Jedna z legiend slovenskej a českej rockovej scény, skupina Tublatanka, vydáva dlhoočakávaný album. Na novinke s názvom Uprostred chaosu prináša 15 nových autorských piesní. Kapela nahrala album v dlhoročnej zostave Maťo Ďurinda, Juraj Topor a Peter Schlosser. Na Youtube si môžete vypočuť tri skladby v typickom energickom a melodickom rockovom štýle Tublatanky.

Kapela Tublatanka je na hudobnej scéne už neuveriteľných 40 rokov, počas ktorých priniesla nesmrteľné skladby ako Pravda víťazí, Žeravé znamenie osudu, Láska, drž ma nad hladinou, Šlabikár, Skúsime to cez vesmír či Dnes. Okrúhle výročie, ktoré skupina dovŕšila vlani, oslávi s fanúšikmi na jarných koncertoch v športových halách, kultúrnych domoch, kluboch či amfiteátroch v 12 mestách Slovenska. Ešte predtým však prináša aj nový album Uprostred chaosu, ktorým ukončuje dlhé čakanie od ostatnej štúdiovky Svet v ohrození (2010).

"Pieseň Uprostred chaosu, podľa ktorej je album nazvaný, je reakciou na chaos súčasnej doby, v ktorej sa naša spoločnosť ale aj svet nachádza. Na albume nechýbajú ani dve rockové balady, viacero dynamických rockových skladieb aj ďalší Šlabikár – čiže pieseň, ktorá vždy odzrkadľuje obdobia vývoja kapely od vzniku skupiny v roku 1982 až po rok 2023. Mám veľkú radosť, že sme priniesli fanúšikom Tublatanky nový radový album po toľkých rokoch a ďakujem im za ich trpezlivosť. Počas tohto dlhého obdobia sme sa obhliadli späť a vydali dva výberové albumy najlepších piesní, o ktoré nás žiadalo naše vydavateľstvo, a odohrali stovky koncertov. Ale cítili sme, že je najvyšší čas urobiť nový album, vypočuť fanúšikov a splniť ich želanie," prezradil líder Tublatanky Maťo Ďurinda.


Pieseň, ktorá má spájať ľudí v rozdelenej spoločnosti

Album Uprostred chaosu vznikal dva roky a postupne sa nahrával v troch slovenských štúdiách - LVGNC, Loft a Randal v Seredi. Na dvanástom hudobnom počine Tublatanky sa producentsky podieľal Maťo Ďurinda. Zvuk a mix albumu má na konte zvukový majster a gitarista Jimi Cimbala.

Na albume Ďurinda autorsky spolupracoval s manželkou Mirkou, ktorá zložila niekoľko piesní a textov k nimDve piesne zložil basgitarista Juraj Topor a v tvorivom tíme nechýbal ani dlhoročný textár Martin Sarvaš, ktorého texty má Tublatanka od prvej debutovej LP platne z roku 1985 až do dnes. Sarvaš je aj autorom textu k pomalšej hymnickej skladbe Dobrí priatelia, podľa ktorej nazvala Tublatanka svoje výročné turné. 


"Keď som skladbu Dobrí priatelia zložil, cítil som, že je silne melodická a môže si ju každý zaspievať a zahrať. Keď sa kamaráti spolu stretnú, tak si pri nej môžu zaspomínať na spoločné príbehy, staré lásky, na časy dobré aj zlé. A zdvihnúť pohár na oslavu priateľstva. Pieseň Dobrí priatelia by mohla spájať ľudí v dnešnej rozdelenej slovenskej spoločnosti," skonštatoval Maťo Ďurinda.

Na 40 rockov Dobrí priatelia tour 2023, ktoré odštartuje 16. marca v Leviciach, sa fanúšikovia môžu tešiť na dvojhodinový koncert s 20 piesňami. Kapela sa postupne predstaví aj v Banskej Bystrici, Dolnom Kubíne, Topoľčanoch, Pezinku, Košiciach, Prešove, Bardejove, Púchove, Bratislave, Trnave a šnúru zakončí 3. júna v amfiteátri v Martine.


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Nora Krchňáková. Správu sme upravili.

Súvisiaci interpreti: Tublatanka