Správa, že Sting bude po siedmich rokoch opäť koncertovať na Slovensku, sa podpísala pod rýchly predaj vstupeniek na jeho utorkový koncert, ktorý sa konal na Bratislavskom hrade pod hlavičkou Vivien Exclusive Night. Podľa reakcií ľudí však nie všetci zachytili informáciu, že na jeho európskom turné ho bude sprevádzať aj jamajská reggae hviezda Shaggy.

Mal to byť veľký večer pre fanúšikov Stinga a aj hitov skupiny The Police, v podstate to aj veľký večer bol, avšak skôr v znamení reggae. Asi je v tomto prípade zásadná otázka, koľko fanúšikov Stinga by dobrovoľne išlo na reggae koncert? Na druhej strane, čo má človek robiť, ak sa jeho hudobný idol zaľúbi do reggae? V utorok večer na to bola jediná odpoveď a dobré riešenie, ktorému podľahli mnohí – zabaviť sa.

Pozrite si galériu fotografií z koncertu od Martiny Mlčúchovej

Spojenie Stinga a Shaggyho je nekonvenčné, treba si naň zvyknúť, teda v prípade, že človek má záujem túto kombináciu prijať. V podstate pôsobia ako dve rozdielne planéty na jednom pódiu, no baví ich to spolu a je to evidentné. Sting vraví, že spoločným albumom, ktorý so Shaggym nedávno vydali a s nesie názov 44/876, platí akýsi dlh reggae komunite, pričom Boba Marleyho označuje za svojho hudobného mentora. Na bratislavskom koncerte to vyzeralo tak, že si Sting Shaggyho populárne hity užíva, vlnil sa, tancoval. Otázne je, či rovnaké pocity zdieľalo aj publikum, podľa nálady na nádvorí hradu sa však zdalo, že áno.

Sting a Shaggy na Bratislavskom hrade, 2018 Zdroj: Martina Mlčúchová

Keď idete na Stinga a skončíte na reggae párty

Sting a Shaggy priniesli do Bratislavy mix ich tvorby. Zazneli Stingove najväčšie hity, známe kusy od skupiny Police, v ktorej Sting pôsobil, ale aj piesne zo Shaggyho repertoáru a ich spoločného aktuálneho albumu 44/876, pričom čísla v názve symbolicky značia volacie predvoľby do Anglicka a na Jamajku.  

Fanúšikov hneď na úvod potešil Sting skladbou Englishman in New York, ktorú s ním odspieval tiež Shaggy. Bol to aj dôkaz, že Shaggy nie je len hosťom Stingovho koncertu, ale rovnocenným partnerom. Práve Stingove skladby sa však vynímali v programe ako perly a publikum na ne dychtivo čakalo. Boli to aj najsilnejšie momenty, keď zazneli piesne ako Every Little Thing She Does Is Magic, Message in A Bottle, Fields of Gold či If You Love Somebody Set Them Free.  

Sting a Shaggy na Bratislavskom hrade, 2018 Zdroj: Martina Mlčúchová

Shaggy od začiatku dával koncertu pozitívnu energiu, aj vtedy keď nechcel dovoliť publiku, aby sedelo, pričom po celý čas bol práve on zábavným elementom a Sting bol hudobnou zložkou, vďaka ktorej bol koncert zážitkom, hoci stále platí, že veľmi nezvyčajným. O Stingovi je známe, že pred koncertom pravidelne absolvuje hlasové cvičenia, aby boli jeho hlasivky pripravené na výkon. Spevák je aj vo svojich 66 rokoch stále v skvelej forme, čo dokázal aj v Bratislave.

Roxanne a Boombastic? Aj to je možné

Kým prvá polovica koncertu sa niesla v znamení akéhosi naladenia sa na kombináciu umelcov, tak v druhej časti, akoby sa publikum odovzdalo tomu všetkému, čo príde. Atmosfére pomohol aj fakt, že sa zotmelo.

Hudobníci sa po celý čas zabávali a dokonca si dovolili predviesť aj taký mashup, v ktorom spojili dve snáď nezlučiteľné skladby  - Roxanne, pôvodne od Police, a Shaggyho možno najväčšiu hitovku Boombastic. A bol to moment, ktorý v podstate dokonale vystihol celý koncept koncertu, s ktorým prišli Sting a Shaggy do Bratislavy – bolo to šialené. Zobrazilo to priepastný rozdiel medzi Shaggym a Stingom, hoci obaja majú svoju úctyhodnú pozíciu vo svojich žánroch.  

Sting a Shaggy na Bratislavskom hrade, 2018 Zdroj: Martina Mlčúchová

A nebol by to správny reggae koncert bez posolstva, ktoré publiku povedal Shaggy po skladbe Dreaming In the U.S.A., keď vravel, že nezáleží na tom, odkiaľ pochádzame, ale všetci sme bratia a sestry a láska nás spojí. Záver koncertu patril ženám v skladbách Strength of a Woman, Hey Sexy Lady, ale aj očakávanej Desert Rose či Fragile v prídavku.  

Vystúpenie Stinga a Shaggyho na Bratislavskom hrade malo tendenciu lámať predsudky, šokovalo, ale zároveň bolo plné radosti z hudby, emócií. A zdalo sa, že publikum sa nechalo zmesou všetkých tých pocitov, piesní, žánrov uniesť. Rozhodne to bol zábavný koncert, na ktorý sa nezabúda, nech už sú dôvody akékoľvek.


Autorka: Marína Valentovičová
Foto: Martina Mlčúchová

Súvisiaci interpreti: Shaggy, Sting