Minulý rok uplynulo 50 rokov od vzniku skladby Jolene, ktorá sa okamžite po vydaní stala veľkým hitom zostala nezabudnuteľnou až dodnes. Odvtedy sa totiž pravidelne do rebríčka vracia vďaka množstvu coververzií, ktoré posúvajú nielen žánrové, ale aj jazykové hranice pôvodnej pesničky. Najnovšiu verziu zverejnila v piatok (29.3.) Beyoncé, ktorá pieseň naspievala na svoj čerstvo vydaný album Cowboy Carter.

Skutočnosť, že album obsahuje viacero spoluprác, odhalila Beyoncé už pred vydaním nahrávky. A práve Jolene s hosťujúcou Dolly Parton bola tou najočakávanejšou. Pohľad popovej divy na najväčší hit country legendy je odlišný od ostatných coververzií. Beyoncé si, s požehnaním Dolly, dovolila siahnuť na slová piesne a prepísať ich. Zmenila nesúlad medzi bolesťou prosiacej manželky a triumfom krásnej Jolene.

Beyoncé vo svojej verzii neprosí koketnú Jolene, aby neflirtovala s jej manželom. Ona ju varuje, aby nevstupovala medzi rodinu a šťastného muža. "Jolene, aj ja som žena. Hry, ktoré hráš, nie sú žiadnou novinkou," spieva v prerobenom texte. Kým Dolly spievala o krásnej žene, ktorej nemôže konkurovať, Beyoncé sa označuje za kráľovnú a nepochybuje ani o svojom manželovi. "Dvadsať rokov sme sa hlboko milovali. Vychovala som toho muža, vychovala som jeho deti. Poznám svojho muža lepšie ako on sám seba," spieva Beyoncé.

"Som veľkou fanúšičkou Beyoncé a veľmi sa teším, že urobila country album. Takže blahoželám k prvému miestu v Billboard Hot Country. Nemôžem sa dočkať, kedy si vypočujem celý album!,"napísala na Instagrame Dolly Parton, ktorá sa vyjadrila aj k novej verzii Jolene: "Beyoncé robí tomu dievčaťu problémy a ona si to zaslúži!"

Prvá verzia skladby vyšla v roku 1973 ako hlavný singel a titulná skladba albumu Jolene. Parton v nej spievala o žene s "prameňmi gaštanových vlasov a "smaragdovo zelenými očami", ktorými očarila jej muža. V piesni to bola zamestnankyňa banky, ktorá flirtovala s jej manželom, autorka však neskôr objasnila, že najväčšou inšpiráciou jej bolo osemročné dievčatko Jolene, ktoré si po jednom z koncertov prišlo po autogram. Jej meno, gaštanové vlasy a zelené oči na hudobníčku tak hlboko zapôsobili, že jej povedala: "Jolene. To je pekné. Znie to ako pieseň. Napíšem o tom pieseň."

Komu patrí najlepší cover Jolene?

Jednu z najkrajších verzií Jolene naspievala v roku 2012 krstná dcéra Dolly Parton, Miley Cyrus. Country hitu vdýchla rockovú energiu v rámci sérii videí The Backyard Sessions, v ktorých vtedy 20-ročná Miley Cyrus hrala coververzie viacerých populárnych skladieb. Odvtedy ju v rôznych obmenách hrala ešte veľakrát.

Nezabudnuteľná sa stala aj rockovejšia verzia, ktorú predviedla na festivala Glastonbury v roku 2019. Špeciálnu a cappella verziu predstavili Dolly a Miley spoločne v jednej z epizód speváckej televíznej súťaže The Voice v roku 2016. Mileyina interpretácia Jolene je natoľko presvedčivá, že si mnohí jej mladší fanúšikovia mysleli, že ide o jej vlastnú skladbu.

Nečakanú verziu ponúkla spolupráca s talianskou senzáciou Måneskin na deluxe verzii albumu Rockstar, ktorú vydala Dolly Parton v roku 2023. Nahrávka bola spočiatku dostupná iba pre tých, ktorí si zaobstarali špeciálnu rozšírenú verziu albumu. Parton zdieľala na sociálnych sieťach iba krátke ukážky, ktoré príliš neprezrádzali, akým prerodom skladba prešla.

Po zverejnení celej skladby sa ukázalo, že zostáva pomerne verná originálu, pričom Damiano David z Måneskin sa ujal vokálov spolu s Dolly Parton. Odvtedy zaradili talianski rockeri Jolene do svojho koncertného programu a o tom, ako znie iba v ich podaní, sa môžete presvediť na Youtube, kde nájdete hneď niekoľko živých záznamov z ich vystúpení.

Silný cover priniesla ešte v roku 2004 skupina The White Stripes, ktorá v tom roku vydala Jolene ako live singel. Štúdiovú verziu pritom nahrala už v roku 2000, vtedy však bola iba B-stranou singla Hello Operator z albumu De Stijl.

Jack White sa nikdy netajil svojou láskou ku country hudbe. Možno práve preto má cover v podaní The White Stripes špeciálny náboj, ktorý sa podpísal pod to, že ich verzia Jolene patrí medzi tie najpopulárnejšie. Čitateľmi magazínu Rolling Stone bola v ankete Najväčšie live coververzie piesní zvolená za jednu z najlepších živých nahrávok. Umiestnila sa na šiestej priečke.

Autorka: Miroslava Rabčanová