Kto mal vo štvrtok pocit, že ho chladná aprílová melanchólia nejako zmáha, nasmerovať svoje kroky do Novej Cvernovky sa ukázalo byť tým správnym spôsobom ako stráviť večer. V rámci akcie Danube Music Day tu vystúpili Jess Ribeiro a Widowspeak, ktorí nám spoza oceánov priniesli krásu i múdrosť.

Zrelá autorka, ktorej svedčí sólové vystúpenie

Pesničkárka Jess Ribeiro na svojom štvrtom albume Summer of Love prináša silnú osobnú výpoveď. Jej hudba má atmosféru pomalých filmových soundtrackov, texty sú jasné a silné. Na bratislavskom koncerte sa cez piesne austrálskej predskokanky tiahol smutný tón a jej zreteľný zamatový hlas vysielal nádejné priania na kotvenie v prítomnosti a lepšie zajtrajšky.

Doprevádzaná elektroakustickou gitarou mantricky opakovala niektoré výpovede – "another day, another day, another day..." Osud človeka v modernom svete, ktorý ho má v rukách len sčasti a čelí toľkým konfrontáciám, že má pocit, že ho neunesie – "from sanity to madness to out of control". Hlavné je ale konfrontovať sa sám so sebou a prijať sa takí, akí sme – "it's in my head, it’s in my heart, it’s in my soul". To je len časť z veršov, ktoré na koncerte odzneli.

Nenútene tiež komunikovala s publikom, tešila sa zo svojej prvej návštevy Slovenska a milo dievčensky sa hľadiska opýtala, či by jej niekto nemohol robiť sprievodcu, že by rada videla nejaký folk art, termálne pramene či jaskyne, na čo so smiechom reagovali dievčatá z prvého radu a ponúkli jej svoje služby.

Jess Ribeiro v Bratislave, 18.4.2024 Zdroj: M. Bučko - Music Press Production

Toto je Amerika

Čo iné si povedať, keď sa pozeráte na vystúpenie kapely z New Yorku, všakže? Nemyslím to samozrejme lokačne, bola to číra koncentrácia amerického zmyslu pre silný jednoduchý text a odkazovanie na hudobné štýly spred pár dekád. Melanchóliu predošlého koncertu rozptýlili, respektíve, o sladkobôľnu výpovednosť rozšírili Widowspeak, ktorí večer takmer okamžite ovládli svojím rytmickým, no stále citlivým vystúpením.

Dušou kapely sú speváčka a gitaristka Molly Hamilton a gitarista Robert Earl Thomas, ktorý si koncert zo všetkých na pódiu užíval zrejme najviac. Subtílny, príjemne teatrálny muž, oblečený vo vyťahanom pruhovanom čiernobielom tričku s veľkými fúzmi bol ako vystrihnutý z prelomu 60. a 70. rokov.

Widowspeak v Bratislave, 18.4.2024 Zdroj: M. Bučko - Music Press Production

Setlist bol prierezom ich šiestich albumov, ktorým dominovala blúdiaca gitara s psychedelickými riffmi a opäť raz spojená s výrazným, jemným, no silným speváčkiným hlasom. Piesne, vychádzajúce akoby z pomyselnej dymovej clony, atmosférou pripomínajúc soundtracky k Lynchovým filmom, napĺňali priestor pocitom skutočnej, autentickej hudby a radosti z hrejivého zvuku živých nástrojov. Pre je to hudba, pri ktorej sa dá fantazírovať o nekonečnej americkej krajine, na ktorú hľadíte v spätnom zrkadle starého zaprášeného auta. 

Keď ako prídavok zahrali svoju verziu skladby Wicked Game, zrejme som nebol sám, kto mal zimomriavky niekde až v krku. Widowspeak je jedna z tých kapiel, ktoré chcete vidieť na letných festivalových pódiách pri západe slnka. Ich ďalšia nášteva u nás by mohla vyzerať presne tak.

Autor: Michal Húska

Vznik tohto článku v rámci projektu "Hudba.sk - hudobná publicistika v roku 2024" z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.