"To, že prišla pandémia a lockdowny, a prakticky od jari 2020 sme nevedeli, čo sa bude diať, bol obrovský škrt cez rozpočet. Na príprave nového ročníka totiž začíname pracovať ihneď po skončení toho aktuálneho, niekedy aj skôr. Ja mám na starosť predovšetkým booking umelcov, už teraz zajednávam mená na leto 2023," hovorí Sveťo Moravčík, jeden z organizátorov festivalu Uprising.

Už o dva týždne sa uskutoční festival Uprising konečne opäť v plnej paráde, tak, ako ho roky poznáme. Naposledy sa tak stalo roku 2019, keď bola jeho headlinerkou svetová hviezda Lauryn Hill. Vtedy sme pripravili rozhovor s Rasťom Pružincom, druhým z dvojice mužov, ktorí už pätnásty rok pripravujú obľúbený bratislavský reggae festival. Nielen o tom, ako im koronavírus a s ním spojené obmedzenia dali zabrať, sme sa porozprávali s druhým spoluzakladateľom Uprisingu Sveťom Moravčíkom.

V rozhovore sa dozviete:

•  
vďaka čomu Uprising "prežil" náročné obdobie,
•  kto všetko sa podieľa na príprave festivalového víkendu,
•  do akej miery dokáže narušiť priebeh festivalu vypadnutie kapely,
•  podľa akého kľúča ich Sveťo vyberá,
•  prečo si ani po skončení festivalu nemôže dovoliť odísť na dlhší čas preč,
•  koho vníma ako najväčšiu festivalovú konkurenciu,
•  kedy pre neho končia práce na festivale,
•  ako sa zmenili finančné nároky interpretov,
•  ktorá kapela zostáva ešte aj dnes jeho nesplneným snom?


Uprising, a vlastne celý kultúrny sektor, má za sebou náročné obdobie. Vďaka čomu môžete pokračovať tam, kde ste pred troma rokmi skončili?

Najmä vďaka fanúšikom, ktorí nám nevrátili lístky, ale nechali si ich a trpezlivo čakali, kým ich budú môcť opäť naplno využiť. Ľudí, ktorí nám ich vrátili, bolo tak do 5%, čo je v porovnaní s inými podujatiami či koncertmi pekná štatistika a ja chcem ešte raz poďakovať všetkým priaznivcom Uprisingu. Rovnako ďakujem sponzorom - či už tým, ktorí nás podporujú roky, ale tiež novým, s ktorými spoluprácu len začíname. V čase, keď prišiel lockdown a vôbec nebolo isté, čo bude zajtra, nieto o mesiac, sme mali množstvo dohodnutých kapiel zaplatených, objednanú techniku a podobne. Pokiaľ by nám ľudia húfne vracali lístky a žiadali peniaze späť, bolo by to pre nás neporovnateľne ťažšie, zrejme až likvidačné.

Spomínaš, že veľa kapiel už bolo dohodnutých, prebehli i nemalé úhrady nákladov spojených s ich cestou na Slovensko. Aký dlhý čas vopred oslovuješ kapely a interpretov?

Veľká časť mien, ktoré vystúpia na pätnástom ročníku, boli avizované ešte v roku 2019 a mali vystúpiť nasledujúce leto. Nuž, nepodarilo sa. Robili sme síce Uprising na Wakelake, no s výrazne okresanou kapacitou a programom. Napriek tomu sme boli jedným z mála festivalov v Čechách a na Slovensku, ktorý predstavil aj hudobníkov zo zahraničia. Vystúpili interpreti z Jamajky, Nemecka, Maďarska či Ameriky. Napriek tomu, že išlo o pandemický ročník, bol úspešný. Kapacita tisíc ľudí, presne podľa v tom čase platných predpisov, sa zaplnila i bez väčšieho marketingu. O rok neskôr sme fungovali opäť v obmedzenej verzii, hoci s povolenou vyššou účasťou. Uprisingu sa vtedy zúčastnili dve tisícky ľudí.

Miesto konania sa ani v budúcnosti nebude meniť?

Zrejme by bolo jednoduchšie zorganizovať festival napríklad na letisku, ale chceme zostať v hlavnom meste, a zároveň mať v areáli stromy a možnosť osvieženia pri vode. Dostupnosť je dobrá, na festival sa dostanete električkou. Nemáme k dispozícii parkovacie plochy, nevyčarujeme ani dostatočnú plochu na kempovanie, vždy sa zvyknú vyrojiť rôzni "podnikavci", ale pre množstvo výhod neplánujeme toto miesto meniť, respektíve vhodnejšie sme zatiaľ ani nenašli. 

Stalo sa vám, že niektorí umelci odmietli účasť kvôli vojne na Ukrajine?

Nie, s týmto som sa nestretol. Môže to byť dané tým, že niektorí booking agenti vôbec netušia, že za slovenskými hranicami je vojna, respektíve to neriešia, pretože vo vystúpení interpreta na Uprisingu nevidia žiadne riziko.

Plánujete vy ako organizátori nejakým spôsobom reflektovať na situáciu na Ukrajine? 

Snažil som sa booknuť ukrajinskú kapelu 5'nizza, no z bližšie nešpecifikovaných dôvodov to nevyšlo. V rámci cestovateľského kina či spoločenskej diskusie sa tejto témy určite dotkneme, náš postoj k tejto téme je jasný a rovnako ho jasne ho i prezentujeme.

Koľko umelcov vystúpi na 15. ročníku Uprisingu? V lineupe sa niektoré mená občas opakujú, no väčšina mien zo zahraničia hrá na Slovensku prvýkrát. Kde prichádzate stále na nových umelcov?

Na festivale vystúpi celkovo vyše stovka interpretov. Nie je ťažké prinášať nové mená, pretože hudobná škála, ktorú ponúkame, je dostatočne pestrá. Dodnes sme konfrontovaní s nálepkou reggae festivalu, no reálne prinášame podstatne viac žánrov. Aj samotné reggae je pestré, s množstvom subžánrov, ktorým sa darí na všetkých kontinentoch sveta.

Ako ste sa zmenili vy s Rasťom za tých pätnásť rokov?

Vyrástli sme, dospeli, mne sa to dosť ťažko hodnotí. Akosi prirodzene sme sa vyvíjali. Aj my sme si prešli kadečím - tak, ako si rôznymi skúškami prechádzajú ľudia v partnerskom či pracovnom vzťahu. I tie náročnejšie chvíle sme ale ustáli a keďže sa práve teraz rozprávame o pätnástom ročníku, očividne sa nám podarilo nájsť spôsob, ako spolu fungovať. (úsmev)

Sveťo Moravčík na festivale Uprising Zdroj: archív S. Moravčíka
Zmenili sa finančné nároky interpretov? Dajme tomu, podaktorí sa za tie dva roky vypracovali, takže požadujú vyšší honorár? 

Niektorí áno, ale skôr mám pocit, že to zdražovanie zasiahlo celý sektor. Stretávame sa s tým aktuálne vo všetkých oblastiach či smeroch – od dodávateľov techniky a rôznych služieb, až po SBS-ku. Občas mám pocit, že tí umelci zdražujú ešte najmenej. (smiech)

Zažili ste už, že hudobník jednoducho neprišiel a spôsobil vám tým väčšie problémy?

Máme s tým skúsenosť, ale chvalabohu nie častú a nikdy nešlo o headlinera. Teda o meno, ktoré by výrazne narušilo priebeh festivalu. Jasné, môže sa stať: choroba, zmeškané lietadlo, niektoré udalosti nemožno predvídať, no zatiaľ sa nám zakaždým podarilo vymyslieť nejakú alternatívu. Na festivale sa toho deje toľko hudobného, že vždy máte možnosť vybrať si čo, respektíve koho chcete počuť a vidieť.

Máte vôbec v našich končinách festivalovú konkurenciu?

Boli viaceré snahy robiť u nás na reggae orientovaný festival. Aj skôr, než sme prišli my s Uprisingom. Teraz mi napadá, čo sa možno žánrovej príbuznosti týka, festival Mighty Sounds v Čechách. Ale našou konkurenciou je samozrejme aj Grape či Pohoda. Sám som zvedavý na správanie festivalového diváka. Do akej miery ho ovplyvnila pandémia a fakt, že podujatia tohto typu boli dva roky zakázané. Ešte stále máme pred sebou časť leta. Naozaj som zvedavý.

Ste multižánrový festival, navštevujú vás i ľudia rôznych národností. Vediete si v tomto smere nejaké štatistiky?

Keď sme si ich istý čas viedli, zistili sme, že máme najväčší podiel zahraničných návštevníkov spomedzi festivalov na Slovensku, predovšetkým Rakúšanov, Poliakov a Maďarov. Nájdu sa jednotlivci z rôznych končín sveta, no z týchto krajín k nám ľudia prichádzajú najčastejšie. Ešte pre zaujímavosť dodám, že najviac umelcov u nás počas histórie konania Uprisingu koncertovalo z Jamajky a Veľkej Británie.

Dokážeš si ty vychutnať festival z pohľadu návštevníka? 

Je pravda, že mne v podstate "padla", keď sa otvoria brány festivalu a zoznam umelcov je kompletný, ale zostávam v strehu. Nemusím lietať hore-dole, no som v pohotovosti, ak by sa niečo udialo, vyskytlo, bolo by potrebné riešiť ad hoc a podobne. Našťastie, ako tím sme zohratí a každý vie, čo má robiť. A čo je najdôležitejšie, na všetkých sa môžeme spoľahnúť.

Kto všetko je stabilnou súčasťou vašej festivalovej rodiny?

Celoročný štáb, to je Rasťo, grafik Páťa, produkčný Duško a ja. Tak vyzerá naše štvorjadro. S blížiacim sa festivalom narastá počet ľudí, ktorí pomáhajú s prípravami, na záver sú to spolu s dobrovoľníkmi až stovky ľudí.

Potrebuješ zmeniť po festivale na istý čas prostredie? Organizovať podujatie týchto rozmerov musí byť poriadne vyčerpávajúce.

Spánok ide bokom, to je fakt. Potrebovať by som potreboval, no tým, že som tiež manažér skupiny Medial Banana, plynulo pokračujem v ďalších pracovných aktivitách. Obvykle sa mi podarí odísť v januári – februári, keď je mŕtvejšie obdobie, aj čo sa koncertovania týka. Keď sa totiž skončí letný Uprising, hneď na jeseň pripravujeme zimnú edíciu – tá býva v závere roka. Jasné, nie je taká intenzívna ako letný festival, ale bez príprav sa nezaobíde. Mimo festivalu permanentne riešim čosi okolo kapely. Desať rokov som jej manažér, sedem rokov i vydavateľ. Nechodievam síce na každý ich koncert, to je úlohou tour manažéra, ale starám sa o to, aby chalani mali kde hrať, dostali za to honorár a bolo o nich počuť.

Čerstvá novinka: Medial Banana majú Niečo dobré - nový singel, ktorý je okamžitým hitom!

Keď spomínaš Medial Banana. Dodnes je nezabudnuteľný ich koncert s Polemicom v roku 2019. Ako k tomuto spojeniu vôbec došlo?

Spojenie Polemic a Medial Banana som vymyslel a dal dokopy ja. Medial Banana oslavovali v tom roku desaťročnicu na scéne, Polemic tridsať rokov. Dostal som nápad, aby nahrali spoločnú pesničku, tá by vyústila do spoločného koncertu na Uprisingu, z čoho by sme ešte spravili turné. Všetko to napokon vyšlo – vznikla skladba Staré časy (na ktorú robil klip môj dlhoročný kamarát z "detstva", resp. zo školských čias), chalani si zahrali na Uprisingu a na jar 2020 bolo naplánované turné s desiatimi zástavkami. To prerušila pandémia, čiže vystúpenia, vrátane tých počas tohto leta, sú "dobiehačky", respektíve bookingy z predchádzajúceho obdobia, ale aj množstvo nových. O tento projekt je pomerne veľký záujem - tento rok je však posledná šanca vidieť ho naživo.


Na ktorého z vystupujúcich Uprisingu 2022 si obzvlášť zvedavý?

Jednoznačne na tohtoročného headlinera De La Soul. Čo mám informácie, aj ľudia, ktorí plánujú prísť, sa už tejto kapely nevedia dočkať. Keď si človek pozrie záznam ich koncertu z Glastonbury alebo Montreaux Jazz Festivalu, niet divu. Teším sa aj na Maxa Romea, s ktorým sa poznáme vyše desať rokov a bol som u neho zopárkrát na návšteve doma na Jamajke, ale napríklad aj na slovenskú premiéru Hempress Sativa. Do pozornosti dávam i projekt My Nu Leng. Mám obrovskú radosť, že sa mi podarilo dať dokopy Tinu s Mojou Rečou a kapelou na exkluzívny Uprising koncert. Všetci títo hudobníci mi prídu navyše veľmi sympatickí a verím, že budú úplne bezproblémoví.

Narážaš na Lauryn Hill? Rasťo spomínal, že kvôli jej požiadavkám ste museli najať extra tím.

Nuž, dala nám zabrať a osobne som rád, že máme takéto meno v nejakom pomyselnom portfóliu. A tým by som to asi aj diplomaticky ukončil. (smiech)

Je niekto, prípadne niečo na festivale vyslovene neprípustné?

Vo všeobecnosti nedovoľujeme politickú kampaň. Aby tu niekto verejne prezentoval svoje politické názory a vlastne čokoľvek, čo s nami nie je vopred dohodnuté. Ďalej trváme na tom, aby predávajúci v stánkoch s jedlom ponúkali jedlo v recyklovateľných obaloch. To ale považujeme za štandard, takisto ako aj vratné poháre, separovanie odpadu, budeme mať i zero waste zónu. Je to určite dôležitá téma, ktorá zapadá do filozofie nášho festivalu a dôkladne sa jej budeme venovať i tento rok. 

Cítiš (pod)vedomý tlak, aby sa úroveň festivalu neustále zvyšovala? Ľudia niekedy neodpustia ani najmenšie zaváhanie.

Určite sa dá zlepšovať, ešte stále sú tu interpreti, ktorých účasť pre nás ostáva veľkou výzvou a veľmi by nás potešila. Čiže aspoň čo sa programu týka, dá sa napredovať. Taký Cypress Hill, to by bolo niečo! A už teraz sa snažím booknuť Damiana Marleyho na ďalší rok. 

No vieš, čo je pre nás v skutočnosti dôležitejšie ako zvučné mená na peknom plagáte? Spokojnosť ľudí. Aby si návštevníci užili atmosféru a z Uprisingu odchádzali s pocitom, že sa chcú vrátiť. Niektorí naši priaznivci doposiaľ nevynechali ani jediný ročník a je super vidieť ich každý rok zas a zas, neraz už s deťmi, s vlastnou rodinou. To sú silné momenty... Vidieť, že rástli spolu s nami.

Všetky podrobnosti o Uprisingu 2022 nájdete na oficiálnej stránke www.uprising.sk.

Autorka: Danka Šoporová