Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Kryštof: "Ľudia si nikdy nebudú vážiť niečo, čo dostanú zadarmo"

Kryštof: "Ľudia si nikdy nebudú vážiť niečo, čo dostanú zadarmo"

12.03.2010 - 19:52 | Patrik Marflák

Po koncertoch odohraných na akademickej pôde, v divadle a v akustickom prevedení sa stálica českej hudobnej scény, kapela Kryštof, pripravuje na ďalší unikátny projekt. O ňom a o novom albume (recenzia) hovorí herec, manažér, no predovšetkým spevák a frontman v jednej osobe - Richard Krajčo.


'Jeviště' si označil za prelomový bod v stmelovaní kapely – dá sa teda povedať, že toto je Kryštof akého si si predstavoval?

Skôr mám pocit, že sa to v istom smere ešte stále vyvíja a to je cítiť i na platni ako takej. Tá ľahkosť a hravosť, ktorá prevláda je vlastne odrazom našich emócií a svojim spôsobom i diania v kapele.

Už len proces vzniku bol takpovediac neštandardný, keďže sme nahrávali iba štrnásť dní. Vcelku dobre by sa to dalo aplikovať na nahromadenie nejakej tvorivej energie, ktorá sa koncentrovane prejavila počas tých dvoch týždňov a myslím, že môžem za mňa i za ostatných chalanov povedať, že sme maximálne spokojní.

Celkovo ste si začali kapelové veci manažovať sami, myslíš, že i to bol jeden z dôvodov bezproblémového nahrávania?

Tam sa odráža viacero vecí, ale čo sa fungovania týka, určite sa to posunulo k lepšiemu. Žiadne z našich nahrávaní nebolo úplne "bezproblémové", no vo všeobecnosti je veľmi zaujímavé sledovať celý proces vývoja niečoho tak komplexného ako je štúdiový album. Pri projektoch akými bola opera, acoustic či aula sa vynára nespočet problémov a keď niektorý z členov funguje ako booker, PR manažér, hlavný technik a interný koordinátor, je to celé o poznanie náročnejšie. V týchto dňoch by to malo byť už pár mesiacov od doby, čo sme na tom so ženou začali pracovať a myslím, že to odbremenilo kapelu ako celok. Pochopiteľne by sa mi viac páčilo, keby nás viedol človek, ktorý dokáže zohnať isté finančné prostriedky a priniesť čerstvý pohľad na vec - bohužiaľ sa nám nikoho takého v rámci Čiech zohnať nepodarilo, a teda je momentálne nemožné akýmkoľvek spôsobom rozširovať náš tím.

Aktuálne sa rozmáha model "zaplať koľko chceš", ktorému ste sa snažili vyhnúť – má podľa teba v Čechách nejakú budúcnosť?

Niekoľko podobných trendov už u nás bolo, platňu si stiahlo 40 000 ľudí a pritom zaplatilo minimum z nich. Myslím, že album je zhmotnený prejav istého úsilia a dávať ho zadarmo nie je fér voči kolegom, no ani voči hudbe samotnej. Je veľká škoda, že tu nefunguje kultúra fanúšikov akú je možné nájsť v Anglicku, kde sú ľudia posadnutí hudbou a všetkým, čo ich obľúbená kapela robí. Akoby tam prebiehal zvláštny druh chémie medzi interpretom a poslucháčom, pri ktorom sa navzájom podporujú a prežívajú všetko spoločne. Spomínaný model urobili napríklad Radiohead a ľudia im poslali omnoho viac peňazí, než by kedy zarobili v kamenných obchodoch. My sme pri internetovom predaji dali do obehu 2000 kusov za mesiac a môžeme s čistým svedomím povedať, že sme nanajvýš spokojní. Problémom "zaplať koľko chceš" je práve tá druhá fáza nastupujúca po elektronickej distribúcií. Je logické, že ak si spotrebiteľ stiahne nosič z internetu, a k tomu zadarmo, je iba malá šanca kúpy klasického výlisku. Nehovorím, že hudobný trend sa týmto smerom uberať nebude, ale príde mi to degradujúce voči všetkej tvrdej robote, ktorú do toho hudobník dáva. Ľudia si nikdy nebudú vážiť niečo, čo dostanú zadarmo.

Nedávno si sa vyjadril, že by si z 'Jeviště' chcel mať remixový album a vinyl, je to ešte aktuálne?

V podstate na tom pomaly začíname pracovať, oslovil som jedenásť ľudí, z ktorých každý by mal iným, pre neho jedinečným, spôsobom zremixovať jednu vec z platne, čím vznikne 'Jeviště 2'. Eventualitou je i vinyl, ale najskôr sa bude jednať o klasický 2-CD formát obsahujúci pôvodný materiál v kombinácií s novými verziami tých istých skladieb. Zatiaľ môžem prezradiť, že jednu spracuje spoluproducent platne Boris Carloff, predbežnú dohodu máme dokonca aj s Vecom, takže bude zaujímavé sledovať ako sa to celé vyvinie.

Je známe, že máš rád skladby Ondřeja Ládka alias Xindla X – bude teda jedna z remixov i z jeho dielne?

Len nedávno mi hovoril, že už dlhšie má v šuflíku banjo verziu DigiHráchu, takže by to mohlo byť zaujímavé oživenie celého albumu a k tomu remix piesne, na ktorú sám písal text. Strašne mi imponuje štýl jeho práce a dôvtip s akým to dokáže robiť. To je vlastne aj jeden z dôvodov, prečo bol našim špeciálnym hosťom na pražskom koncerte, kde sa mal šancu predviesť na veľkom "Jevišti".

Spomínaný koncert bol i prvým v rámci najnovšieho turné, slovenské termíny ale zatiaľ oznámené neboli...

Bohužiaľ ani nebudú, keďže, ak to mám povedať úplne na rovinu – je to otázka financií. Turné, ktoré pozostáva z troch koncertov nás stojí niekoľko miliónov korún a to ešte nerátam náklady spojené so samotnou realizáciou, štábom a podobne. Vycestovanie na Slovensko je pritom o to drahšie a náročnejšie, o čo ďalej sa chystáme. Najväčším problémom ale stále ostáva, že nevieme či sme u vás schopný naplniť klub alebo aspoň menšiu halu. Pôvodne sme chceli spraviť jeden koncert v Bratislave, no padlo to na planých sľuboch a hromade iných prekážok.

Ešte pred turné samotným ste usporiadali uzavreté vystúpenie pre vybraných fanúšikov vo Frýdku-Mýstku. Jednalo sa o zmluvný projekt v rámci koncertnej šnúry?

To je taká naša malá tradícia, ktorú sa snažíme dodržiavať pred zahájením každého nového projektu. V podstate sa jedná o viac-menej náhodný výber ľudí z nášho fanklubu, ktorí dostanú špeciálnu pozvánku s lístkom pre doprovod, pričom po vystúpení si s nimi ideme sadnúť, podpisujeme, debatujeme a najmä vymieňame dojmy. Je dôležité vedieť, čo by sa dalo ešte zmeniť a ako vlastne pôsobíme na ľudí – kritike sa v tomto prípade medze nekladú – máme viacero skúsenosti aj s ostrejšími názormi, ale práve o ne ide. Niečo podobného, akurát v menšom, sme vyskúšali už pred Rubikon Tour a neskôr i pred operou a aulou, takže sa to dá označiť za náš pravidelný "očistný" rituál.

O nové projekty u vás núdza nie je – nedávno si niečo málo naznačil o experimente, ktorý by mal prebehnúť na jar 2011...

Nemôžem o ňom zatiaľ priveľmi hovoriť, ale bude tak trochu nadväzovať na akustické turné, pričom ho posunieme ešte trochu iným smerom. Uvidíme ako to bude realizovateľné, keďže by sa tie koncerty mali odohrávať v komornejších priestoroch, kde bude počet miest na sedenie striktne obmedzený. Okrem iného ide aj o to, že nechceme, aby ľudia platili niekoľko násobne vyššie vstupné, než je potrebné, čo stavia pred nás ďalšie prekážky. Momentálne je najdôležitejšie zohnať kľúčový prvok celého projektu, ktorý budeme viesť so sebou a môžem naznačiť, že sa bude jednať o vec, ktorú u nás ešte nikto doposiaľ nezrealizoval.

Popri svojich hudobných aktivitách si načítal niekoľko audiokníh a krátkodobo sa venoval i dabingu, čo tvoje herecké angažmány?

Ponúk je v súčasnosti možno až priveľa – aktuálne mám dohodnutú jednu hru na jeseň 2012, ktorú začíname pomaly skúšať, popričom ešte dotáčam nový seriál pre Českú televíziu v Zlíne. Je pravdou, že si dosť vyberám, ale myslím, že týmto občasným spôsobom mi to úplne stačí. Manažment kapely ma celého pohltil, a tak mi už neostáva toľko času na iné aktivity ako by som možno aj chcel. Divadlo tým možno trpí, ale na druhú stranu – robím to, čo som chcel a hlavne tak, ako som to vždy chcel.

--
Text: Miroslav Meňhert
Foto: Krystof.net


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti