Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

André Rieu v Bratislave opäť nesklamal. Vypredal štadión a predviedol skvelú šou

André Rieu v Bratislave opäť nesklamal. Vypredal štadión a predviedol skvelú šou

André Rieu v Bratislave, 19.11.2022
Zdroj: Stanislava Topolská / Vivien
21.11.2022 - 15:00 | Danka Šoporová

To, čo sľúbil posledný májový večer tohto roka, aj splnil. André Rieu (73) sa v sobotu 19. novembra po necelom pol roku vrátil na Slovensko a spolu so svojím Johann Strauss Orchestra opäť vypredal Zimný štadión Ondreja Nepelu.Od chvíle, keď vstúpite na koncert v rámci aktuálneho King of Waltz Tour 2022, sa ponoríte do dychberúcej atmosféry krajiny zázrakov. Obdivujete nádhernú výzdobu paláca i zasneženú krajinu, panorámu Bratislavy, scenérie z Talianska, kreslené zábery z rozprávky Tisíc a jedna noc či ďalšie zaujímavé motívy, ktoré tvoria vizuálnu kulisu meniacu sa s každou ďalšou skladbou na obrovskom plátne v pozadí orchestra. Zaujímavosťou 60-členného Johann Strauss Orchestra je, že ide o najväčšie súkromné hudobné teleso na svete.

Zaplnený štadión po celý čas na nohách

André Rieu si so svojím nesporným hudobným talentom a umením pobaviť získava srdcia ľudí po celom svete. Repertoár holandského husľového virtuóza zahŕňa známu klasiku, valčíky, filmovú hudbu ale aj popové piesne. O tom, že aj jeho druhá tohtoročná šou v našom hlavnom meste sa stretne s ohromným záujmom verejnosti, nebolo pochýb. Vystúpenie huslistu, dirigenta a skladateľa, ktorý cestuje po svete so svojím orchestrom už dlhých 35 rokov, si v sobotu večer užili azda všetky vekové kategórie a pre nejedného fanúšika tohto svetoznámeho hudobníka išlo o predčasný vianočný darček - podobné vyjadrenia bolo počuť z publika opakovane. 

André Rieu v Bratislave, 19.11.2022Zdroj: Stanislava Topolská / Vivien
Identický program dojmy nepokazil

Tí, ktorí sa rozhodli navštíviť oba bratislavské koncerty, dostali po necelých šiestich mesiacoch identický zážitok. Hudobná dramaturgia, jednotlivé repliky ako aj huslistov svojský humor totiž mali totožný scenár. A tak ani tentoraz nechýbali počas večera vtipné zábery prítomných ľudí na veľkoplošnej obrazovke, keď na nich počas piesne Schneewalzer dopadali kvantá "snehových vločiek", spev publika s vidinou nahrávania CD i pohľad na oneskorencov, ponáhľajúcich sa na svoje miesta po pauze, ktorú si hudobník prefíkane skrátil.

Prítomným sa tak naskytol vtipný pohľad na "karhajúceho" Andrého s jeho typickým pohľadom, ako netrpezlivo drží husle, ale aj ľudí uháňajúcich z toaliet a priestorov na občerstvenie naspäť na svoje miesta. Za seba však môžem povedať, že ani na vlas rovnaký program večera mi dojem z vydareného večera nepokazil.

Rieu nezostal nič dlžný svojej povesti výnimočného hudobníka a zabávača, ktorý si vlastné šou aj sám uvádza (prekladu sa opäť chopila moderátorka Vera Wisterová). Napriek naučenému scenáru celého turné pritom pôsobil autenticky, akoby mu opisy skladieb či slová vďačnosti venované slovenskému publiku napadli práve v danej chvíli.

Reportáž z májového koncertu: Fanúšikovia sa dočkali! André Rieu sa v Bratislave postaral o čarovný večer

André Rieu v Bratislave, 19.11.2022Zdroj: Stanislava Topolská / Vivien
Nie nadarmo je kráľom valčíkov

Počas večera zazneli takmer dve desiatky skladieb, medzi ktorými nechýbali známe diela od skladateľov ako Giacomo Puccini, Werner Richard HeymannRodgers & Hammerstein a samozrejme interpretov najväčší vzor Johann Strauss. André Rieu sa netají tým, že valčík je nevyhnutnou súčasťou jeho života. "Je pre mňa cestou, ako prezentovať svoje pozitívne životné naladenie a humor," hovorí hudobník.

Rovnako ako v dávnejšej dobe Johann Strauss, i Rieu povzbudzuje publikum, aby sa zdvihlo zo sedadiel a tancovalo v uličkách. Podarilo sa mu to aj v sobotu večer. Počas piesne Na krásnom modrom Dunaji sa zdvihli rôzne dvojice, vrátane dlhovlasého pána v metalovom tričku a v kožených nohaviciach, a nechali sa unášať tónmi melódie, ktorá z konkrétnych dôvodov rezonuje v každom z nás.

Slová, ktoré hovorí počas koncertov opakovane, sú tak nepochybne pravdivé. André Rieu totiž netají, že kľúčové sú pre neho emócie: "Na mojich vystúpeniach je vítaný každý. Pre mňa a môj orchester je obzvlášť dôležité vidieť naše publikum spokojne tancovať, spievať, radovať sa, a to bez akýchkoľvek zábran. Hudba nás predsa všetkých spája. Užívame si spolu zážitky, na ktoré nikdy nezabudneme. Neskutočne ma toto vedomie napĺňa."

Vzájomná väzba medzi divákmi a ikonickým huslistom, ktorý sa hre na tento hudobný nástroj venuje od piatich rokov, je tak silnejšia, než by ste možno čakali. Turné svetoznámeho hudobníka pokračuje i v ďalších mesiacoch a je až obdivuhodné, v akej forme sa André Rieu fanúšikom po celom svete prihovára.

André Rieu v Bratislave, 19.11.2022Zdroj: Stanislava Topolská / Vivien
Popová hviezda medzi interpretmi klasiky

André Rieu sa narodil 1. októbra 1949 v holandskom Maastrichte. Jeho otec bol dirigentom tamojšieho symfonického orchestra. V rokoch 1968-1973 študoval tento nástroj na kráľovskom konzervatóriu v rodnom meste a neskôr aj na hudobnej akadémii v Bruseli. Tú v roku 1973 úspešne absolvoval.

V roku 1987 založil vlastný, 15-členný ansámbel, ktorý sa časom rozšíril až na dnešných 60 hudobníkov, pochádzajúcich z rôznych kútov sveta. Už na svojom prvom európskom turné zistil záujem obecenstva o melódie Johanna Straussa a rozhodol sa jeho meno dať aj svojmu orchestru. Dnes je len málo krajín, v ktorých ešte André Rieu a Johann Strauss Orchestra nepotešili publikum svojou hudbou, predovšetkým valčíkmi. Pre mnoho ľudí na svete patria jeho koncerty k najdôležitejším hudobným udalostiam roka. 

Rieu rozpráva plynule po holandsky, anglicky, nemecky, francúzsky, taliansky aj španielsky. Radí sa medzi desať umelcov s najväčšími turné na svete, v roku 2008 bol v Spojených štátoch dokonca najúspešnejší medzi klasickými umelcami. Hodnota jeho majetku sa pre tento rok odhaduje na 40 miliónov amerických dolárov. Miliónovú hodnotu majú i husle z dieľne Antonia Stradivariho, na ktorých hráva. 

André Rieu spolu s orchestrom a svojím tímom pracuje v rodnom Maastrichte vo vlastnom nahrávacom štúdiu. Dohromady zamestnáva stovky trvalých a voľných spolupracovníkov. Rovnako ako najväčšie hviezdy populárnej hudby cestuje s vlastným dopravným a zásobovacím systémom, so zvukovým parkom, výstavbou javiska, osvetlením i zvukovými inžiniermi a cateringom, zloženým z viacerých kuchárov, vrátane spolucestujúceho lekára. Hudobné nástroje a javiskové zariadenia počas jeho turné cestujú v troch sadách, aby sa preklenul prepravný čas a prípadné oneskorenie.

Autorka: Danka Šoporová


Zdielať na Facebooku

Súvisiaci interpreti

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti