Americký multiinštrumentalista Joe Satriani vystúpi 14. októbra prvýkrát na Slovensku. Fanúšikovia gitarovej virtuozity a obdivuhodných kúskov majú možnosť zažiť jedinečnú dvojhodinovú show v Aegon aréne v Bratislave. Hudobníci okolo sympatického Američana zahrajú okrem noviniek a známych kusov aj skladby, ktoré naživo znejú len výnimočne.

Našu republiku si v minulosti, čo sa týka sólových koncertov alebo vystúpení s Deep Purple v roku 1994, vždy o chlp minul...

Áno, je to tak. S Deep Purple sme vtedy urobili viacero show v strednej a východnej Európe, ale mám pocit, že na Slovensku sme neboli. To isté sa týka mojich vlastných koncertov. Takže moje blížiace sa vystúpenie bude mojím prvým výletom na Slovensko.

Čo konkrétne môžu fanúšikovia na bratislavskom koncerte očakávať?

Koncerty, ktoré momentálne hrávame s kapelou (tvoria ju basgitarista, bubeník a druhý gitarista – pozn. red.), sú kombináciou materiálu z čerstvého albumu Shockwave Supernova, obľúbených kompozícií našich fanúšikov a vecí z katalógu, nikdy nehraných naživo. Bratislavský koncert bude trvať zhruba dve hodiny. Starostlivo sa snažíme nájsť rovnováhu medzi skladbami, dostatočne dynamickými pre "live performance" a známymi vecami z nášho repertoáru, o čom svedčí aj ich popularita na sociálnych médiách. Máme novú vizuálnu show, kam patria filmy, projekcie a svetlá. To všetko prenáša zážitok z vystúpenia na vyšší stupeň, než aký sme doteraz ľuďom ukázali.

Science fiction je vlastne realita

Čo je hlavnou myšlienkou nového albumu Shockwave Supernova?


Existuje viacero pohľadov. V prvom rade ide o dravú a energickú nahrávku, kde nájdete melódie, šialené gitarové sóla a výborné muzikantské výkony. Potom tu je projekt, ktorý som odštartoval v minulosti niektorými konceptuálnymi platňami a Shockwave Supernova je pokračovaním. Predstavte si, že v každom songu opisujem boj medzi alter-egom a mojím pravým ja. Používam na to rôzne druhy hudby. Rozprávam príbeh, kde sa alter-egu staviam tvárou v tvár a umožním mu pochopiť, aby sa vyvíjalo k lepšiemu hraniu na gitare a vyspelejším skladateľským postupom. V takej forme sa potom spája s mojim pravým ja. Je to naozaj šialený koncept, ale bolo zaujímavé takýmto štýlom nazerať na skupinku piesní. Pozdvihlo to celý môj kompozičný proces.

Vydávaš sci-fi komiks Crystal Planet, nazvaný po jednej z platní z roku 1998. Rovnako tvoje nové počiny a videá sú ladené dosť futuristicky. Čo ťa stále priťahuje na moderných technológiách a science fiction?

Je celkom zjavné, že science fiction je vlastne realita. Upozorňujem ľudí, že aj my sme určitou životnou formou niekde vo vesmíre, sme súčasťou slnečného systému. Naša planéta obieha okolo Slnka niekoľko miliárd rokov. Slnko je súčasťou mliečnej dráhy, čo je len jedna z galaxií, ktorú sme schopní vnímať ako celý náš vesmír. Rozumiem, že pre mnohých ľudí to znie fantasticky, ale je to naozaj skutočné. Zdá sa mi prirodzené, že o takýchto veciach premýšľam. Ide o našu existenciu, takže je to podľa mňa úplne normálne (smiech).


A zaujíma ťa aj budúcnosť vesmíru?

Vesmír sa bude vyvíjať ešte bilióny rokov bez ohľadu na ľudstvo. Sme príliš malí a do toho nemôžeme zasahovať, či sa nám to páči alebo nie.

Myslím, že teraz je čas, aby si niečo povedal aj o komikse Crystal Planet...

Komiks rozpráva príbeh hrdinu, hrajúceho na gitare. Snaží sa bojovať proti zlu a zachrániť tak dobro a svet, ako ho poznáme teraz. V príbehu je veľa dobrej muziky a zaujímavých postáv. Dávam ho dokopy so spisovateľom Nedom Evettom. Nedávno sme spolu s Brendonom Smallom z Metalocalypse urobili celý ten príbeh ešte pútavejším. Začiatkom budúceho roka by sme chceli predstaviť našu novú víziu komiksovým fanúšikom.

Namiesto úst rozpráva gitara

Inšpiroval si k hraniu množstvo gitaristov. Kde však nachádzaš svoju vlastnú inšpiráciu po takom množstve štúdiových platní?


Predovšetkým milujem hudbu a tiež si myslím, že všetko živé ponúka obrovské množstvo inšpirácie k jej tvorbe. Je pre mňa skvelé prebudiť sa ráno a baviť sa s mojou rodinou, priateľmi, sledovať novinky, potom sa mi muzika dobre píše na základe ich pozitívnych reakcií a toho, čo sa deje vo svete. Opisovať v hudbe všetky tie nádeje, sny a fantázie ma stále napĺňa a veľmi si to užívam.

Existujú pri tvorbe tvojej hudby nejaké limity?

Nie, pretože asi každý umelec bojuje s limitmi toho, ako vníma svoju oblasť pôsobenia. Veľmi často sa umelec na emocionálnej alebo intelektuálnej báze stretáva s týmto problémom, ale dá sa to prekonať tým, že mám stále otvorenú myseľ novým podnetom. 


V piesňach nepoužívaš žiadne texty, namiesto nich nechávaš spievať svoju gitaru. Ako je možné, že sa zvládaš tak bravúrne vyjadriť bez slov?


V tomto žánri je potrebné byť stále čo najexpresívnejší. Gitara musí vyjadriť zo mňa čo najviac. Potom už nie je problém vyjadriť sa výborne aj bez slov. Publikum to naozaj potrebuje. Som šťastný, že ľudia to v mojej hudbe stále počujú.

Európske publikum je špecifické

Ľudia si myslia, že dokážeš zahrať všetko. Je však nejaká technika, ktorú nemáš rád alebo ju nepoužívaš?


Myslím, že všetky techniky sú navzájom rovnocenné. Rovnako všetky noty sú vo svojej podstate dobré. O tom, či je nakoniec výsledok dobrý alebo zlý, rozhoduje len kontext a načasovanie, v akom boli techniky, tóny a noty použité.

Je pre teba ťažké deliť čas a potenciál medzi sólovú tvorbu a projekt G3 (v ňom si Joe vždy pozve ďalších dvoch gitaristov, s ktorými naživo jamuje a predvádza rôzne triky)?

Obidve akvizície viem pomerne dobre oddeliť už len kvôli ich odlišnosti. Pre moju sólovú dráhu bola veľkým prínosom spolupráca napríklad so superkapelou Chickenfoot (okrem Joea v nej pôsobili Sammy Hagar, Michael Anthony a Chad Smith – pozn. red.), tá ovplyvnila moju tvorbu až do tej miery, že sa stala ešte zaujímavejšou.

Aké sú tvoje plány s projektom G3?

Minule sme diskutovali o jeho budúcnosti, rozmýšľali sme, že by sme niečo priniesli na budúci rok. No zatiaľ nemáme nič reálne pripravené, je to v ranom štádiu.

S ktorým gitaristom sa ti hralo najlepšie?

Myslím, že so všetkými sa mi hralo dobre. G3 je jednou z najvzrušujúcejších vecí, aké som kedy dal dokopy. Všetci, ktorí prijali moje pozvanie hrať, boli úplne fantastickí.

Odkiaľ vlastne berieš čas na kopu aktivít, ktoré sme spomenuli?

Zmyslom a cieľom je byť neustále vyťažený, hľadieť vpred. Stalo sa to mojim životným štýlom a zatiaľ sa mi to darí zvládať celkom dobre.


V minulosti si bol aj vyhľadávaným gitarovým inštruktorom (bolo ich mnoho, ale medzi  najslávnejších žiakov by sa azda dali zaradiť Kirk Hammett či Steve Vai), no máš nejakých študentov aj v súčasnosti?


Nie, po roku 1988 som už nevyučoval nikoho.

Máš nejaký odkaz pre slovenských fanúšikov?

Mám dobrý pocit z toho, že konečne prídem na Slovensko. Ide o krajinu, v ktorej blízkosti som sa vždy pohyboval, no až doteraz stála v mojom živote bokom. Absolvoval som veľa koncertov v Budapešti, ale ide skôr o náhodu, keďže vystúpenia vyberajú manažéri a promotéri. Spomínam si na naše prvé európske turné v roku 1988, kedy sme hrali len tri koncerty (smiech). Vedeli sme, že musíme byť trpezliví, aby sme si získali širšie európske publikum. Časom sa nám podarilo hrať v ďalších a ďalších krajinách. Teraz sa k nim pridá Slovensko, čo nás veľmi teší kvôli novej show, ľuďom a času, ktorý tu strávime. A dúfame, že po tomto prvom koncerte v Bratislave sa k vám budeme môcť opäť vrátiť.

Vstupenky:  Predpredaj.sk

Autor: Marek Danko
Foto: Propaganda House

Súvisiaci interpreti: Joe Satriani