Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Tichý, ale intenzívny koncert. Živočíšna Aurora vyvolala opäť zimomriavky

Tichý, ale intenzívny koncert. Živočíšna Aurora vyvolala opäť zimomriavky

22.01.2019 - 13:00 | Matej Kráľ

Niekoľko dní po koncerte je záplava reakcií na sociálnych sieťach stále neprehliadnuteľná. Aurora vystúpila v Prahe pre niekoľkotisícové vypredané Forum Karlín a podala strhujúci vokálny aj tanečný výkon. Ako sama poznamenala, išlo o zatiaľ najväčšiu "Aurora show" v jej kariére.


To, že má hudba mladučkej Nórky na českom i slovenskom fanúšikovskom poli obrovskú odozvu sa skrátka pozná. Strategické vystúpenia na tunajších festivaloch, atraktívna severská produkcia a najmä výnimočne autentický speváčkin zjav spôsobil, že sa podstatná časť mladého osadenstva haly štylizovala do netradičných, no príťažlivých prírodno-rituálnych motívov, ktoré sú pre Auroru charakteristické. Na viacerých tvárach sa dali rozpoznať kmeňové farebné znaky podobné tým, čo sa nachádzajú na obale jej zatiaľ posledného albumu Infections of a Different Kind.

Aurora prezradila, že sú symbolom mimiky, a teda vyjadrením emócie každého človeka. Práve emócie sú tou veličinou, ktorá koncert najviac vystihuje. Pódium, slušne rozohriate českou speváčkou Vesnou, si Aurora podmanila hneď prvou peckou, Churchyard, a pokračovala vyše hodinu a pol trvajúcim prierezom pesničiek, pričom dominovali skladby z posledného albumu. Občasné chybičky v speve len dodali na autenticite a pri náročnom tanečnom výkone sa ani nebolo čomu diviť.

V Aurorinom kráľovstve má domov každý

Oku lahodiacim momentom bola prítomnosť tria krásnych tanečníčok, ktoré sa okolo Aurory premenlivo vlnili a ešte viac upevnili svetlami beztak prepracovanú vizuálnu stránku. Eliška Bolečková, Zuzana Veselá a Slovenka Kristína Martanovičová v úlohe Auroriných tanečných "kňažiek" nadviazali geniálne dynamický kontakt s publikom. Túto podarenú symbiózu podnietilo natáčanie klipu k skladbe Queendom (točenom v Česku), a keďže spolupráca prirodzene fungovala, Aurora slečny oslovila s možnosťou sprevádzať ju počas celého turné.

Práve Queendom patrila k skladbám tvoriacim finále vystúpenia. Je o oslave individuality a jedinečnosti, o ženskosti aj mužskosti, a Aurorine vztýčenie (na pódium vhodenej) farebnej vlajky bolo silným gestom, ktorému sa určite potešila nielen LGTBI komunita. Ako sa spieva v pesničke - v Aurorinom kráľovstve má skrátka miesto každý!


Jedným z vrcholom koncertu bol aj intenzívny performance štúdiovo zatiaľ nevydanej skladby The Seed. Jej ekologické posolstvo v súvislosti s nelichotivou súčasnou globálnou situáciou vyznieva dosť kriticky a môžeme už len hádať, ktorému magnátovi je určený s výnimočnou gráciou podaný refrén s kultovým odkazom: "You cannot eat money, oh no..."

Nejde však len o ideológiu či profesionálne produkčné zázemie, ktoré má "štáb" okolo speváčky stopercentne zvládnuté. Ide najmä o ňu samotnú. To, ako sa ľuďom vrývala pod kožu svojimi infantilnými roztomilými komentármi, bolo nádherné a až príliš ľahko uveriteľné. Aurorine odľahčenia typu "thank you from the bottom of my vagina" alebo "oh, I am too sweaty" však na záver vystriedali vážne slová o tom, že sa snaží čítať všetky listy, ktoré dostáva od fanúšikov, necháva sa nimi ovplyvňovať a je fascinovaná tým, akí sú ľudia silní, a ako úžasne zvládajú svoje problémy. "Viem, že niekedy je veľmi ťažké byť ľudskou bytosťou," odkázala všetkým, ktorí o sebe pochybujú.

Prečítajte si: Ak ste si ju zamilovali pri debute, teraz ju budete milovať ešte viac

Aurora je empatická dosť. Kiežby takí boli aj návštevníci koncertu

Potešením a príjemným prekvapením bolo pre mňa aj samotné dejisko Forum Karlín a skvele zvládnutá organizácia eventu. Na nič sa nečakalo dlho, každý si vedel v dobre riešenom priestore nájsť miesto podľa toho, či sa mu chcelo oddať sa tancu, hlbokému duchovnému prežitku alebo byť čo najbližšie k speváčke.

Sklamaním bola, naopak, nekultúra publika a niektorých indivíduí. Aj napriek tomu, že reakcie smerom k interpretke boli veľmi slušné, dvíhanie mobilov nad hlavy, fotenie bleskom uprostred davu a neskutočný plastový bordel, ktorý ľudia neschopní využiť smetné koše nechali na zemi, žiaľ človeka tak trochu vracali do reality. Jedinou výčitkou smerom k produkcii by zas mohla byť prekvapivo nízka hlasitosť. Ešte v polovici som veril, že ide o súčasť dramaturgie koncertu, no zvuková intenzita negradovala. Táto skutočnosť žiaľ nechala vyniknúť tých, čo v rámci pokecu a manifestácie primitivizmu uprednostňujú koncerty pred krčmami či inými špeciálnymi zariadeniami. 

Aurora má síce mladučkú tvár, ale skrýva sa v nej čosi z archetypálnej múdrosti starej ženy. Sugestívne, dynamické a efektné prevedenie piesní, spolu s excentrickosťou a vnímavosťou, ktorú v Prahe smerom k fanúšikom prejavila, núti desiatky ľudí písať, že šlo o jeden z najlepších koncertov ich života, a až tak nepreháňajú. Raketový štart a úspech, ktorý Aurora zaznamenala v tak mladučkom veku, ma núti klásť si otázku, kde bude táto charizmatická blonďavá víla o desať či dvadsať rokov, a čo fascinujúce ešte prinesie jej hudobná trajektória. Držím jej palce.


Autor: Matej Kráľ
Ilustračné foto: Facebook.com/iamAURORA


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti