Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Kim Wilde v Bratislave: nostalgický večer, na ktorý sa nebude dlho spomínať

Kim Wilde v Bratislave: nostalgický večer, na ktorý sa nebude dlho spomínať

22.10.2018 - 17:00 | redakcia

Tínedžerská láska mnohých dnes už dospelých mužov, návrat do rokov osemdesiatych, skvelý popový koncert, hit za hitom. To všetko sa očakávalo na sobotnej šou anglickej speváčky Kim Wilde, ktorá v rámci šnúry Here Come The Aliens Tour prvýkrát vystúpila v Bratislave. Ako to nakoniec dopadlo?


Kim Wilde si koncertnú premiéru na Slovensku odkrútila už pred jedenástimi rokmi v Košiciach. Bratislavu navštívila ešte skôr, na začiatku 90-tych rokov, nie však kvôli koncertu, ale v rámci nakrúcania hudobnej relácie pre rakúsku televíziu.

Odhadnúť v roku 2018 záujem o vystúpenie speváčky, ktorá patrila na vrchole svojej kariéry do popovej "extraligy", vypredávala veľké haly, vyhrávala hitparády a koncertovala po celom svete, je veľmi náročné. Po ohlásení koncertu sa mi Majestic Music Club (MMC) s kapacitou zhruba tisíc ľudí zdal primalý, ale nakoniec to úplne stačilo. Klub nebol vypredaný, to bolo pre mňa prvé prekvapenie. Oficiálny začiatok bol ohlásený o 21:00. Na programe nebola žiadna predkapela, čo však fanúšikom evidentne príliš neprekážalo a čakanie na dámu, kvôli ktorej prišli, si krátili rozhovormi.

Mám rád ten moment, keď zhasnú svetlá, reprodukovaná hudba stíchne a začína intro. Presne takto koncert desať minút po deviatej odštartoval. Na pódiu bolo spolu osem hudobníkov, to bolo druhé prekvapenie. Podľa mňa zbytočne veľa. Na prvý pohľad pódium vyzeralo ako na koncerte Polemicu. Osem ľudí, ktorí nemali veľa osobného priestoru, dvoje bicie, dvaja gitaristi, basák, klávesák, vokalistka a Kim Wilde.

Kim Wilde v Bratislave, 20.10.2018

Šou odštartovala spomínaným introm, tvoreným krátkymi úryvkami najväčších hitov, a novou skladbou Stereo Shot. Na úvod celkom fajn, fanúšikovia ho ocenili výdatným potleskom. Ďalšie skladby už boli "rany na istotu" - Water Of Glass, Never Trust That Stranger a Cambodia rozpumpovali aj sediacu časť publika. Po piatej skladbe však nasledovala pasáž venovaná prevažne novým piesňam, ktoré atmosféru starších hitov rozhodne nedobehli a nálada trocha upadla.

Kapela, ktorej lídrom je speváčkin brat, gitarista Ricky Wilde, hrala celkom tvrdo. Vizuálne sa by hodila skôr na zraz motorkárov. Odrazu som mal pocit, že sme na koncerte rockovej kapely a hoci to bolo avizované už pred koncertom, táto poloha mi ku Kim Wilde príliš nepasovala. Zaznelo sedem skladieb v rade, ktoré síce neboli zlé, ale predsa tomu niečo chýbalo.

Ako koncert ubiehal, vo vzduchu bolo cítiť očakávanie najväčších hitov, ktoré prišli na rad v poslednej časti takmer dvojhodinovej šou. Piesne View From a Bridge, Chequered Love, You Came a You Keep Me Hangin' On roztancovali celé MMC. Bodkou za celým večerom bol singel Kids in America, ktorým Kim Wilde v roku 1981 odštartovala svoju kariéru.

Kim Wilde v Bratislave, 20.10.2018

Bratislavský koncert Kim Wilde potvrdil, že hviezdy rokov minulých to v súčasnosti nemajú ľahké. Ich nové piesne sa do éteru rádií či TV dostávajú len veľmi ťažko a prekročiť vlastný tieň minulosti je pre nich náročné, napriek tomu, že vydávajú nové albumy, ktoré nemusia byť o nič horšie ako tie, ktoré ich katapultovali na výslnie. Aj tento koncert jasne ukázal, že ikona 80-tych rokov novú generáciu príliš neoslovila. V hľadisku bolo odhadom 600 ľudí, a takmer všetci vo veku 40+.

Tí, ktorí vyrastali na jej pesničkách a prišli si zaspomínať, určite môžu byť spokojní. Odzneli všetky dôležité hity a Kim vyzerá stále dobre, no zároveň treba objektívne povedať, že už dávno nie je áčkovou hviezdou. A platí to nielen pre jej popularitu. Žiaľ, ani spevácky výkon nebol stopercentný. Určite v tom však zohral nemalú rolu jej zdravotný stav, keďže bola prechladnutá. Našťastie ju kvalitne podporila mladá vokalistka - speváčkina neter a gitaristova dcéra Scarlett. Tá dospievala hlavne refrény, na ktoré hlavná hviezda jednoducho nestačila. Poloha, v ktorej by ju fanúšikovia radi počuli, bola v sobotu nad jej sily.

Aj preto tento koncert nepatril medzi nezabudnuteľné zážitky, napriek tomu však nikto z prítomných nemusí svoju účasť ľutovať. Zvuk v MMC bol štandardne na dobrej úrovni, kapela hrala s veľkou energiou a aj samotná Kim napriek menšej zdravotnej indispozícii pôsobila milo a energicky a počas celého koncertu veľa komunikovala s obecenstvom. Skalní obdivovatelia sa jej za to okrem potlesku odmenili aj kvetmi, ktoré jej niekoľkokrát priniesli na pódium. Spríjemnili jej tak koncert, ktorý bol pre ňu na istý čas posledným. Po Bratislave má totiž pred pokračovaním turné trojtýždňovú pauzu a zdá sa, že jej oddych príde celkom vhod.

Autor: Andrej Kratochvíl
Foto: Martin Wele Veleba


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti