Na svojej práci miluje najviac spontánnosť a živočíšnosť, s akou sa prezentuje na pódiu. Baviť ľudí, smiať sa a prebúdzať ich z letargie považuje za jednu z najväčších výsad hudobníka. Svoj koncertný repertoár plánuje už čoskoro rozšíriť o skladby z nového albumu ...na lepšie časy..., ktorý vyšiel na sklonku roka 2021. Prečítajte si o ňom viac v exkluzívnom rozhovore.

Napriek tomu, že Lukáš Adamec hral jedenásť rokov na klavíri, bližšie má ku gitare a nové hudobné nápady skúša práve s ňou. Do veľkej miery za to môže jeho dlhoročný spolupracovník, nemenej talentovaný hudobník, producent a gitarista Tomi Okres, ktorého považuje za jednu z najdôležitejších osôb vo svojom pracovnom i súkromnom živote.

Spolupracovali aj na Lukášovom ostatnom albume ...na lepšie časy..., ktorý svojou žánrovou pestrosťou určite mnohých príjemne prekvapí. Spevák, ktorý v marci oslávi 35. narodeniny zdôrazňuje, že už dávno nemá šestnásť, preto fanúšikovia nájdu na albume i niekoľko hĺbavejších hudobných prekvapení (najmä skladby Lietaj a Bez slov). Aktuálne v slovenských rádiách rotuje jeho singel Zmiluj sa, ku ktorému v januári vyšiel zaujímavý videoklip.

V rozhovore sa dozviete:

•  prečo mu práca na novom albume trvala päť rokov,
•  ako je spokojný s napredovaním svojej kariéry,
•  aké obety si jeho hudobná dráha vyžiadala,
•  prečo musel v istom momente vyhľadať odbornú pomoc,
•  na koho myslí pri spievaní najzamilovanejšej piesne na albume,
•  čo by dnes spravil inak,
•  čím je pre neho nový album jedinečný,
•  ako vznikol neplánovaný duet s Luciou Gibarti,
•  či sa plánuje koncentrovať aj na české publikum,
•  ako vyzerá v súčasnosti jeho pracovný kalendár?

Lukáš, zvykne sa o tebe písať, že pochádzaš z muzikantskej rodiny. Nie je to však celkom pravda, skús nám to raz a navždy objasniť. 

Najviac muzikantsky na mňa pôsobila moja babka s nebohým dedkom, ktorí sa stretli v speváckom zbore a zaľúbili sa jeden do druhého. Môj otec i mamka si tiež radi spievali a hrali na gitaru i klavír, no neviem, či by som ich nazval muzikantmi. Nikdy sa hudbe nevenovali profesionálne, iba pre radosť.

Takže povedzme spoločný, rodinný duet nehrozí?

(Smiech) Zatiaľ som týmto smerom neuvažoval a nemyslím si, že by bola vôbec ochota od členov mojej rodiny prezentovať sa týmto spôsobom.

Minulý rok uplynulo desať rokov od tvojho triumfu v Superstar. Aj si toto jubileum oslávil?

Hmmm, nie! (úsmev) Ale vždy si spomeniem a každý rok v júni/júli sa vrátim myšlienkami späť v čase. Späť k tomu, čo som za uplynulú desaťročnicu dokázal, vyprodukoval, zažil, čím som uspel, a ktoré z cieľov sa mi podarilo splniť. 

Si spokojný s tým, čo vidíš?

Áno. Teší ma najmä to, že som nestagnoval a spolu s kapelou sme nahrali piesne, ktoré ľudia poznajú. Taktiež mám za sebou účinkovanie v muzikáloch, ale nazbieral som prax aj ako moderátor v rádiu či v televízii. To sú cenné skúsenosti, ktoré mi už nik nevezme.

Prešla som si náš spoločný rozhovor spred piatich rokov. Bolo krátko po vydaní tvojho megahitu Horúca láska, v médiách rezonovalo i tvoje účinkovanie v programe Koleso šťastia. Odvtedy neprišla podobná ponuka? 

Ale ja som za toto obdobie fakt vďačný! (úsmev) Po Horúcej láske sa moja práca preklopila do štádia, že okrem hudby, a samozrejme rodiny, som sa nestíhal venovať ničomu inému. Veľa som jazdil, koncertoval, nikdy som sa dlhšie neohrial na jednom mieste. Preto bolo potrebné stanoviť si priority a urobiť ráznejšie rozhodnutia. 

Jednou z vecí, ktorú som musel zanechať po úspechu skladby Horúca láska, bola i moja srdcovka – skupina Horská chata. Bolo potrebné urobiť rozhodnutie, či sa vydám smerom Lukáš Adamec s kapelou, alebo budem robiť viac projektov súčasne a časom sa zbláznim. Horskej chate som veril, bol som z nej nadšený, no vedel som, kde sú moje psychické, fyzické i časové limity. Na Slovensku je totiž oveľa ťažšie byť rockovou než popovou ikonou.

Musel som pustiť účinkovanie v muzikáloch, keďže som nevedel byť prítomný na skúškach. Televízia skončila prirodzene. Ťažko sa mi odchádzalo aj z relácie Classic Rock Show, ktorú vysielalo rádio Anténa Rock! Mrzelo ma to, no nebolo to skĺbiteľné s tým, čo som chcel primárne – spievať. V čase pandémie mi však paradoxne veľmi pomohli aj iné pracovné aktivity.

Máš na mysli známy potravinový reťazec?

Napríklad. Ale ja som vo všeobecnosti rád, že môžem pracovať s produktami a firmami, ktorým verím a ich výrobky mám odskúšané. Teším sa, že viem byť užitočný a nápomocný. Že sa k viacerým ľuďom dostane to, čomu ja osobne verím.

Šušká sa, že budeš meniť aj bydlisko.

Áno. Momentálne mám svoje "útočisko" v Bratislave, Banskej Bystrici i v Košiciach. Hoci mám teraz po pracovnej stránke najviac aktivít v Bratislave, chcem byť bližšie pri deťoch (žijú s jeho exmanželkou v Košiciach, pozn. red.). S priateľkou bývame v Banskej Bystrici, takže som na polceste a dve hodinky jazdy autom, či už za prácou alebo deťmi, sú skvelým kompromisom.

V našom rozhovore si mi tiež prezradil, kde sa vidíš o päť rokov a ten čas už aj prešiel. Ak si odmyslíme pandémiu, naplnili sa tvoje očakávania?

Tá pandémia sa práveže nedá úplne odmyslieť. Mal som mimoriadne úspešné roky 2018 a aj 2019. Z prvého albumu sme dostali medzi ľudí skladby Horúca láska alebo Keď ma raz odsúdia. Potom single Tancuj mi a Najviac. Boli to skladby, ktoré medzi ľuďmi silno zarezonovali, a rovnako som veľa koncertoval. To, čo som zažil a dosiahol, sa nedá len tak zmiesť pod koberec. No prišli dva roky pandémie a dobrý rozbeh sa zrazu spomalí či zastaví natoľko, až je z toho človeku smutno. Mimochodom, kde som sa videl pred piatimi rokmi? (úsmev)

Vtedy si mi povedal, že hudobník sa musí držať pri zemi a špeciálne v umeleckej sfére je potrebné pripraviť sa na vlny záujmu a nezáujmu. No skôr si mi vymenoval body, ktoré chceš stihnúť do tridsiatky.

Áno, máš pravdu. Bolo medzi nimi aj vydať album, a vidíš, už sa aj rozprávame o druhom.

Ako to vyzerá s tvojimi cieľmi do štyridsiatky?

Úprimne, momentálne by som sa neodvážil tipovať či stanoviť si nejaké odvážne vízie ani len na ďalší rok. Ale skromné plány pochopiteľne mám. Chcel by som, aby sa môj nový album ...na lepšie časy... páčil ľuďom a dostal sa do každej, alebo aspoň takmer každej domácnosti. Chcel by som byť konečne bližšie k fanúšikom, zabávať ich a uniesť aspoň na niekoľko desiatok minút do mojej hudobnej bubliny. Pomôcť im vypnúť, zabudnúť na starosti. To ma na tejto profesii nikdy neprestane baviť.


Ako teraz vyzerá tvoj pracovný kalendár? Podarí sa ti to v dohľadnej dobe vrátiť na pódiá?

Uvidíme, necháme sa prekvapiť, hoci situácia na Slovensku, ale ani vo svete, stále nie je ideálna. Niekoľko koncertných termínov mám už poznačených v diári, no či sa reálne uskutočnia, si ani napriek mojej optimistickej povahe netrúfam odhadnúť. Koncerty mi dávajú zmysel môjho bytia, mojej práce, posúvajú ma vpred. Vďaka koncertom komunikujem s ľuďmi. Je to pre mňa škola a cesta. Stále sa mám čo učiť, kam napredovať.

Výsledkom tvojho umeleckého progresu je aj nový album ...na lepšie časy... Prišiel však až po piatich rokoch od toho prvého. Nie je to dlho?

Ako sa to vezme. Prvý album som vydal niekedy na jeseň 2017, následne sme začali veľa koncertovať, v tom čase sme sa rozhodli kráčať cestou singlov, čo bola vzhľadom aj na moje paralelné pracovné aktivity jediná schodná cesta. V roku 2019 prišla pieseň Tancuj mi a po nej ďalšie a ďalšie single, vystúpenia. Áno, materiál sme "zbierali" päť rokov, no hlavná drina trvala pár mesiacov na konci minulého roka.

Práce na albume prebiehali v dvoch rôznych štátoch a v siedmich štúdiách, za ten čas sa pri albume vystriedali rôzni zvukoví majstri a hudobníci, ktorí do jednotlivých piesní prispeli tým svojím. Celkovo to vnímam tak, že tá doba je akurát vzhľadom na fakt, čo všetko som urobil, koľko koncertov odohral, čo sa mi pošťastilo a pristupujem k tomu všetkému s veľkou pokorou. Pandémia bola "dobrá" aspoň na to, že sme finálnu robotu na albume v kľude dokončili.

Nový album ti spestruje aj spolupráca s dvojicou skvelých hudobníčok. Poďme najskôr k Anne K. Ako prebieha spolupráca s profesne skúsenejšou kolegyňou či kolegom? Platí, že ten, kto je na scéne dlhšie, má hlavné slovo? 

Skôr zaváži, kto je komu na albume hosťom, ale konkrétne s Annou K. to nie je ten prípad. Naša spolupráca súvisela s filmom Casino.$k a spoločná pesnička bola vytvorená za týmto účelom. Veľmi sa mi však páči, preto si našla miesto aj na mojom albume.

Existuje šanca, že ju spoločne odohráte aj na jednom pódiu?

Fantázii sa medze nekladú. (smiech) Možností, akými sa s umelcami spojiť - či už na jednom pódiu alebo v štúdiu, je veľa. A ja by som bol rád, keby sa nám to s Annou K. podarilo. Teraz ale budeme pravdepodobne obaja radi, ak každý z nás získa možnosť koncertovať aspoň osobitne. Ja zatiaľ nehrám v Čechách a netuším, ako je na tom Anna K. s koncertovaním na Slovensku. No reálne nemáme veľa príležitostí stretnúť sa osobne.

Ako to vyzerá s tvojou fanúšikovskou základňou u našich západných susedov? Istý čas si žil v Prahe, máš tam dokonca sestru.

Píšu mi i ľudia z Čiech, za čo som nesmierne rád. Viem o tom, že tam mám svojich fanúšikov ešte z čias SuperStar. No vždy sa sústredím primárne na jednu vec, čo v tomto prípade znamená, že najskôr chcem mať ustálené slovenské publikum, vytvoriť snáď niekoľko ďalších hitov a s nimi koncertovať po Slovensku. Až potom sa pohnem ďalej, napríklad smerom k fanúšikom v Čechách.


Druhou hosťujúcou speváčkou na albume je Lucia Gibarti. Ako prišlo k spolupráci s ňou?

Na sociálnej sieti som ju evidoval už dlhšie. Nielenže výborne spieva, ale je vzhľadom exotická, jej korene sa prenášajú aj do tvorby a celkového vyžarovania. V rámci albumu sme spolu naspievali skladbu Veď vieš. Najskôr som ju spieval sám, no keďže v piesni ide o hádku dvoch ľudí, Tomimu Okresovi napadlo skúsiť nahrať pesničku ako duet. Presvedčil ma, hoci som s tým mal spočiatku trošku problém. No čím viac som o jeho nápade premýšľal, tým viac sa mi páčil. Tomimu som navrhol práve Luciu, ktorej tvorbu som poznal, mimochodom je aj speváčkou kapely Hrdza, ktorú mám rád. Tomi ju oslovil, Lucka prišla do štúdia, skladbu zaspievala a bolo rozhodnuté.  
Na novom albume sa nachádza aj skladba Zmiluj sa. Vyjadril si sa o nej týmito slovami: "Žena je bohyňou, ak má tie pomyselné kľúče od muža, ak vie, ako s ním pracovať. Pre mňa sa žena stáva bohyňou, ak vie dať mužovi lásku aj pokoj..." Čo dávaš do vzťahu ty?

Bezpečie, pocit istoty. Lásku. Text piesne napísal Vlado Krausz. I keď nie je venovaná konkrétnej žene, akonáhle ju spievam, myslím na svoju priateľku. Veľa z nás mužov má toho na rováši viac než dosť, je im ľúto, čo urobili, aké hriechy napáchali. Vtedy prosia ženu o odpustenie, zmilovanie sa. Vo vzťahu ide o bežnú vec.

Pieseň má i zaujímavý videoklip. Tvrdíš, že interpretáciu jednotlivých kompozícií ponechávaš priamo na ľudí, pretože práve ich pestrosť a subjektívne vnímanie robí videoklip výnimočným.

Presne tak. Pieseň Zmiluj sa je možné vnímať ako túžobné prosenie o pozornosť ženy, ale zároveň aj ako prosenie o odpustenie, čo nie je zrovna príjemné, keďže tomu predchádzajú nejaké hriechy. Skladba je plná zaujímavých zákutí, takže aj režisér videoklipu Michal "Kunes" Kováč, s ktorým sme spolupracovali už pri skladbách Dýchaj či Horúca láska a má moju plnú dôveru, zakomponoval inotaje aj do tohto videoklipu. Či už je to pomyselné stínanie hlavy, ťažko dostupné jablko alebo šachová partia s rúžmi. Každé pozretie videoklipu prinesie pozornému oku diváka nový rozmer piesne. Pre mňa išlo o úplne novú skúsenosť už len tým, že videoklip vznikal v ateliéri. 


Album sa volá ...na lepšie časy... , no vraví sa, že nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie. Bola pandémia pre teba doposiaľ tým najnáročnejším obdobím?

Jednoznačne. Počas pandémie som si prešiel obdobím, keď som vedel, že sám to nezvládnem, potrebujem odbornú pomoc, veľa sa rozprávať. No s niekým, kto je nezaujatý, kto ma nepozná, kto ma nemá doma. Mnohí ľudia cítia, že nie sú šťastní. Že ich život smeruje niekam, kde to nie je žiaduce. Cítia nutkanie vyhľadať pomoc, ale nevedia, ako. Jednou z ciest, ktorú som si zvolil i ja, je psychológ. Ten vám nastaví tie správne otázky, ktoré si začnete klásť, a ich zodpovedanie môže byť cestou k uzdraveniu vašej duše. Možno si odpoviete, možno nie, ale tie otázky sú základ. Teraz to už viem.

Pýtam sa tiež preto, že aj pred piatimi rokmi si prežíval nesmierne náročné obdobie, bol si fyzicky i psychicky zničený. Nebolo to vtedy náročnejšie?

Vtedy som bol vyhoretý z roboty, ktorej bolo strašne veľa a v celom tom kolotoči som bol nováčikom. Zažíval som niečo, s čím som nemal žiadne skúsenosti a musel sa s tým naučiť pracovať. Ak by som to mal porovnať, obdobie, keď nemôžete robiť to, čomu ste podriadili všetko, je horšie než dlhé mesiace prepracovanosti.

Urobil by si dnes niečo inak so skúsenosťami, ktoré už máš?

Nie, neurobil. Možno zopár maličkostí, no je zbytočné vracať sa dozadu. Skôr premýšľam, čo urobím v budúcnosti odlišne, ak sa dostanem do podobnej situácie. 

Pomaličky sa k nám dostávajú informácie o avizovaných koncertoch zahraničných hviezd. Koho by si si rád pozrel naživo?

Chcel som ísť na Red Hot Chili Peppers, zvažujem však Budapešť, kde majú tiež vystúpiť. 

Kde je pre teba maximálna diaľka, kam si ochotný vycestovať za umelcom?

V rámci Európy kdekoľvek, u mňa býval skôr časový problém. Že mi vyhliadnuté koncerty zahraničných interpretov korešpondovali s mojimi termínmi. Hlavne držím palce všetkým usporiadateľom, pretože organizovať koncerty zahraničných hviezd, špeciálne v tomto období, nie je určite jednoduché. Ale prosím! Nezabúdajte ani na tie naše. (úsmev)

Vypočujte si nový album Lukáša Adamca na Deezeri:Autorka: Danka Šoporová
Foto: Simona Hulmanová, Shine Vision

Súvisiaci interpreti: Lukáš Adamec