Americké kvinteto v novembri 2021 vydalo fanúšikmi aj kritimi oceňovaný album Persona Non Grata a aktuálne pracuje na jeho nástupcovi, ktorého príde v lete predstaviť aj na starý kontinent. Turné jednej z najvplyvnejších metalových kapiel, ktorá je na scéne už neuveriteľných 45 rokov, neminie ani Slovensko.

Exodus zavítajú do Bratislavy v sobotu 3. augusta, kedy sa predstavia v bratislavskom klube MMC. Vstupenky sú už v predaji v sieti Predpredaj.sk

Exodus založili v San Franciscu v roku 1979 Tom Hunting, Tim Agnello, Keith Stewart, Carlton Melson a istý Kirk Hammett, ktorý neskôr odišiel tam, kde sa preslávil najviac – do skupiny Metallica. Bubeník Hunting pôsobí v Exodus doteraz. Prvý album Bonded By Blood vydala skupina v roku 1985, to už v nej bol v súčasnosti jej najznámejší a najobľúbenejší člen – gitarista Gary Holt. Na debutovom materiáli sa o vokály postaral dnes už nežijúci Paul Baloff.

Až na druhom albume Pleasures of Flesh sa mikrofónu ujal legendárny Steve "Zetro" Souza. Ten s kapelou nahral aj štúdiovky Fabolous Disaster (1989), Impact is Imminent (1990) a Force of Habbit (1992). Na týchto troch zmieňovaných však za bicími nesedel Tom Hunting, ale John Tempesta

Skupina sa potom na nejaký čas odmlčala, ale našťastie to netrvalo dlho. Návrat na scénu ohlásila v roku 2001, o tri neskôr roky vydala comebackový album Tempo of the Damned, ktorý bol vrelo prijatý fanúšikmi aj kritikmi. Vo fanúšikovskom tábore Exodus ale nastal šok, pretože kapelu opustil Steve Souza. 

No thrash metalová karavána išla ďalej. Souzu nahradil za mikrofónom Rob Dukes a tým sa mierne zmenil aj výraz kapely. Spevák napokon nahral s kapelou štyri štúdiové albumy a pôsobil v nej deväť rokov. Toto obdobie bolo tiež úspešné a doteraz sa nájdu mnohí, ktorí majú najradšej práve túto éru skupiny. 

Fanúšikovia si žiadali návrat krikľúňa Souzu a toho sa aj dočkali v roku 2014, keď Exodus do sveta vypustili chuťovku Blood In, Blood Out. Nateraz posledná štúdiovka Persona Non Grata vyšla v závere roka 2021.

Gary Holt akceptuje z "Big Four" len Slayer

Rob Dukes založil už počas pôsobenia v Exodus novú kapelu Generation Kill a azda najväčší klenot Exodus Gary Holt koncertoval aj s legendami žánru – Slayer. Exodus majú nespočetné mnžostvo fanúšikov po celom svete a taktiež patria medzi stálice a legendy thrash metalu, no nikdy nedosiahli slávu a takzvanej "Big Four", teda kapiel Metallica, Slayer, Megadeth a Anthrax. Spoločne s Testament boli vždy v ich tieni. 

Keď sa hudobný publicista Dave Everley vo veľkom rozhovore pre Loudersound spýtal Garyho Holta na to, ktorú kapelu z "veľkej štvorky" by mohol zmazať z povrchu zemského, aby Exodus mohli zaujať jej miesto, odpovedal: "Všetkých by sme ich vymazali z povrchu zemského. Ak by tu stále boli Slayer, tak by boli jediní, ktorí by mohli ostať." (poznámka redakcie: Slayer nedávno ohlásil návrat na scénu!)

Exodus prídu do Bratislavy v zostave Steve Souza (vokály), Gary Holt (gitara), Lee Altus (gitara), Jack Gibson (basgitara) a Tom Hunting (bicie). Američania vedia rozpáliť davy fanúšikov svojím energickým thrashom, ktorému vládne štekavý Souzov vokál a výrazná Holtova gitara. Istotne dôjde na všetky najpodstatnejšie skladby z ich bohatej diskografie a overené pecky ako Bonded By Blood, The Toxic Waltz či Strike of the Beast, ale dôraz budú klásť na najnovšiu tvorbu, na ktorej momentálne pracujú.

Ako support sa predstaví česko-slovenská metalová kapela Niakara. Ide o nový autorský projekt Zdenka Kuba (ex Arakain), v ktorom zaznejú jeho časom preverené hity, songy, ktoré nedostali príležitosť zaznieť naživo, ale aj úplne nové kúsky. Zostavu okrem neho tvoria ostrieľaní muzikanti, ktorí pôsobili, či stále pôsobia v kapelách, ktorým nechýba cit a hudobná originalita.

"Ako už názov napovedá, základ repertoáru budú tvoriť skladby, ktoré Zdeněk napísal a zložil v čase svojho pôsobenia v Arakaine. Tešiť sa tak môžete napríklad na piesne Skrytá kamera, Černý koně, Jesus Business, Kruhy v obilí alebo Barbaři.

Vstupenky: Predpredaj.sk

Zdroj: A&P Media Productions (Hudba.sk edit)

Súvisiaci interpreti: Exodus