Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Emma Drobná: Už sa nevyznám v tom, čo bude platiť dnes a čo zajtra

Emma Drobná: Už sa nevyznám v tom, čo bude platiť dnes a čo zajtra

22.10.2020 - 09:00 | Dušan Marko

Za tri roky od úspešného debutu zmenila imidž, má nového životného partnera a do svojej aktuálnej tvorby vniesla oveľa viac pozitívnej energie. V rozhovore pre Hudba.sk Emma Drobná okrem iného prezradila, ktorú zo skladieb z nedávno vydaného druhého albumu Better Like This má najradšej, či aký má názor na prísne protipandemické opatrenia.


Ak by ste sa stretli s Emmou Drobnou, zrejme by vás upútala tým, že sa nehrá na žiadnu SuperStar. Je síce najúspešnejšou slovenskou víťazkou speváckej šou, no o jej súkromí sa toho veľa nevie a ani vám o ňom veľa hovoriť nebude. Je totiž dostatočne zaujímavá aj bez zbytočných škandálov a pikošiek z osobného života. Ak sa jej však opýtate, či ju v hudobnej tvorbe ovplyvňuje láska, resp. aktuálna spokojnosť vo vzťahu, tak s chvíľkou zaváhania pripustí, že na tom niečo pravdy bude.

Čím si sa zmenila od roku 2017, kedy vyšiel tvoj prvý album You Should Know?

Album Better Like This ma vystihuje oveľa viac. Pri mojom debutovom CD som si nebola taká istá ako dnes. Možno som sa aj hanbila. Zrejme to je spôsobené aj tým, že to bol len začiatok mojej hudobnej kariéry.

Zmenila by si niečo na svojom debute?

To vôbec nie. Som toho názoru, že keď to vtedy tak vyšlo, malo to tak byť. Teraz som však rada, že je na svete nový album a sústredím sa hlavne naň a to, ako ho dostať medzi čo najviac ľudí.

Tvoj nový album znie oveľa viac pozitívne. Je to len náhoda alebo to bol zámer?

Je to pravda. Celé to tak vyšlo prirodzene, no ani ja sama som nechcela, aby to znelo depresívne alebo príliš melancholicky. Aj preto sa ten album volá Better Like This, čo vystihuje moje momentálne rozpoloženie a to obdobie, v ktorom som album tvorila. Sama som sa rozhodla ísť pozitívnejšou cestou, no vôbec som sa do toho nútiť nemusela.

Veľa speváčok to má tak, že v období, kedy sa im v láske darí, skladajú zamilované skaldby. Platí to aj v tvojom prípade?

Asi to bude pravda. Skladby síce skladám, no nikdy moc nehovorím o tom, prečo vznikli. Samozrejme, že tú tvorbu ovplyvňuje všetko a láska je jeden z tých hlavných faktorov.


Kto bol prvý, komu si svoj nový album pustila?

Ak nerátam producentov, tak určite je to môj priateľ Filip, kamarátka Becca a moja mamina.

Na albume je, rovnako ako v prípade tvojho debutu, len jedna slovenská skladba. Prečo?

Nie je to niečo, čo by som plánovala. Je to zhoda náhod. Chcela som nahrať viac slovenských vecí. Tá ambícia tam bola, ale ten text už nie. Ja si skladby skladám sama, no v slovenčine mi to ide pomalšie a povedala som si, že to nebudem zbytočne siliť.

Výnimkou je teda pieseň Stratím sa ti ráno, ktorú si nahrala spolu so Separom. Prečo práve on?

Som veľmi rada, že k tomuto spojeniu došlo a že s tým súhlasil. Nemyslím si, že to bolo až také prekvapenie, keďže už mám duet s Damem a so Separom sa poznám už dlhšie. Mňa skôr prekvapilo to, že sa to ľudom tak páči.

Máš v pláne túto skladbu použiť aj ako singel?

To zatiaľ neprezradím. Nechajte sa prekvapiť.

S kým by si ešte chcela nahrať skladbu?

Odmalička som počúvala Janu Kirschner, takže zo slovenských interpretov to bude ona. Zo zahraničia by som bola rada, ak by to bol Harry Styles.


Zrušené koncerty aj krst albumu

Skratka tvojho nového albumu BLT (Better Like This) sa používa tiež ako označenie pre známy druh sendviča. Je to len náhoda?

Keď som povedala, že chcem, aby sa môj album volal Better Like This, tak mi napísal môj producent Adrian Líška, či viem o tom, že skratka sa používa ako názov sendviču. A odvtedy nám to nejak ostalo v hlave. Mne sa to celkom páčilo a preto aj na obale albumu pózujem so sendvičom.

Ktorú pesničku z albumu máš najradšej?

Niekoľkokrát sme už hrali I'll Be Alright a tá ma zatiaľ baví najviac. Naživo podľa mňa znie ešte lepšie ako na albume, ale neviem to zhodnotiť objektívne. Tie fázy sa však menia. Dlho som mala ako obľúbenú Watch Over MeStratím sa ti ráno.


Ovplyvnila ťa nejako pri nahrávaní albumu koronakríza a karanténa?

Celý album sem dokončovali počas marca a apríla. Aj mne z kalendára vypadli všetky koncerty, takže nás to možno ovplyvnilo v pozitívnom slova zmysle, pretože sme mali viac času na nahrávanie. Samozrejme, nechcem tú situáciu zľahčovať. 

Aký máš názor na všetky opatrenia a obmedzenia v dôsledku ochorenia Covid-19 z pohľadu speváčky?

Ja sa snažím všetko dodržiavať a rešpektovať. Môj jediný problém je ten, že už sa nevyznám v tom, čo bude platiť dnes a čo zajtra. No čo sa týka kultúry a hudby, naozaj nejde len o tých, ktorí sú na tom javisku. Je za tým obrovské množstvo ľudí, ktorých nie je vidieť a sú práve v tej tme, pretože osvetľujú a robia to preto, aby všetci ostatní tú kultúru videli. A takých je veľa, no momentálne sú obmedzovaní a malo by sa to nejako riešiť. Už je to prakticky pol roka, odkedy sa zrušili všetky podujatia. Nemyslím si, že je zdravé a normálne, ak sa to nijako nerieši.

Koncerty v aktuálnej situácii zrejme neplánuješ. Máš nejaký alternatívny plán, ako novú hudbu dostať k ľudom?

Plánovali sme veľký krst albumu v Bratislave, no pravdepodobne to budeme musieť vzhľadom na okolnosti zrušiť. S kapelou nám napadlo, že by sme nahrali nejaké live verzie, ktoré by sme potom zdieľali na sociálnych sieťach a boli aspoň touto cestou v kontakte s fanúšikmi. No aj k tomu sa treba dokopať a musíme sa spoločne stretnúť, keďže každý z kapely žije niekde inde.

Spomínaš si na svoj posledný koncert pred začiatkom pandémie?

Bol to koncert na Hrebienku a veľmi rada na to spomínam. V lete som pár koncertov mala, no viem to spočítať na prstoch jednej ruky.


V kútiku duše ma to stále ťahá niekam do zahraničia 

Tvoje skladby sú pravidelne v rebríčkoch tých najhranejších. Spomínaš si na to, kedy si sa prvýkrát počula v rádiu a získala milión prezretí na Youtube?

Pamätám si ako som sa prvýkrát počula v rádiu a dokonca aj to, keď som so skladbou Smile získala 100-tisíc prehratí na Youtube. Bola som z toho úplne vykoľajená. To bol vtedy pre mňa obrovský úspech. Oslávila som 100-tisíc pozretí, ale milión som už nijako špeciálne neprežívala.

Čakala si, že skladba Words bude mať ešte väčší úspech, než tvoj debutový singel Smile?

Ja myslím, že pieseň Words ešte ani neexistovala, keď išla von skladba Smile, a preto som žiadne očakávania ani nemala. Asi nie je dobre na niečo čakať, pretože potom to vypáli úplne inak a je to možno dvojnásobné sklamanie. Niečo sa vám môže zdať ako hit na prvú a nezafunguje to. Naopak niečo úplne nekomerčné môže ľudí zaujať.

Narážaš na nejakú konkrétnu skladbu zo svojej diskografie?

Fakt nikdy nič neočakávam, no napríklad singel Demons nebol tak hraný, ako sme možno čakali. No zrovna teraz je môj aktuálny singel Yeah Baby! najhranejšou česko-slovenskou skladbou v našom éteri.


Veľa ľudí si stále myslí, že si zahraničná speváčka. Lichotí ti to?

V mojom súkromí sa už s týmto nestretávam až tak často. Ale je oveľa príjemnejšie počuť, že zniem ako anglicky hovoriaci človek, než keby som počúvala, že tá slovenská angličtina je zlá.

Čo tvoja kariéra v zahraničí? Máš takéto ambície?

Neviem, či by som to nazvala ambície, no v kútiku duše ma to niekam stále ťahá. Takže možno budúci rok príde čas na to, aby som niekde išla. Tie dva roky, kedy som žila v Londýne, sú už dávno preč. Možno je čas spoznať niečo nové.

Instagram nie je moja priorita

Na Instagrame ťa sleduje vyše 200-tisíc ľudí aj napriek tomu, že zo svojho súkromia takmer nič neukazuješ. Prečo?

Priznám sa, že sa necítim komfortne s tým, aby som zdieľala svoje súkromie na sociálnych sieťach. Sama neviem, či by to mňa u niekoho iného zaujímalo. Robím to tak, ako to cítim v daný moment. No Instagram nie je moja priorita. Dúfam, že tí ľudia ma sledujú preto, že ich zaujíma moja tvorba a tá tam je. Súkromie je súkromie a preto sa to tak volá. Sú ľudia, ktorí to zdieľajú radi, no ja k nim nepatrím.

A čo komentáre, čítaš si ich?

Sem-tam si ich prečítam. Neviem, či je niečo, čo by sa ma dotklo, skôr si čítam také veci, nad ktorými sa pozastavím a idem ďalej.Keď si začínala v SuperStar, mala si dlhé červené vlasy. Bola tohtoročná výrazná zmena imidžu tvoje vlastné rozhodnutie?

Nikto ma do toho nenútil. Už pár rokov chodím ku svojej kaderníčke Renáte Márovej. Vždy, keď k nej idem, tak je to také nevyspytateľné, lebo nikdy neviem, ako odtiaľ odídem. Zatiaľ som bola s každým odchodom spokojná.

Čo po rokoch v šoubiznise považuješ za najväčšie plus a mínus tvojej profesie?

Benefit je to, že to je niečo, čo ma naozaj baví a napĺňa. Keď spievam, dáva mi to sebavedomie. No súčasťou toho je aj bulvár a komentáre neprajníkov na internete, ktoré robia presný opak. Nikdy si nezvyknem na to, ak mi človek, ktorý ma nepozná, píše na moje súkromné číslo a pýta sa na moje súkromie.

Vypočujte si album Better Like This na Deezeri:Autor: Dušan Marko
Foto: Erik Tomašák


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti