Netradične na Veľký piatok sa slovenská kapela God and Eve rozhodla vydať svoj prvý dlhohrajúci album, ktorý nazvala Taký pekný, veľký. Novinka talentovaných skladateľov Evy Sajanovej a Richarda Grimma, ktorí vo svojej tvorbe radi stierajú žánrové hranice, už na prvý pohľad zaujme insitným obalom so zúrivým medveďom. Vznikol však dávno predtým, než sa medvede stali na Slovensku veľkou politickou a spoločenskou témou.

Samotný hudobný obsah albumu Taký pekný, veľký je pestrým mixom nápadov, zvukov a nálad, ktoré sa premiešavajú na ploche deviatich skladieb. Psychedelický pop, v ktorom počuť vplyvy jazzu aj synthpopu, striedajú hlučné gitary a vrstvené spevy. Speváčka a spoluautorka piesní Eva Sajanová preskakuje z angličtiny do slovenčiny, jej texty sú hravé, trochu zvláštne, občas temné aj vtipné.

Dobrým príkladom rozmanitosti nahrávky je prvý zverejnený singel Cirkus. Pieseň o tigroch začína vyhrávkou na preparovanom klavíri a postupne graduje do tvrdého post-rockového gitarového záveru. V skladbe sa ozvú aj husle, na ktoré ale Sajanová ani Richard Grimm podľa vlastných slov nevedia hrať. O to bizarnejší je záver nahrávky v podobe skladby Husľové duely.

"Myslím, že tým, ako nám ten album trvalo tak dlho dokončiť, je na ňom dosť vidno nejaké moje dospievanie – že ešte v roku 2021 som to brala celé o dosť vážnejšie, a je to tam cítiť. Minimálne v tom, že predtým som písala všetko v angličtine, lebo tak to predsa robili aj všetky moje obľúbené kapely. Teraz je to celé už iba taká sranda. Je možné, že sa touto nahrávkou nadobro lúčime s angličtinou," hovorí Eva.

Richardovo dospievanie na dlhohrajúcom debute God and Eve podľa Sajanovej zachytené nie je, pretože bol v duu vždy ten starší a pokojnejší. V kompozíciách však cítiť aj jeho hravosť a lásku k experimentovaniu a netradičným zvukom, ktoré pravidelne preukazuje vo svojich sólových projektoch, či už pod vlastným menom alebo ako Boh Vajec.

Eva Sajanová (hudba, texty, spev, syntetizátory) a Richard Grimm (hudba, syntetizátory, bicie) si na nahrávanie albumu pozvali troch spriaznených hudobníkov. S bicími v niektorých skladbách pomohol Tomáš Hríbik, basgitary nahral Tomáš Bateško a gitary Marek Buranovský, ktorý sa postaral aj o mix. Master albumu mal na starosti Boris Sodoma (High Five Mastering).

Album Taký pekný, veľký vyšiel 29. marca na značke Slnko Records. Dostupný je na žltom 180-gramovom vinyle a tiež na CD a v streamovacích službách. O výrazný vizuál k novinke a k skôr zverejneným singlom Cirkus a Vždy keď zomrie človek zomrú traja a sa postarala mladá dizajnérka a ilustrátorka Žofia Fodorová

God and Eve sa začínajú po pauze pripravovať na živé koncerty. Novú koncertnú zostavu okrem Evy a Richarda doplní Christopher Pauliny na base. Najbližšie sa predstavia napríklad na festivaloch BRaK, Beseda u Bigbítu, či Tužina Gro(o)ve.

Vypočujte si celý album na Bandcampe:

Redakciu Hudba.sk informoval Alexander Čerevka z vydavateľstva Slnko Records. Správu sme upravili a doplnili.