríklad pieseň Twenty One, Dolores ju venovala všetkým, ktorí majú 21 rokov. Dovolím si pochybovať, že ich tam bolo veľa, návštevníkmi koncertu boli väčšinou ľudia okolo 30-40 rokov. Mnohí sa koncertom vrátili do svojich študentských čias, a tak si po odchode kapely z pódia po necelých 90 minútach hlasným krikom a dupaním pýtali viac. The Cranberries sa nechali presviedčať pomerne dlho, nakoniec vysvitlo, že pauza bola opäť spojená aj s prezliekaním. Odmenou za čakanie boli ďalšie štyri piesne. Na prídavok netradičným, no o to príjemnejším, bol emotívny song No Need to Argue z rovnomenného albumu, ktorý speváčka v elegantných fialových šatách odspievala s akustickou gitarou.

Absolútny záver patril už spomínaným povinným jazdám Zombie a Dreams, pri ktorých sa do spevu naplno zapojilo aj publikum. Miesta na sedenie v tom čase už nezohrieval asi nikto a keby kapela dnes nehrala vo Varšave, možno by sa mohutným záverečným aplauzom nechala privolať na pódium ešte raz. Vynechala totiž jeden z najväčších hitov Ode to My Family. Fanúšikovia však aj tak mohli ísť domov spokojní.

Setlist koncertu The Cranberries v Bratislave, 13. 10. 2012:

1. Analyse
2. Animal Instinct
3. How
4. Just My Imagination
5. When You're Gone
6. Wanted
7. Waltzing Back
8. Schizophrenic Playboys
9. Put Me Down
10. Ordinary Day
11. The Journey
12. Ridiculous Thoughts
- pauza pre Dolores (Shattered - inštrumentálna verzia)
13. Empty
14. Twenty One
15. Losing My Mind
16. Linger
17. Tomorrow
18. Show Me The Way
19. Salvation
20. I Can't Be With You
21. Promises
-
Prídavky:
22. Conduct
23. No Need to Argue
24. Zombie
25. Dreams

--
Autor: Patrik Marflák
Foto: Igor Daniš

Súvisiaci interpreti: The Cranberries