Legendárna speváčka Helena Vondráčková v sobotu na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave oslávila svoje 70. narodeniny pred vypredaným hľadiskom a v kruhu osobností, ktoré ju sprevádzali cestou životom od jej začiatkov. Megakoncert ukázal, že obrovskú popularitu si aj po viac než 50 rokoch na scéne udržuje právom.

Ak by ste čakali, že koncert Heleny Vondráčkovej bude stretnutím dôchodcov v jej veku, boli by ste prekvapení. V hľadisku boli popri jej rovesníkoch zastúpené všetky generácie a na fanúšikoch bolo vidieť, že sa na tento slávnostný večer poctivo pripravovali. Dokonalé účesy, tie najlepšie kostýmy, darčeky a kvety pre oslávenkyňu. V tvárach priazvnicov staršej generácie bolo možné čítať aj spomienky, ktoré sa v tento večer pre nich stali živými.

Helena Vondráčková v Bratislave, 21.10.2017 Zdroj: Marko Erdkoncert Helena 70, 21.10.2017 Zdroj: Marko ErdPozrite si celý fotoreport z koncertu

Odkaz mladšej generácii 

Už od prvých momentov koncertu bolo vidieť, že atmosféra večera bude iná, akú zažívame pri vystúpeniach mladších umelcov. Žiadne selfíčka, žiadne posty na Facebook, ale vokálna výpomoc hľadiska od prvej až po poslednú pieseň. Hneď v úvode zaznela Červená řeka z roku 1964, jeden z prvých hitov tejto vtedy ešte neznámej speváčky. Následne v ďalšej skladbe ukázala skutočné srdce, keď si, tak ako sľúbila, zaspievala pieseň Pátá iba so šesťročnou Limou.

Tá však nebola jedinou z radov obyčajných návštevníkov koncertu na pódiu. Fanúšikovia počas celého koncertu chodili gratulovať svojej hviezde a kto by čakal, že proti nim zakročí ochranka, bol na omyle. Helena dala priestor aj týmto ľuďom, s pokorou prijala ich gratulácie a prejavila im rovnakú vďačnosť ako v prípade osobností, ktoré boli jej hudobnými hosťami. Z nich sa na pódiu postupne predstavili Vašo Patejdl, či skupina Fragile, ktorá zaspievala hity Po schodoch Richarda Müllera, Shape of You Eda Sheerana, a napokon šete vokálne vypomohla oslávenkyni v špeciálnej verzii skladby Dvě malá křídla.

Veľkým prekvapením pre mňa osobne bola Sisa Sklovská, ktorej nespútaná energia na mňa vždy pôsobila silene a rušivo. V rámci tohto večera ju však pri blahoželaní zabalila do nežnejšieho obalu a s veľkou kyticou v rukách sa Helene vyznala, že je jej skutočným vzorom. Okrem toho, že jej venovala operné číslo, si spolu zaspievali aj pieseň Proud Mary v origináli od Tiny Turner. Tu už bola Sisina energia v plnom prúde, ale skladba jej perfektne sadla a výsledok bol naozaj pôsobivý.

Helena Vondráčková a Sisa Sklovská, 21.10.2017 Zdroj: Marko ErdMedzi gratulantmi bola aj Sisa Sklovská

O prvý, ale len čiastočný standing ovation sa postaral špeciálny hosť Tomáš Slavíček so svojou skupinou. Viacnásobný majster sveta a Európy v stepe povykrúcal ženu, ktorá na svojom chrbte nosí už rovných sedem krížikov. Všetkých prítomných však presvedčila, že vek je len číslo. Medzi tanečníčky mladšie takmer o päť dekád bez problémov zapadla a ešte väčší rešpekt si zaslúži za to, že ani v tejto časti programu nestavila na playback, ktorý by jej diváci v tomto prípade určite odpustili. Nebolo ho však treba, tak ako po celý večer, aj v tomto choreograficky náročnom čísle spievala naživo. 

Mrazivý duet so zosnulou legendou

O striedaní silných a slabých častí koncertu v tomto prípade hovoriť nemožno, išlo len o striedanie emócií a zábavy. Asi najemotívnejším momentom bol duet s nebohým Waldemarom Matuškom, ktorého Helena spoznala ešte v začiatkoch svojej kariéry v divadle Rokoko. Svoj hold mu vzdala aj po tak dlhom čase a aspoň naoko si s ním zaspievala pieseň To sa nikdo nedoví. Kým z podmazu znel dokonalý hlas speváka, speváčka sa nebránila emóciám a na jej jemne roztrasenom hlase to bolo počuť. V spojení s prezentáciou archívnych spoločných fotiek na veľkoplošnej obrazovke išlo o jeden z vrcholov večera. 

Veľkým prekvapením pre publikum bol vopred neohlásený gratulant Milan Lasica. Nestarnúci charizmatický elegán, ktorý so svojím humorom vždy trafí klinček po hlavičke, si s Helenou zaspomínal si na časy, keď dostala angažmá v muzikáli Hello, Dolly!. Režíroval ho práve Lasica a Helena priznala, že keď ju doň obsadil, chvíľu váhala, či na to má. Zložité repliky ju vystrašili natoľko, že si ich nevedela zapamätať. On jej však na to s úsmevom povedal: "Neboj sa nič, to sadne".

Helena Vondráčková a Milan Lasica, 21.10.2017 Zdroj: Marko ErdHelena Vondráčková a Milan Lasica

Ďalším a nemenej dôležitým mužom večera bol aj majstro Karel Gott. Práve on dostal počas večera najviac priestoru, okrem dvoch duetov si zaspieval aj svoje tri vlastné piesne, z ktorých najväčší úspech zožala víťazná pieseň z Bratislavskej lýry Mám rozprávkový dom. Vystúpenie speváka, ktorý je po vážnych zdravotných ťažkostiach znova v obdivuhodnej forme, bolo tou najlepšou pozvánkou na jeho januárový exkluzívny koncert na tom istom mieste.

Nebolo by prekvapením, keby naň na oplátku pozval aj svoju sobotnú hostiteľku, dvojicu totiž spája dlhoročný priateľský vzťah. Dvaja rekordéri v počte získaných slávikov si okrem spomínania na časy minulé nezabudli medzi sebou ani zavtipkovať. "Helenko, ja ťa teda pozývam o dva roky, tiež budem mať jubileum. Ešte lepšie by to ale bolo, kebyže mi účasť sľúbiš aj o 22 rokov. Predsa len to bude väčšia oslava," uviedol spevák. Nám v tomto prípade nezostáva nič iné, len im držať palce a popriať pevné zdravie.

Helena Vondráčková a Karel Gott, 21.10.2017 Zdroj: Marko ErdHelena Vondráčková a Karel Gott v Bratislave Zdroj: Marko ErdHelena Vondráčková a Karel Gott

A možná osud niečo splet...

Slová z piesne Já s tebou hlavu ztrácim, jednej z dvoch piesni z nového albumu Dávno vím svý, zazneli v takmer samotnom závere večera. Kto by však čakal, že ide o povinnú jazdu, ktorá patrí ku každému koncertu po vydaní nového albumu, bol na omyle. Emotívna skladba, ktorá hovorí o spomienke na jej rodný dom pri rieke, ale aj je aj odkazom na to, že nie všetko v živote ide podľa vopred pripravených plánov, bola ďalším z emotívnych vrcholov.

Večer napokon vygradoval s hitmi, ktoré chtiac-nechtiac poznáme asi všetci. Sladké mámení roztancovalo celé publikom, pri skladbe Dlouhá noc už bol štadión nielen na nohách, ale aj "pod nohami" speváčky. Zasadací poriadok bol totiž minulosťou - veľká časť publika sa presunula pod stage a nechcela dovoliť, aby tento večer skončil. Čerešničkou na torte bola pieseň Malovaný džbánku a večer ukončila nesmrteľná pieseň skladateľa Karla Slobodu Lásko má, já stůňu. 

Ikona niekoľkých generácií je napriek dôchodkovému veku vo výbornej forme a naďalej patrí ku klenotom a žijúcim legendám československej populárnej hudby. I keď sa hovorí, že skončiť treba v najlepšom, v prípade tejto divy ten čas zjavne ešte neprišiel. Na poslednom, šansónovejšie ladenom albume aj vďaka zmene štýlu ukázala, že stále má čo povedať a veľkolepý koncert Helena Vondráčková 70 zase potvrdil, že je stále dosť ľudí, ktorých jej pesničky dokážu dojať či vyčarovať úsmev na tvári.

koncert Helena 70, 21.10.2017 Zdroj: Marko ErdHelena Vondráčková v Bratislave, 21.10.2017 Zdroj: Marko ErdViac fotografií z megakoncertu Helena Vondráčková 70

Autor: Roman Kubovics
Foto: Marko Erd

Súvisiaci interpreti: Helena Vondráčková