Bratislava zažila ďalší skvelý koncert hviezd známeho vydateľstva Ninja Tune. Po vesmírno-funkových Nóroch Jaga Jazzist sme si v bratislavskej Starej tržnici užili britskú nu-jazzovú lahôdku The Cinematic Orchestra, ktorá sa do hlavného mesta vrátila po troch rokoch.

Ako support si Briti vybrali rakúskeho skladateľa a producenta s umeleckým menom Dorian Concept, s ktorým v rámci projektu In Motion pretvárali soundtracky ku krátkym filmom a umeleckým snímkam. Nadaný mladý Viedenčan, vlastným menom Oliver Thomas Johnson, s nimi pred niekoľkými rokmi odohral aj sériu prestížnych koncertov v Británii a Japonsku, potom sa však sústredil na prácu na svojom druhom albume.

Klávesový mág s klasickým hudobným vzdelaním sa na Slovensku predstavil po prvý raz na festivale Wilsonic v roku 2009 a odvtedy sa vracia pravidelne. Naposledy bol v Bratislave vo februári tohto roka, keď so svojou kapelou vystúpil v Nu Spirit Clube v ten istý večer ako projekt amerického basáka Thundercata. Ako "predskokan" bol v stredu výbornou voľbou - nebyť dlhšej pauzy, potrebnej na naladenie nástrojov, mohol jeho polhodinový set sofistikovanej, vzdušnej elektroniky z minuloročného albumu Joined Ends plynule prejsť do vystúpenia hlavnej hviezdy.

The Cinematic Orchestra v Bratislave, 18.11.2015 Zdroj: Michal Babinčák
Pozrite si celý fotoreport z koncertu

V zostave aj Manu Delago a traja Slováci

The Cinematic Orchestra si na svoje jesenné európske turné vybrali naozaj exkluzívnych hostí: na 22 vystúpeniach sa v novembri okrem Dorian Concepta striedajú aj spomínaný Thundercat, Miguel Atwood-Ferguson, Moses Sumney, KUTMAH, LEFTO a Benji B.

Aj koncertná zostava je zaujímavá, kapelník Jason Swinscoe okrem dlhoročných spolupracovníkov - kontrabasista Phil France, saxofonista Tom Chant, bubeník Luke Flowers či spevák a klavirista Larry Brown - prizval aj niekoľko ďalších hudobníkov. Potešil napríklad rakúsky perkusionista a skladateľ Manu Delago (v Bratislave sa opäť predstaví na samostatnom koncerte už 17. decembra v A4) a dve vokalistky Beverly Tawiah a Rachel D'Arcy. So zahraničnými hviezdami vystúpili dokonca aj traja slovenskí huslisti. Pikoška: po koncerte si na jam session v KC Dunaj zahrali s členmi Cinematic aj vibrafonista Stroon a DJ Vec.

Oba predchádzajúce koncerty The Cinematic Orchestra v Bratislave - v MMC v roku 2012 aj v Zrkadlovom háji v roku 2006 boli vypredané. Starú tržnicu sa im síce v stredu vypredať nepodarilo, ale bola príjemne plná a najmä všetci, ktorí tam boli, sa na tento zážitok mimoriadne tešili. Atmosfére po príjemnom úvode Doriana Concepta až na drobné (a promptne odstránené) problémy so zvukom v úvode vystúpenia Cinematikov nič nechýbalo. Po sláčikovom intre odzneli dve staršie skladby - Child Song z albumu Ma Fleur (2007) a Burn Out z albumu Every Day (2002) a kapela aj publikum sa dostali do tej správnej nálady. Kombinácia elektroniky s klasikou v podaní jazzových hudobníkov, ktorá je poznávacím znamením kapely, vždy zaberie.

The Cinematic Orchestra v Bratislave, 18.11.2015 Zdroj: Michal Babinčák
The Cinematic Orchestra v Starej tržnici - viac fotiek

Novinky môžu byť, hity musia

Pôvodne mali The Cinematic Orchestra na jesennom turné promovať svoj nový album, ktorý mal vyjsť v októbri. Siedma štúdiová nahrávka, ktorej názov zatiaľ neprezradili, nakoniec vyjde až na jar, skladby z nej však už hrávajú na koncertoch a zdá sa, že nový album bude menej "cinematický" ako tie predošlé. Inštrumentálna novinka J Bird ma prekvapila optimistickou až radostnou atmosférou a akýmsi jarným naladením - predsa len je u Cinematic zvykom skôr melanchólia. Dokonale sa počas nej predviedol Larry Brown, ktorý si vo svetri a la Marcello Mastroianni v kultovom filme Veľká žranica (ale s dierami na lakťoch) s bohémskym nadhľadom tancoval po pódiu, poťahujúc z elektronickej cigarety vyhrával na syntetizátore klavírne sóla a keď nehral, tak aspoň "dirigoval" do taktu, úplne ponorený do hudby.

Ďalšie novinky The Reveal a To Believe priniesli známe zimomriavky. Bravúrne zahrané melódie unášajú človeka preč, otvárajú srdce a vyťahujú dušu z tela, očisťujú od všednosti, vracajú vieru v existenciu krásy a dokonalosti v nedokonalom svete. Taký pocit mám pri počúvaní tvorby "cinematickej" hudby a pri pohľade na zatvorené oči alebo zasnené pohľady, pohupujúce sa postavy a mierne nepríčetné výrazy či úsmevy na tvárach "okolopočúvajúcich" sa zdá, že v tom nie som sama. Keď sa tempo zrýchli a melanchólia odplynie, ocitáme sa v jazzovom klube, až na to, že stojíme a chýbajú tie povestné lampičky na malých stolíkoch. Inak by som si pokojne pomýlila aj storočie.

Jedna z noviniek, Eye for an I, má zas trochu trip-hopový rytmus. Zdá sa, že nový album bude rôznorodý. A konečne sme sa dočkali niekoľkých starších, publikom milovaných skladieb ako Flithe, Breathe a ikonickej Man with the Movie Camera zo soundtracku k nemému filmu Dzigu Vertova Muž s kinoaparátom. Tá bola oficiálne poslednou skladbou, ale vytlieskali sme si ešte tri prídavky, všetko známe hity - aj nádhernú poloakustickú verziu To Build a Home, a jedno poriadne bubnové sólo v podaní geniálneho Lukea Flowersa. Domov odchádzame spokojní pospevujúc si All That You Give. Teším sa na nový album, aj keď mojimi favoritmi asi zostanú staré dobré kúsky melanchólie.

Setlist koncertu The Cinematic Orchestra, 18.11.2015, Stará tržnica:

1. String Intro 
2. Child Song
3. Burn Out
4. J Bird 
5. The Reveal 
6. To Believe 
7. Lessons
8. Eye for an I 
9. Flithe 
10. Breathe 
11. Man with the Movie Camera

Prídavok:

To Build a Home
Ode to the Big Sea
All That You Give

Prečítajte si: Fenomenálni Jaga Jazzist dali Bratislave všetko, dostali podprsenku

Autorka: Michaela Ivaničová
Foto: Michal Babinčák

Súvisiaci interpreti: Cinematic Orchestra