Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Nova Rock 2017: návrat do puberty s Linkin Park, Green Day a System of a Down

Nova Rock 2017: návrat do puberty s Linkin Park, Green Day a System of a Down

19.06.2017 - 11:30 | redakcia

Pri prvom pohľade na tohtoročný line-up sa mohlo zdať, že sme sa preniesli pekných pár rokov do minulosti. Hlavnými hviezdami boli Linkin Park, Blink-182, System of a Down a Green Day, ktorí už svoje najlepšie časy majú za sebou. Iba že by nie.


Staviť na hviezdy, na ktorých vyrastali fanúšikovia najmä v 90-tych rokoch sa organizátorom oplatilo, Nova Rock zažil svoj doposiaľ najväčší ročník. Už v predpredaji sa predalo viac ako 200-tisíc lístkov, na mieste k nim pribudlo ešte ďalších 20-tisíc. Do programu sa dostalo toľko známych mien, že rozhodovanie medzi modrým a červeným pódiom miestami vôbec nebolo jednoduché.

Počasie nám však tohto roku veľmi neprialo - spaľujúce slnko vysušilo pôdu tak, že široké okolie celého areálu bolo zahalené mrakom prachu. Prvé dva dni aj preto museli záchranári ošetrovať takmer tisícku ľudí, najmä kvôli dehydratácii a problémom s dýchaním. Dva žeravé dni vystriedali výdatné piatkové dažde a prudké ochladenie, ktoré pretrvalo až do soboty. Aj napriek tomu všetkému to ale bol zatiaľ jeden z najlepších ročníkov.

Zábavný Steel Panther, problémový 5FDP a nezáživný Linkin Park

Aj keď sa organizátori rozhodli posunúť začiatok festivalu na stredu, fanúšikov to neodradilo. Už v prvý deň bolo na mieste toľko ľudí, že presuny boli mierne problematické. Našťastie sa hralo iba na jednom pódiu, takže okrem štandardného festivalového servisu nebolo treba riešiť žiaden iný pohyb. Večerný program odštartoval paródiou na sleaze metal v podaní Steel Panther. Bolo všetko - obtiahnuté gate, pošahané účesy, aj lascívne vtipy. Predovšetkým ale skvelý výkon, ktorý je pri týchto pánoch už pravidlom.

Steel Panther, Nova Rock 2017Steel Panther opäť nesklamali

Samozrejme nechýbali ani narážky na iné kapely. Tentokrát to schytali Five Finger Death Punch, ktorí nasledovali hneď po Američanoch. Po dlhotrvajúcich problémoch v kapele, ktoré vyvrcholili minulý týždeň počas vystúpenia v holandskom Tilburgu, boli fanúšikovia kapely určite zvedaví, ako dopadne ich návrat na Nova Rock. Krátko pred vystúpením navyše kapela vydala oznam, že frontman Ivan Moody má opäť problém s drogami a na zvyšku európskeho turné ho zastúpi Tommy Vext. Toto rozhodnutie sa očividne ukázalo ako správne / vystúpenie prebehlo bez problémov a Tommy bol veľmi dobrou náhradou, aj napriek tomu, že sa skladby musel učiť veľmi expresne. Za to mu patrí veľký rešpekt.


Najväčším ťahákom prvého dňa ale pre mnohých boli jednoznačne Linkin Park. Aj keď v poslednej dobe už hrajú skôr pop, na ich vystúpeniach stále majú pevné miesto aj skladby, ktoré ich vlastne dostali tam, kde sú. V stredu sme si tak mohli zahopsať aj na One Step Closer, Breaking the Habit, Papercut, či Bleed It Out. Produkcia bola naozaj výborná, najmä svetlá robili fantastický doprovod. Takisto Chesterov spevácky výkon nemôže spochybniť nikto, rovnako ani hranie celej kapely. Ale niečo tomu predsa len chýbalo. Novšie skladby kapely sa možno hodia do rádia alebo na samostatný koncert. Na festivale ale jednoducho zanikli a celé vystúpenie sa tak stalo čakaním na tých pár vypaľovákov.


Záverečnú párty prvého dňa si zobral na starosť Fatboy Slim a - pochopiteľne - mu to celkom išlo. Podstatná časť divákov zostala a bavila sa do skorých ranných hodín.

Silná trojica - Gojira, In Flames a Slayer

Štvrtok bol dobrými vystúpeniami najviac naprataný zo všetkých dní. Program začínal o druhej a hneď od začiatku sa na pódiách striedali známe mená. Deň odštartovali avantgardní Avatar, nasledoval Devildriver, ktorý o pozornosť bojoval so Suicidal Tendencies. O štvrtej sa zas o priazeň publika na diaľku pobili The Dillinger Escape PlanDanko Jones. Veľký úspech zožali aj Architects, ktorých čoskoro opäť uvidíme aj na Slovensku. Podvečer na červenom pódiu vystúpila francúzska Gojira, ktorá sa na festival vrátila po piatich rokoch. Verím, že postupne sa páni prebojujú až na healinerov, za ich skvelé vystúpenia a stabilne dobré výkony si to určite zaslúžia.

Večerný program spustili Mastodon svojou jam session, počas ktorej zahrali aj niekoľko skladieb z nového albumu Emperor of Sand. Tí, ktorých neoslovila dvojica Good CharlotteA Day to Remember na hlavných pódiách, sa stretli na malom stejdži pri energickom vystúpení Stray from the Path. Priaznivcov elektroniky - a že ich bolo dosť - potešil koncert Pendulum.


O záver dňa sa postaralo trio In Flames, Blink-182Slayer. Prví menovaní odohrali výborný koncert, aj keď frontman Anders Fridén očividne nebol v úplnej pohode. Zrejme za to mohla smrť kamaráta kapely, o ktorej sa počas ich setu zmienil. Naopak veľmi uvoľnení boli páni z Blink-182 a pohodu rozdávali aj divákom, ktorí na ich koncert prišli. Pri speve občas ušla nejaká tá nota alebo dve, podobne to bolo aj na base a gitare, pri skate punku sa to ale dá celkom pochopiť. Hoci koncert nepatril k hudobným vrcholom, Kalifornčania najmä svojimi starými hitmi zabavili všetkých prítomných.


Druhý deň uzavreli legendy thrash metalu, ktoré už na festivale patria k inventáru. Slayer na Nova Rocku vystúpil už piatykrát a tradične odohral skvelý 17-skladbový set, ktorý nás sprevádzal celou diskografiou kapely. Nechýbali ani klasiky War Ensemble, Raining BloodAngel of Death, a vyzdvihnúť treba skvelý zvuk, ktorý nielen na tomto koncerte dokonale umocnil zážitok. Je až neuveriteľné, že toto všetko sa udialo len za polovicu festivalu. Čakali nás teda ešte dva plné dni.

Strhujúci Prophets of Rage a System of a Down

Piatkový program odštartovali šialenci Code Orange z Pittsburghu. V našich končinách ešte veľmi známi nie sú. Ak sa ale náhodou k nám dostanú na nejaký klubový koncert, rozhodne si ich nenechajte ujsť. Poobedie bolo trochu voľnejšie, za zmienku stoja sety Pierce the VeilOf Mice & Men. Večer začali Nemci Kreator, ktorí si vystúpenie na niektorom z rakúskych festivalov nenechajú ujsť ani jeden rok. U miestneho publika sú veľmi obľúbení, fanúšikov si ale svojou energiou a kvalitným vystúpením poľahky nájdu kdekoľvek.

Koncert Prophets of Rage patril medzi najočakávanejšie z tohtoročnej "druhej vlny" headlinerov. Superkapela poskladaná z členov Rage Against the Machine, Cypress Hill a Public Enemy v Rakúsku vystúpila prvýkrát. Aj napriek výdatnému dažďu a drobným technickým problémom sa zaradila k jednoznačným favoritom na titul najlepšieho koncertu tohtoročného Nova Rocku. Počas šestnástich skladieb nás previedla tvorbou všetkých troch domovských kapiel, odzneli aj prvé dve vlastné veci - Unfuck the WorldThe Party’s Over. Najväčší ohlas u publika mali záverečné skladby Bulls on ParadeKilling in the Name, skvelo však vyznela aj How I Could Just Kill a Man a nechýbala ani pocta Chrisovi Cornellovi v podobe Like a Stone od Audioslave, na ktorú si ako hosťa vybrali Serja Tankiana.


A bola to práve jeho kapela, ktorá zvedie boj o top koncert. System of a Down už nič nové nevydali takmer dvanásť rokov, počas ktorých si dali aj dlhšiu pauzu. Ich výkonu sa ale dá aj napriek tomu vytknúť len máločo. Na festival priniesli monštruózny 30-skladbový set, skvelú videoprojekciu a svetlá a hlavne obrovskú chuť hrať a zabávať ľudí. Bonusom bol samozrejme fakt, že mnohí sme si mysleli, že jednu z našich obľúbených kapiel už nikdy naživo neuvidíme. Zahopsať si na Needles, Chop Suey!, B.Y.O.B., či Sugar a zaspievať AerialsRoulette bola možnosť, ktorá sa neodmieta. A žiadny z prítomných ju ani neodmietol. Taká silná synergia medzi kapelou a publikom, aká vznikla na koncerte SOAD, sa naozaj často nevidí.


Záverečná bodka od Rancid, Hatebreed a Green Day

Po vyčerpávajúcich troch dňoch zostávalo dobojovať ešte ten posledný. Poobede vystúpili Suicide SilenceBlack Star Riders (druhá kapela členov Thin Lizzy, ak ste ich náhodou nespoznali), z minulosti sa k nám predrali aj Simple Plan. Príjemným štartom večera bol ska punk v podaní Rancid. Legendárna kapela je na scéne už štvrťstoročie, ale energie má stále na rozdávanie. A keď už sme pri energii - na červenom pódiu to tesne po skončení Rancid roztočili Hatebreed. Počas ich koncertu sa hýbalo všetko, čo malo ruky a nohy. DefeatistA.D. boli výbornou príležitosťou zabehať si a rozvíriť trochu prachu, In Ashes They Shall Reap a záverečná skladba Destroy Everything zas ponúkla možnosť zaskákať a zahulákať si.

Pre väčšinu bola ale najväčším ťahákom večera punk rocková banda Green Day. Aj keď hudobníci okolo Billie Joe Armstronga najlepšie časy zažili pred vyše dvadsiatimi rokmi s albumom Dookie a o dekádu neskôr s nahrávkou American Idiot, stále sú populárni a vedia spraviť dobrú šou so všetkým, čo k tomu patrí, aj niečím navyše. A práve to "navyše" bolo počas ich koncertu občas na škodu. Bežné skladby, ktoré majú pod tri minúty, trvali na koncerte pomaly raz toľko, čo vystúpeniu výrazne uberalo na dynamike. Značná časť davu si však šou užívala - či už kvôli starinám ako Basket Case, MinorityWhen I Come Around, alebo novším skladbám Revolution RadioAmerican Idiot z rovnomenných albumov. Tradičnou súčasťou bola aj skvelá komunikácia s publikom, vyberanie fanúšikov na pódium, aby si mohli zaspievať a zahrať spolu s kapelou pred celým festivalom.


Ročník 2017 sa do histórie Nova Rocku zapíše ako najsilnejší minimálne čo sa návštevnosti týka. S predajnosťou cez 200-tisíc lístkov sa Nova Rock radí nielen medzi najväčšie festivaly v našom regióne, ale aj na svete. Vďaka tomu dokáže prilákať prakticky akúkoľvek kapelu a organizátorom sa to aj darí, čoho dôkazom je tohtoročný lineup.

Podľa prvých informácií to vyzerá, že budúci rok sa festival skráti na tri dni a bude v rovnakom termíne, ako tento rok (14. až 16. júna 2018). Lístky sú v predpredaji už od dnes. Verím, že sa vidíme aj o rok. My na Nova Rocku 2018 rozhodne chýbať nebudeme!

Nova Rock 2017Chester Bennington, Linkin Park, Nova Rock 2017Nova Rock 2017Viac fotografií z Nova Rocku 2017

Autor: Pavol Magic
Foto: Facebook.com/novarock


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti