Slovami dlhoročného krstného otca Bratislavských jazzových dní Petra Lipu, "prvý výkop" 45. ročníka festivalu bol netradičný a to nielen výberom kapely ale aj miestom, kde sa koncert odohral. Len deň po oficiálnom začatí výstavby lukratívnej štvrte Vydrica pod Bratislavským hradom sa v priľahlom areáli historickej budovy Vodnej veže odohral koncert kapely Ľudové Mladistvá s hosťami.
Aj napriek vkusnému osvetleniu múrov, o ktoré sa postarali organizátori džezákov, priestory Vodnej veže dýchajú históriou natoľko, že by človek medzi jej stenami očakával truvérske skladby podfarbené ladným brnkaním na lutne so strunami s baraních čriev. Vo vnútri však návštevníkov čakal kultúrny kontrapunkt v podaní dídžejského setu Jureša Líšku z kapely Fallgrapp, ktorý už brúsil atmosféru na ďalšie nevšedné hudobné zážitky. Kto ho pozná, vie, že jeho selekcia nepatrí medzi ľahko stráviteľný elektronický podmaz vidieckych krčiem. Skladby a beaty pre náročnejších poslucháčov v dobrom zmysle slova nevytŕčali z kontextu jazzového festivalu - až mi bolo ľúto hlasovej úrovne, ktorá evokovala, že je to len akýsi podmaz k predkoncertným rozhovorom a príchodom a vela ľudí mu nedarovalo patričnú pozornosť. To je ale len môj osobný srdcabôľ a zrejme to tak malo byť.
Foto: Ivan Kelement - viac fotiek z koncertu
Ľudovky, jazz aj rap
Po stíšení hudby upriamil pozornosť na pódium príchod všetkým známeho pána v baretke. "Určite ste tu mnohí ešte nikdy neboli, ale boli časy, keď sa tu odohrávali koncerty a my sme radi, že sme tu aj dnes a že môžeme takto netradične urobiť prvý výkop Bratislavských jazzových dní," privítal ľudí Peter Lipa a zavolal si na pódium hlavných aktérov večera - kapelu Ľudové Mladistvá. Mladí hudobníci sa s publikom nemaznali a rovno ich hodili do príjemného kotla so zmesou ľudovej, jazzovej, elektronickej, klasickej a ktovie ešte akej hudby. To všetko s autentickým pochmúrnym vizuálom na premietacej ploche za kapelou.
Hudobný projekt klaviristu a skladateľa Martina "Majla" Štefánika vystúpil v zostave vyše desiatich špičkových muzikantov, v ktorej sa miešajú orchestrálne zložky, tj. sláčiky a cimbal, a muzikanti s modernými nástrojmi, ktorí okrem iných na koncertoch sprevádzajú aj speváčku Emmu Drobnú či slovenských raperov. Odznelo niekoľko hudobne veľmi rozmanitých skladieb z prvého a zatiaľ jediného albumu kapely - Viete ako... (2018), ktorého éru symbolicky uzavrelo práve toto špeciálne vystúpenie. Majlo totiž na konci koncertu prezradil, že sa chystá jeho nasledovník s názvom Čo sa týka.
Kto by Ľudové Mladistvá nepoznal, ide o unikátny projekt session hudobníkov, ktorí síce na pódiu pôsobia akoby prišli z úplne iných svetov, ale jazykom hudby rozpráva každý z nich skvele. Po hosťovaní Samuela Hošeka prišlo obrovské cimbalové sólo, v ktorom sa prvýkrát sa počas koncertu ukázal hudobník svetového rozmeru Ľubomír Gašpar. Jeho výkon sprevádzalo viditeľné padanie sánok a urobilo introdukciu pre Petra Lipu a jeho Kúsoček páperia. Hudobný podmaz mladej kapely umocňoval silu textu Milana Lasicu a bol to jeden zo silných momentov koncertu. Nasledovali dve nové Lipove hitovky z nedávno vydaného albumu Dobré meno - Motýľ a duet so Zuzanou Mikulcovou Nenápadný nápad. Prekvapil aj raper Strapo so zaujímavo naaranžovanou skladbou Lístok, ktorá v podaní kapely vyznela niekoľkonásobne lepšie ako štúdiová verzia. Ku koncu koncertu odznel ešte energický Juríčko a dumavé, sentimentálne Húsky so skvelým vizuálnym podfarbením.
Peter Lipa a Zuzana Mikulcová (foto: Ivan Kelement)
Džezáky a mladá krv
Formácie Ľudové Mladistvá má ešte len tri roky, no už stihla získať cenu Objav roka 2016 na Radio_Head Awards a zvíťaziť v hudobných súťažiach na Bratislavských jazzových dňoch, Nové tváre slovenského jazzu a v medzinárodnej konkurencii na českom podujatí JazzFruit v Prahe. "Je to ojedinelý umelecký projekt, veľmi kvalitný a zaslúži si podporu, aj z verejných peňazí. To, čo sme tu počuli a čo oni robia, má parameter vážnej hudby," povedal nám po koncerte Peter Lipa.
Jeho odkaz z Vydrice je teda jasný - treba podporovať mladú krv. Premieta sa to aj do hlavného programu džezákov, ktoré už tradične obsadia bratislavskú Inchebu v posledný októbrový víkend. Ako sa vraví, zvyk je železná košeľa a 45-ročná tradícia môže vnucovať tendencie k sentimentu za starými dobrými časmi. Lipovi sa ich však nielen na spomínanom albume ale aj v rámci dramaturgie festivalu darí prirodzene spájať so súčasnosťou. Tak ako koncert pod hradom ukázal, ako môžu tradičné ľudové motívy spojením s rôznymi inými žánrami ožiť v novej a netradičnej forme, tak aj samotné džezáky čoraz intenzívnejšie deklarujú, že sa chcú radiť medzi moderné európske jazzové festivaly. Nech za seba hovoria mená z lineupu. Tešíme sa na október.
Prečítajte si tiež:
Eurovízny fenomén Salvador Sobral mieri na Slovensko. Vystúpi na džezákoch
Na džezákoch vystúpi aj senzácia súčasného jazzu Ghost-Note feat. MonoNeon
Foto: Matej Hakar
Autor: Tomáš Garai
Foto: Ivan Kelement (titulná fotografia), Matej Hakar