Hlavná stránka

>

Správy

>

Valihora podporí slovenské kluby sériou online koncertov Priestor pre živú kultúru (+rozhovor)

Valihora podporí slovenské kluby sériou online koncertov Priestor pre živú kultúru (+rozhovor)

02.12.2020 - 14:30 | redakcia

15 klubov, 15 (dvoj)koncertov a viac ako 140 hudobníkov. Od 4. do 18. decembra budete môcť každý večer v pohodlí domova sledovať a dobrovoľne finančne podporiť aktérov nového projektu Priestor pre živú kultúru, ktorý vznikol pod hlavičkou iniciatívy Ja som kultúra. Záštitu nad projektom nesie hudobník a organizátor Martin Valihora.


Keď boli minulý týždeň zverejnené prvé informácie o Ministerstvom kultúry financovanom projekte RTVS s názvom Klubtúra, v ktorom sa Martin Valihora angažuje ako jeden z dramaturgov (spolu s Michalom Kaščákom), väčšina reakcií muzikantskej obce aj hudobných fanúšikov bola pozitívna. No objavovala sa aj otázka, či to nie je na pomoc zdecimovanej klubovej scéne príliš málo a na informovanie bežných ľudí príliš neskoro, keďže dokumentárno-koncertná séria sa na televízne obrazovky dostane až na jar 2021.

Odpoveď na seba nenechala dlho čakať. Popri nakrúcaní spomínanej novej relácie na podporu a zviditeľnenie klubovej scény totiž Valihora chystá aj ďalší podobne ladený projekt, ktorý odštatuje už tento týždeň vo forme online koncertov. Viaceré slovenské kluby a kultúrne centrá sa totiž kvôli opakovanému zákazu hromadných podujatí dostali do existenčných problémov a potrebujú pomocnú ruku čo najskôr.

"Podstatná časť z nich sú kultúrne stánky, ktoré nie sú podporované štátnymi dotáciami a žijú len z priamych výnosov zo svojej činnosti a kultúrnych aktivít. Mnohé z nich momentálne bojujú o prežitie a potrebujú finančný stimul. Chceme podporiť týchto organizátorov a kluby, ktoré sa celoročne venujú tvorbe kvalitnej umeleckej infraštruktúry. Práve z tých sme vybrali 15 najobsadzovanejších, ktoré chceme v projekte Priestor pre živú kultúru podporiť. Zároveň sa naďalej snažíme o to, aby mohli pribudnúť ďalšie. Chceme do konca roka podporiť 20 klubov a 160 hudobníkov. To je náš cieľ," približuje Valihora zámer iniciatívy Ja som kultúra, ktorá projekt decembrových online koncertov zastrešuje.
✓ Podporte slovenské kluby kúpou symbolickej vstupenky na  

Ja som kultúra / Priestor pre živú kultúru, 2020

Kvalitu projektu ukazujú už prvé zverejnené mená

Séria každodenných online koncertov, ktorá odštartuje už v piatok 4. decembra a potrvá (minimálne) do 18. decembra, vytvára príležitosti pre všetky zložky kultúrneho priemyslu od technických až po umelecké profesie pracovať, realizovať sa a tvoriť počas dlhodobého obmedzenia, ktoré s pármesačnou prestávkou, resp. uvoľnením trvá už od marca 2020. Na každom koncerte vystúpia dve etablované hudobné formácie z domácej scény. Live stream bude prebiehať na všetkých dostupných sociálnych sieťach s podporou širokého spektra stránok a fanúšikovia budú môcť projekt a jeho aktérov podporiť formou virtuálnych vstupeniek. Výťažok zo vstupného bude určený práve na podporu klubov, obslužného personálu, ale aj hudobníkov.

Program projektu sa bude postupne zverejňovať a aktualizovať na novej webstránke www.jasomkultura.sk. Zatiaľ si môžete lineup prvých troch dní pozrieť na stránke Predpredaj.sk, kde nájdete aj bližšie informácie o možnostiach finančnej podpory projektu.

"Turné" odštartuje na východe Slovenska - v Košiciach v klube Fuga, kde v piatok (4.12.) kapela Dennyiah predstaví album Human Aspect (jeden z najlepších domácich debutov roka) a vystúpi aj formácia Los Masakeros. V prešovskej Christianii v sobotu (5.12.) zahrajú jazzmani AMC Trio spolu so speváčkou Linou Mayer a Petrom Adamovom a tiež slovensko-maďarské duo Duška. Prvý týždeň projektu uzavrú na Mikuláša v bardejovskom History Clube Eniesa & Loners a kapela White Place. Ak vám tieto mená nič nehovoria, nelámte nad projektom palicu. Online koncerty sú skvelý spôsob ako spoznať niečo nové a tento výber hneď na začiatku potvrdzuje, že dramaturgia ide nekompromisne po síce nie vždy všeobecnej známej, ale skutočne kvalitnej a hodnotnej hudbe, ktorá si takéto zviditeľnenie zaslúži.

Každý človek si musí uvedomiť, že aj on je kultúrou

Základné informácie, smerovanie a ciele projektu približuje iniciátor myšlienky Martin Valihora v rozhovore.

Prečo Priestor pre živú kultúru?

