Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Richard Müller so svojimi hosťami ukázal, že spojenie šansónu a talkšou funguje

Richard Müller so svojimi hosťami ukázal, že spojenie šansónu a talkšou funguje

16.10.2019 - 10:30 | Ivan Straka

Meno slovenského speváka Richarda Müllera predstavuje už dlhodobo garanciu kvalitných koncertov a zaujímavých projektov. Ešte na jar tohto roka avizoval novú česko-slovenskú šnúru, ktorá svojím charakterom a hlavne protagonistami vyvolala taký záujem, že neskromne môže ašpirovať na hudobnú udalosť roka.


Východiskovou ideou turné s príznačným názvom Šansóny a iné piesne je spomienka na legendárny šansónový album V penziónu svět z roku 1988 a keď k tomu pridáme okrem Richarda dvoch bardov českej scény, Michaela Kocába a Ondřeja Soukupa, o úspechu projektu už vopred nemohlo byť pochýb.

Koncert v Bratislave bol od štartu turné (23. septembra v Liptovskom Mikuláši) už dvanástym v poradí, čím sa symbolicky preklopilo do druhej polovice slovenskej časti. Miestom konania sa stala staručká športová hala na Pasienkoch, aktuálne nesúca názov Eurovia Aréna. Diváci v hľadisku vypredanej haly (oficiálna kapacita udáva takmer 5000 miest) netrpezlivo pozerali na scénu, ktorej decentný a vkusný vzhľad plne ladil s hudobným žánrom, ktorý mal kraľovať večeru. Pozadie s nariasenou saténovou oponou červenej farby nás prenieslo v čase do prvej polovice minulého storočia niekam do Francúzska, ktoré je domovom tohto štýlu. Tentokrát teda žiadne veľkoplošné obrazovky, na ktoré sme už aj v našich podmienkach zvyknutí, len hudobné nástroje, mikrofóny a súvisiaca technika.

Úvod v neošansónovom štýle

Čakanie divákov, ktorí už nestáli v nekončiacich radoch v dvoch bufetoch pred sálou, ukončilo zhasnutie svetiel a sýty hlas speváčky, ktorej bola zverená úloha predskokana. Tou bola, rovnako ako počas celého turné, na Slovensku pomerne neznáma speváčka Bibiana Surovčíková alias Bibi, ktorá svoj štýl označuje za neošansón. Na pódiu predstavila niekoľko piesní z jej čerstvo vydaného albumu Bibi Vol. 1, ktorý v ten istý večer na inom pódiu aj pokrstila. Autorsky sa na ňom podieľala renomovaná dvojica osobností, ktorej hudobným dieťaťom je aj posledný radový album Richarda Müllera 55 - hudobník a skladateľ Ondřej Gregor Brzobohatý a textár Peter Uličný. Podľa Bibi je "neuveriteľné, ako skvele dokázali dvaja chlapi popísať ženskú dušu". Počas vystúpenia ju doprevádzali traja nemenej kvalitní hudobníci - bubeník Štefan Bugala, gitarista Michal Bugala a klávesista Pavol Bartovic.

Speváčka svojim extrovertným vystupovaním a výrazným outfitom spočiatku vzbudila v hľadisku zmiešané pocity, ktoré niektorí menej vychovaní návštevníci ventilovali nedôstojným vykrikovaním. Jej hlboký hlas prechádzajúci do výšok a úprimná výpoveď o ľudských trápeniach však postupne prelomili ľady a počet príjemne prekvapených poslucháčov zrejme napokon prevážil tých, ktorých prítomnosť predskokanky nepotešila. Originálnej speváčke, ktorú na afterpárty jeden z krstných otcov jej albumu Ondřej Soukup prirovnal k litovskej speváčke s ťažkým menom Severija Janušauslaité (naspievala úspešný soundtrack k nemeckému televíznemu seriálu Babylon Berlín odohrávajúcemu sa na prelome 20. a 30. rokov), a jej piatim piesňam patrila necelá polhodinka. Najviac zaujala skladbou Životopis, čo je štýl, ktorý jej, aj podľa slov druhého krstného otca albumu, Michaela Kocába, najviac sedí. Práve k tejto piesni predstavila po koncerte svoj prvý videoklip.

Bibi na koncerte v Eurovia Aréne, 13.10.2019Bibi v Eurovia Aréne - viac fotografií z jej vystúpenia a krstu CD

Tentoraz aj s vokalistkami

Po krátkej prestávke pódium obsadili členovia sprievodnej skupiny Richarda Müllera, ktorej zloženie je už niekoľko rokov stabilné, a preto aj absolútne zohraté, čo potvrdil aj tento koncert. Zostavu pod vedením bubeníka Juraja Kucháreka (práve on bol iniciátorom vzniku tohto šansónového projektu), ktorej členmi sú aj klávesista Martin Wittgruber, neúnavný basgitarista Martin Gašpar (zahral si aj na kontrabase), stoicky pokojný gitarista Peter "Markus" Markuljak a fenomenálny hráč na dychové nástroje Michal Žáček, na tomto turné dopĺňa vokálne ženské trio.

Speváčky sú príjemným prekvapením nielen po hudobnej stránke - celkovú atmosféru a aranžmány pesničiek oživili aj generačne, a v neposlednom rade sa bolo aj na čo pozerať. Klára Mockovčiaková (spolupracuje aj s kapelami King Shaolin a Nighteen Seventies), Anna Hortová (účastníčka posledného ročníka The Voice Česko Slovensko) a Zuzana Ďurdinová (muzikálová speváčka a filmová herečka) boli teda jasným zásahom do čierneho, čo sa ukázalo aj v duetoch s Richardom.

vokalistky Richarda Müllera, Šansóny a iné piesneKlára Mockovčiaková, Zuzana Ďurdinová a Anna Hortová

Prvá časť koncertného večera bola venovaná piesňam Richarda Müllera, keď okrem známych songov Milovať teba, Už asi nie siL.A. zazneli aj tie, ktoré nie sú naživo veľmi známe. Knižný príbeh z albumu Nočná optika (2002) podľa Richardových slov vznikol, "keď ešte žil s pani Soňou, ktorá ho s ním aj naspievala, no od určitého času ju už s ním nespieva". Preto k sebe na scénu pozval vokalistku Kláru Mockovčiakovú, ktorá "je o 35 rokov mladšia ako pani Soňa, ale je rovnako šikovná". Publikum si vychutnalo aj spevákovi "srdcu najbližšiu" pieseň V daždi z albumu Monogamný vzťah, ktorý spevák nahral v roku 2004 v New Yorku.

Lahôdkou tohto bloku bol však duet s Annou Hortovou v piesni Stín stíhá stín od legendárnej autorskej dvojice Hapka-Horáček, ktorá patrí do repertoáru prvej dámy československého šansónu Hany Hegerovej. Richard s jej súhlasom pieseň už dávnejšie prearanžoval do pokojnejšej polohy a spolu ho aj pred 19 rokmi nahrali. Bodkou prvej časti koncertu bola naopak notoricky známa Tlaková níž, ktorú spevák vtipne uviedol pod názvom Plyšová "Lakomá myš". Znalci Müllerovej tvorby vedia, že ide o súvislosť s detskou anketou na tému najobľúbenejšej piesne.

Richard Müller, Šansóny a iné piesne v BratislaveRichard Müller s kapelou - pozrite si ďalšie fotky z koncertu

Nielen šansón, ale aj talkšou

Po štvrťhodinovej prestávke nasledoval netrpezlivo očakávaný blok Richarda s jeho dvoma pražskými hosťami, spevákom, hudobníkom a skladateľom Michaelom Kocábom a skladateľom a producentom Ondřejom Soukupom. Spoločne ako trio sa uviedli roztopašnou piesňou dobre známou z podania Bolka Polívku v jeho Manéži, Šaškové počmáraní, čo naladilo hľadisko do tej správnej šansónovej retro polohy.

Na scéne zároveň pribudol stolík a tri stoličky a bolo jasné, že to bude tak trochu aj talkšou. Všetci traja účinkujúci sa zhodli v tom, že pre umelcov neexistujú hranice a žiadny politik im do ich vzťahov nemôže hovoriť. Michael Kocáb zaspieval ústrednú pieseň z albumu V penziónu svět, ktorá je aj napriek svojmu vláčnemu tempu neuveriteľne vystupňovaná a naživo prináša ešte intenzívnejšie zimomriavky. Potom sa už striedali vtipné historky s ďalšími úžasne interpretovanými piesňami. Hoci Ondřej Soukup podľa vlastných slov nikdy nemal spevácke ambície, súhlasil, aby v rámci tohto projektu zaspieval pieseň, ktorú pôvodne zložil a je známa z repertoáru Jiřího Korna - Ještě tě mám plnou náruč. Následné ovácie divákov potvrdili, že urobil dobre.


V podaní Michaela Kocába si publikum vychutnalo ešte aj v súčasnosti pomerne často v rádiách hrávanú pieseň S cizí ženou v cizím pokoji, ktorá je však podľa neho v skutočnosti "o vlastnej žene vo vlastnej izbe". Z jeho sólového albumu Povídali, že mu hráli, ktorý vyšiel v tom istom roku (1988) ako albumu, okolo ktorého sa celé toto turné "točí", potom zaspieval pieseň Sebastián so silným Horáčkovým textom. Michael ho venoval "všetkým martýrom minulosti a súčasnosti", pričom ako príklady menoval troch - Jána Husa, Miladu Horákovú a Jána Kuciaka.

Počas tejto piesne sa basgitary ujal Soukup, ktorý v tejto role spolu s Kocábom kedysi začínal ešte v jazzovo orientovanom Pražskom výběre a neskôr v sprievodnom orchestri Karla Gotta. Vrcholom celého večera však bola skladba, ktorá je mnohými hodnotená ako najkrajšia na albume V penziónu svět - Rozeznávam v podaní Richarda Müllera, ktorý prezradil, že kandidátom na jej naspievanie na platňu bol aj Michael, ale výber nakoniec padol na neho.

Krst knihy Texty, ktorá odkrýva pozadie Müllerovej tvorby

Súčasťou druhej časti večera bol aj krst knihy Texty, obsahom ktorej sú Richardove piesňové texty. Obaja pražskí hostia ju pokrstili pramenitou vodou a pokrstený výtlačok vzápätí odovzdali náhodne vybranej diváčke. Kniha pritom oficiálne príde do obchodov až v piatok 18. októbra. Kocáb v tejto súvislosti označil Richarda Müllera za malého slovenského Budhu, resp. "polobudhu", keďže ako jeho hostia na turné zažívajú, ako prijímaný slovenským publikom, a v tejto súvislosti o knižnej novinke povedal: "Richardove verše tomu zodpovedajú - aj napriek rozkrytiu mnohých významov, v nich stále zostáva akási neuchopiteľnosť, čo je dobre."

"Čítať texty piesní je niečo celkom iné ako, ako ich počúvať. Ja už som si tú knižku celú prečítal, Richardove texty sú samozrejme vynikajúce a zaujímavé. Občas ich treba rozšifrovať, aby ste ich pochopili, ale on spravil jednu skvelú vec. K mnohým textom v knihe totiž napísal, v akej nálade vznikli, prečo a pre koho. Trochu pootvoril dvere do svojho vnútra a potom sa na ne dívate úplne inak," vyjadril sa Ondřej Soukup. Súčasťou knihy totiž aj rukou písané poznámky, ktoré odkrývajú pozadie Richardových piesní.

V knihe je viac ako 130 textov, ktoré Richard napísal počas svojej vyše 35-ročnej hudobnej kariéry. Prvá skladba, ktorú si sám otextoval a napísal k nej aj hudbu, je pieseň Rádio skupiny Banket z roku 1983. "Už dávnejšie sme s kolegami uvažovali o tom, že by stálo za to zosumarizovať moje texty. Všetky sú odrazom istých mojich životných etáp a keď sme knihu dávali dokopy, aj ma trochu chytala nostalgia. Som rád, že sa dodnes mnohým ľudom páčia, asi sú im blízke. Teraz ich môžu mať aj doma v knižnici," teší sa z novinky Richard Müller.

Ondřej Soukup, Richard Müller a Michael KocábKrst knihy Texty

To najlepšie na záver

Záver úžasného večera patril, vyjadrené Kocábovými slovami, štyrom Richardovým "peckám". Okrem Milovania v daždi, kde ako vždy exceloval na klarinete Michal Žáček privádzajúci publikum do extázy, to boli dva hity z najúspešnejšieho Richardovho "pražského" obdobia - Srdce jako kníže RohanBaroko, v ktorej sa skvelým speváckym výkonom blysli vokalistky, a úplnou bodkou za vydareným večerom bola skladba Štěstí je krásná věc, kde sa k Richardovi pridali obaja hostia. K úplnej dokonalosti mi na koncerte chýbala pieseň Benefice černých koní alebo Stáří. 

Kvalitne vygradovaný koncert priniesol do hľadiska zmes silných emócií, dojatia a radosti a potlesk postojačky nemal konca. Bratislavské publikum tak opäť ukázalo, že má Richarda Müllera rado v akejkoľvek polohe. Šansónový koncept mu svedčí a ukázalo sa, že má šancu na úspech aj v súčasnom digitálnom období, lebo piesne, ktoré vznikli pred desiatkami rokov, sú nadčasové. Okrem toho, v dnešnom svete takéto projekty nabádajú k normálnym ľudským vzťahom a spolupatričnosti. Všetci traja protagonisti sa vtipne zhodli v tom, že oni už k zbližovaniu našich národov prispeli, dokonca nielen hudbou, keďže Ondřej Soukup si vzal za ženu "dcéru slovenského ľudu Luciu" (speváčku Luciu Šoralovú, pozn. red.), Michael Kocáb vybral pre svoju dcéru "syna slovenského ľudu a má teda poloslovenské vnúča" a Richard Müller to uzavrel vyjadrením o svojej partnerke Vande Wolfovej, že "spoluautorkou jeho najnovšieho dieťaťa je Moravanka".

Setlist koncertu Šansóny a iné piesne:
(13. 10. 2019, Eurovia Aréna - ŠH Pasienky, Bratislava)

Bibiana "Bibi" Surovčíková:

Sestra noc
Rytier bez mena
Životopis
Posledný náboj
Volaj ma Anjela

Richard Müller so skupinou:

Milovať teba
Knižný príbeh (duet s Klárou Mockovčiakovou) 
Tlaková níž
V daždi
Stín stíhá stín (duet s Annou Hortovou)
Už asi nie si
L.A.

Richard Müller, Michael Kocáb a Ondřej Soukup:

Šaškové počmáraní (spev: Richard Müller, Michael Kocáb a Ondřej Soukup)
V penziónu svět (spev: Michael Kocáb)
Ještě tě mám plnou náruč (spev: Ondřej Soukup)

- krst knihy Richarda Müllera Texty

Sebastián (spev:  Michael Kocáb)
S cizí ženou v cizím pokoji (spev:  Michael Kocáb)
Rozeznávám (spev: Richard Müller)
Milovanie v daždi (spev: Richard Müller)
Srdce jako kníže Rohan (spev: Richard Müller)

Prídavky:

Baroko
Štěstí je krásná věc (spev: Richard Müller, Michael Kocáb a Ondřej Soukup)

Zostávajúce slovenské termíny turné:

27. 10. - Čadca, Dom kultúry
18. 11. - Prievidza, ŠH City Nike Arena 
19. 11. - Topoľčany, Mestské kultúrne stredisko 
20. 11. - Piešťany, Dom umenia 
23. 11. - Žilina, Dom odborov 
24. 11. - Trenčín, Mestská športová hala 
2. 12. - Prešov, Kino Scala 
3. 12. - Poprad, Dom Kultúry 
4. 12. - Spišská Nová Ves, Športová hala
6. 12. - Snina, Dom kultúry 
7. 12. - Michalovce, Mestské kultúrne stredisko 

8. 12. - Košice, Spoločenský pavilón

Vstupenky:  

Autor: Ivan Straka + Eva Sládková/Propaganda House (citácie o knihe Texty)
Foto: René Miko


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti