Súčasťou pomerne nabitej predvianočnej koncertnej ponuky v Bratislave bolo aj vystúpenie najznámejšej maďarskej rockovej skupiny Omega. Len štyri dni pred Štedrým dňom zaplnila NTC Arénu, aby popri starých klasikách predstavila svoj zatiaľ posledný album Volt egyszer egy Vadkelet (voľný preklad: Vtedy na Divokom východe).

Skupina Omega predstavuje výnimočný hudobný fenomén, a to nielen na maďarskej scéne. Je zrejme najstaršou, a pritom stále aktívne a úspešne fungujúcou skupinou u našich južných susedov - v septembri uplynulo od jej vzniku už 56 rokov. V tomto smere ju u nás môžeme porovnať vari len s Prúdmi alebo Olympicom. Okrem štátov strednej a východnej Európy sa presadila aj za vtedajšou železnou oponou, vrátane Veľkej Británie, Švajčiarska a bývalého Západného Nemecka. Nie náhodou bola preto Omega neoficiálne označovaná prívlastkami ako "Pink Floyd Východu" alebo "Východní Rolling Stones". Stala sa významným kultúrnym exportným artiklom a dlhodobo je jednou z poznávacích charakteristík Maďarska.

V Bratislave po viac než troch rokoch

Aj v súčasnosti, kedy prvé priečky hitparád obsadzujú generačne mladší interpreti a v móde sú iné hudobné trendy, dokáže Omega vypredať aj trikrát za sebou budapeštiansky Národný štadión s kapacitou 70-tisíc divákov. Príčiny jej úspechov treba hľadať aj v priaznivejších podmienkach, ktoré kapela Omega, a vôbec rocková hudba v Maďarsku, už pred politickými zmenami uskutočnenými na konci 80. rokov, na rozdiel od Česko-Slovenska mala. Možno málokto vie, že skupina Omega disponovala v bývalom socialistickom bloku pravdepodobne najkvalitnejšou zvukovou a svetelnou technikou a kamióny s jej aparatúrou bolo možné pomerne často vidieť pred našimi štadiónmi alebo halami, kde si ju organizátori prenajímali na ozvučenie domácich koncertov. 

Aj vďaka nadčasovému hudobnému štýlu, v ktorom sa postupne v priebehu rokov miešal progresívny a symfonický rock s hard rockom a elektronikou, má Omega nemálo priaznivcov aj na Slovensku. Pochopiteľne, svoju rolu v tom hrá aj maďarčina, ktorá je materinským jazykom nemalej časti obyvateľstva našich južných regiónov. Omegu však radi počúvajú aj tí, ktorí tento jazyk neovládajú. Aj preto sa táto legenda na Slovensko pravidelne vracia. Naposledy vystúpila v júni v Rimavskej Sobote a predtým napríklad v rokoch 2016 a 2017 v Košiciach.

V Bratislave však už dlhší čas nehrala, naposledy v júni 2015 v Istropolise, a tak bol koncert veľmi očakávanou udalosťou. Záujem potvrdilo aj viacgeneračné zloženie divákov v NTC Aréne, hoci tá sa spočiatku zapĺňala pomalým tempom. Moje obavy z možných dôsledkov slabšej propagácie koncertu (čo neplatí v prípade sociálnych sietí) sa však čoskoro rozptýlili, keď pár minút pred 19:00 bola už aréna plná. Okrem slovenčiny a maďarčiny bolo v publiku počuť dokonca aj češtinu. Na naše pomery trochu zvláštne pôsobilo oficiálne otvorenie koncertu moderátorkou, ktorá fanúšikov po maďarsky i slovensky informovala o tom, čo ich v tento večer čaká.

Mladé metalistky v úlohe predskupiny

Keď skupina Omega pred 12 rokmi prvý raz vystúpila v NTC Aréne, jej predskokanmi boli Marián Varga a česká skupina Blue Effect Radima Hladíka. Tentoraz bola úloha predkapely zverená päťčlennej dievčenskej skupine Wasted Strings, ktorá predstavila polhodinový blok s ôsmimi skladbami, pričom až polovicu z nich tvorili coververzie rockových klasík. Medzi ich vlastnými skladbami nechýbala pieseň Wild Side, ku ktorej dievčatá len nedávno zverejnili videoklip.

Vystúpenie tejto žilinskej skupiny bolo do určitej miery rozčarovaním, hlavne pre tých, ktorí poznajú jej ambiciózne pôvodné skladby zo zatiaľ jediného albumu Walk (2013). Čiastočne za to môže nastavenie zvuku, ktorému dominoval dutý zvuk bicích, a svoje možno urobila aj tréma z hrania pred tak veľkým publikom, i keď za osem rokov existencie by sa očakávala primeraná miera zohranosti. Pozitívne možno hodnotiť výkon vokalistky Lucie Majtánovej, celkovo však išlo o slabšie vystúpenie. Napriek tomu dievčatá netreba odpisovať, na väčší úspech majú všetky potrebné predpoklady - okrem toho, že dobre vyzerajú, je evidentné, že talent ani potrebné nasadenie im nechýbajú.

Wasted Strings Zdroj: Ivan StrakaWasted Strings

Trochu dlhé intro s energickým štartom

Po nevyhnutných úpravách na pódiu sa k slovu opäť dostala moderátorka, ktorú sprevádzal zástupca maďarského organizačného tímu. Výnimočnosť bratislavského koncertu podľa jeho slov spočívala aj v tom, že to mal byť úvodný koncert veľkej budúcoročnej šnúry naprieč celým Maďarskom. Dramaturgia koncertu ho koncipovala ako kombináciu projektu Volt egyszer egy Vadkelet  pripraveného k 55. výročiu vzniku kapely za účasti zahraničných osobností a prezentovaného koncom roka 2017 na veľkom koncerte v Budapešti, a starých známych hitov Omegy, s použitím vizuálnych a svetelných efektov, ktoré doteraz na svojich koncertoch nepredstavili.

Vystúpenie hviezdy večera otvorilo inštrumentálne Intro sprevádzané zábermi zo slávneho filmu Vtedy na západe so známym harmonikovým motívom, do ktorých bol trikovo vložený vlak s lokomotívou v čele s päťcípovou červenou hviezdou a nápisom "STALIN" v azbuke, čo malo evokovať "divokosť" bývalého východného bloku v názve spomínaného koncertného projektu i albumu. Trochu pridlhé intro, počas ktorého na javisko prichádzali členovia kapely, prešlo do prvej skladby večera, energickej Életfogytig Rock and Roll (Rock'n'roll na celý život), akoby vyjadrujúcej hudobné motto Omegy. Pieseň pochádza z desiateho albumu skupiny Az arc (Tvár) z roku 1981, ktorý znamenal určitý prelom v jej histórii, kedy začala dávať väčší dôraz na obsah textov.

Nádielka starých dobrých hitov

Nasledoval dvojhodinový umne zostavený mix skladieb reprezentujúcich jednotlivé obdobia existencie skupiny. Rýchle dynamické a pôsobivé rockové symfónie sa striedali s pomalými zasnenými kompozíciami, pričom prevládali klasické hity Omegy pochádzajúce z obdobia od roku 1967 do konca 80-tych rokov. Z hardrockovej etapy (1971 - 1975) publikum zaujali piesne Mozgó világ (Svet v pohybe) a hlavne Addig élj (Ži, pokiaľ sa dá). Jej verše vyjadrujú životné postoje členov Omegy, vďaka ktorým fungujú aj po polstoročí od vzniku: "Zostaň nažive tak dlho, kým je osud k tebe milostivý! Plač dovtedy, miluj dovtedy, kým to má význam!"

Komerčne najúspešnejšie obdobie sa viaže k hudobnému štýlu space rock, monotematicky zameraného k vesmírnym témam a hudobne uplatňujúcim pôsobivý syntetizátorový zvuk. Túto etapu na koncerte reprezentovala pieseň Napot hoztam, csillagot (Priniesol som slnko, hviezdu) z albumu Omega 7 (1977), z ktorého sa spolu s anglickou verziou Time Robber predalo v Maďarsku a zahraničí vyše milióna výliskov, čo je vôbec najpredávanejší maďarský titul vôbec. Etapu vesmírnej hudby uzavrela platňa Gammapolis (1979), z ktorej nadšený ohlas u publika vyvolali skladby Start - Gammapolis I.Ezüst eső (Strieborný dážď). Skalní priaznivci Omegy vedia, že podľa tohto albumu bola svojho času nazvaná novoobjavená hviezda, o čom má Omega aj príslušný certifikát. 

Nástup osemdesiatych rokov pre skupinu znamenal istú križovatku v smerovaní. Súčasne so zmenou vydavateľa Omega postupne prechádzala viac k uplatňovaniu nových výdobytkov elektroniky a dravšiemu rytmu. Hoci záujem domácich priaznivcov nestratili, predošlé zahraničné úspechy sa im už zopakovať nepodarilo. Potvrdením spokojnosti publika s výberom piesní z uvedeného obdobia boli okrem úvodnej skladby o večnom rock'n'rolle aj piesne Holló (Havran) a najmä Babylon. Oba spomenuté songy spievalo publikum spolu so spevákom, no v podstate to platilo o takmer všetkých piesňach večera. Skvelú atmosféru v NTC podporovali aj videosekvencie na veľkoplošných obrazovkách, poskladané zo starých klipov a televíznych záznamov, a veľmi pôsobivá svetelná a laserová šou á la Jean-Michel Jarre.

Omega v Bratislave, 20.12.2018 Zdroj: Ivan StrakaOmega v Bratislave, 20.12.2018

Súhra a pohoda na pódiu po celý večer

Je neuveriteľné, ako táto legenda stále dokáže fungovať na plné obrátky. História už viackrát potvrdila, že skupine Omega osobitne svedčia koncerty naživo na veľkých štadiónoch a halách. Jej najstarší členovia napriek svojmu vyššiemu veku aj teraz ukázali energiu, ktorú im môžu závidieť oveľa mladšie ročníky, porovnateľnú s takými osobnosťami ako Mick Jagger alebo Paul McCartney. Osobitne charizmatický frontman skupiny János "Mecky" Kóbor s neodmysliteľnou blonďavou hrivou predviedol vo veku 75 rokov nielen skvelý hlasový, ale aj fyzický výkon. Aktívne komunikoval s publikom a počas celého vystúpenia mu nechýbal úsmev na tvári.

Rovnako si vystúpenie užívali aj ostatní spoluhráči. Zakladajúci člen Omegy (rovnaký ročník ako spevák) klávesista László Benkő, ktorý bol na pódiu tak trochu ukrytý pred zrakmi publika, hral tak, že hlavne pri hammondovskom zvuku naskakovali divákom zimomriavky. Tretím najstarším členom Omegy je 70-ročný bubeník Ferenc "Ciki" Debreczeni, ktorý do skupiny prišiel v roku 1971 z diskotékovej formácie Neoton Família. Od polovice 90-tych rokov hrá v skupine na gitaru Tamás Szekeres, ktorý sa v posledných rokoch strieda s dlhoročným gitaristom Györgym Molnárom. Tentoraz boli na pódiu obaja. Generačne mladšími sú basgitaristka Katalin Szöllősy, ktorú na domácej scéne poznajú aj z jej vlastných projektov pod pseudonymom Katy Zee, a druhý klávesista Albert Földi. Obaja sú v skupine od roku 2011. Šesticu hudobníkov na pódiu doplnili dvaja vokalisti - sympatická Vivien Minya a hlasovo o nič horší Levente Csordás, obaja finalisti maďarskej talentovej súťaže.

Medzi všetkými účinkujúcimi vládla na pódiu po celý čas symbióza nielen hudobná, ale aj ľudská. Nezaskočila ich ani malá technická nepríjemnosť, kedy sa bubeníkovi podarilo preraziť blanu na jednom z bubnov. Počas výmeny bubna sa všetci spontánne dali do improvizácie za nadšených ovácií divákov. Nadšene prijatou súčasťou koncertu bola aj skladba z repertoáru skupiny Olympic Jasná zpráva, ktorú spoločne s jej lídrom Omega nahrala na album Volt egyszer egy Vadkelet. Podľa Kóborových slov však Petr Janda, ktorý sa mal pôvodne koncertu v Bratislave zúčastniť ako hosť, nemohol prísť. Rovnako nevystúpili ani iní avizovaní hostia. V každom prípade verzia Jandovej pesničky v podaní Omegy bola skvele zahratá i zaspievaná, a to aj po textovej stránke!

Dievča s perlami vo vlasoch ako prídavok

Spokojní diváci nechceli Kóbora a jeho druhov len tak pustiť domov, a tak maďarská legenda pridávala až trikrát. V prídavkovej trojici skladieb nesmela chýbať ani najznámejšia pieseň skupiny Omega, ktorá sa stala predmetom viacerých prerábok naprieč východom i západom - Gyöngyhajú lány (Dievča s perlami vo vlasoch) z roku 1969, ktorú zložil pôvodný člen Omegy, známy hudobník a líder skupiny Locomotiv GT, Gábor Presser (zhodou okolností sme ho videli nedávno na narodeninovom koncerte Pavla Hammela).

Skupina Omega svojou tvorbou i živými vystúpeniami už desaťročia dokazuje, že hudba je nadčasovým fenoménom, bez ohľadu na meniace sa hudobné trendy a generačnú výmenu. Rovnako potvrdila, že hudba nepozná hranice, ani tie geografické, ani jazykové. Bolo to povedané už tisíckrát, ale platí to stále, môže byť len dobrá alebo zlá hudba. Aj z toho, aký záujem o hudbu skupiny Omega je už 56 rokov, je jasné, do ktorej skupiny patrí.

Setlist koncertu skupiny Omega v Bratislave:
(20.12.2018, NTC Aréna Bratislava)

Wasted Strings 

1. My Own Way
2. Highway to Hell (AC/DC cover)
3. Rock Me
4. Knockin' on Heaven's Door (Bob Dylan cover)
5. Killer
6. T.N.T. (AC/DC cover)
7. Wild Side
8. I Love Rock 'n' Roll (Arrows cover)

Omega

- Intro - Volt egyszer egy Vadkelet (Vtedy na Divokom východe)
1. Életfogytig Rock and Roll (Rock'n'roll na celý život)
2. Babylon
3. Ez egy életre szól (Je to na celý život)
4. Ne legyen (Nech nie sú)
5. Napot hoztam, csillagot (Priniesol som slnko, hviezdu)
6. Egy lány nem ment haza (Dievča, ktoré nešlo domov)
7. Varázslatos fehér kő (Zázračný biely kameň)
8. A bűvész (Kúzelník) 
9. Start - Gammapolis I.
10. Holló (Havran)
11. Hajnali óceán (Oceán na svitaní)
12. Jasná zpráva (Olympic cover)
13. Ezüst eső (Strieborný dážď)
14. Addig élj (Ži pokaľ sa dá)
15. Mozgó világ (Svet v pohybe)
16. Metamorfózis I. (Metamorfóza I.)
17. Kereszt-út vége (Na rázcestí)
18. Finálé (Finále)

Prídavky:
19. Léna
20. Gyöngyhajú lány (Dievča s perlami vo vlasoch)
21. Petróleum lámpa (Petrolejová lampa)

Text a foto: Ivan Straka

Súvisiaci interpreti: Omega