Priestor pre živú kultúru je projekt, ktorý nehovorí primárne o finančnej podpore. Hudobníci a umelci potrebujú v prvom rade priestor na svoju realizáciu. Naším cieľom je pomôcť vytvoriť priestor pre hudobníkov, umelcov a hudobné kluby. Pre všetky profesie v živej kultúre, ktoré sa za bežného normálu môžu prejaviť a svoju prácu bez obmedzení vykonávať. Umelec nepotrebuje v prvom rade peniaze. Potrebuje dostať priestor aby mohol voľne vnášať do spoločnosti kus kultúry. Psychohygienu cez emóciu. Živú kultúru a umeleckú obec nevnímame ako sociálnu skupinu, ktorá potrebuje byť prvoplánovo dotovaná. Najcennejšie je pre ňu mať slobodný priestor pre svoju tvorbu. Za normálnych okolností si vždy sama nájde svojich respondentov. To je prirodzený a zdravý kolobeh. Keď ten priestor nemá, alebo jej ho spoločnosť zo známych dôvodov nemôže poskytnúť, mala by sa o kultúru postarať. Je to úlohou náš všetkých. Tak samotnej kultúry, ako aj celej spoločnosti. 

Kto je kultúra?

Kultúra sme všetci. Je to celá spoločnosť. Otázka toho, aby kultúra žila, sa netýka len kultúry samotnej. Nie je to otázkou len spoločnosti, politikov, vlády či štátu. To, aby kultúra prežila a v našej spoločnosti fungovala, je úlohou nás všetkých. Aby sme jej dávali priestor. V prvom rade si ju musíme uvedomiť ako niečo dôležité, čo má výrazný presah do nášho života. Dokázať ju prostredníctvom divadla, hudby a umenia transformovať do života a pochopiť, čo to pre nás znamená. Ako kultúra kultivuje spoločnosť? Čo ako základná psychohygiena a imunita pre spoločnosť znamená? O kultúru sa musíme postarať všetci. Preto je pomenovanie tejto iniciatívy "Ja som kultúra". Aby si každý človek uvedomil, že aj on je kultúrou. 

Ktoré kluby boli oslovené a prečo?

Jednotlivé kluby naprieč celým Slovenskom začneme najbližšie dni predstavovať spolu s vystupujúcimi umelcami na stránke www.jasomkultura.sk. Snažíme sa o to, aby prežilo čo najviac kultúrnych stánkov. Popri projekte Priestor pre živú kultúru prebieha súbežne aj podobný projekt v spolupráci s Ministerstvom kultúry a RTVS. Budujeme preto čo najširšiu databázu klubov, s ktorými plánujeme spolupracovať. Zároveň neustále komunikujeme s novými partnermi a snažíme sa zohnať ďalšiu finančnú podporu. Momentálne dokážeme priniesť koncerty do 15 až 20 klubov po Slovensku.

Akú rolu budú mať v projekte majitelia klubov?

Bude to prebiehať opačným spôsobom ako bežné koncerty. Nebude to o tom, aby klub zaplatil interpretovi, ale naopak. Prídeme, prenajmeme si klub a tým vytvoríme spôsob, ako mu finančne pomôcť. Majitelia klubov nám poskytnú priestor na to, aby sme ich zviditeľnili, aby sme na nich upútali pozornosť cez mediálnu kampaň, ktorá bude súbežne popri projekte prebiehať.

A čo umelci. Podľa čoho boli vybraní?

Zameriavame sa na umeleckú komunitu, pre ktorú je tvorba a hranie priamou obživou. To znamená umelci, konkrétne hudobníci, ktorí sa živia hudbou a je to pre nich hlavný zdroj príjmov. Projekt nemá žánrové ohraničenie. Náš výber však zahŕňa istý umelecký vklad, mieru investície do toho, čo daní umelci robia. 

Kto je partnerom projektu?

Partnerom môže byť ktokoľvek, kto má chuť podporiť kultúru prostredníctvom iniciatívy Ja som kultúra. Vítame každého partnera, ktorý s kultúrou cíti, chce byť jej súčasťou a má chuť finančne prispieť do balíka, ktorý sa využíva na projekt Vlny pomoci. V budúcnosti máme ambíciu plánovať ďalšie projekty pod hlavičkou tejto iniciatívy.

Budú môcť diváci sledovať koncerty aj fyzicky na mieste alebo iba online?

Vždy sa prispôsobíme aktuálnej pandemickej situácii. V prípade, že nebudeme môcť prijímať žiadne publikum, budeme len online. Každý deň sa vystriedajú dvaja interpreti po polhodine. Súčasťou live streamov budú aj krátke rozhovory s hudobníkmi o tom, čo robia, ako žijú a kde sa dá nájsť ich tvorba. 

Kde všade a akým spôsobom budeme môcť sledovať online stream koncertov?

Snažíme sa zosieťovať všetky mediálne portály, ktoré budú ochotné tieto streamy preberať. Hlavným partnerom je RTVS a zároveň sme otvorení všetkým televíziám a rádiám, ktorí budú mať chuť tento projekt podporiť. Našou snahou je, aby sa tento stream objavil na čo najväčšom počte stránok v rámci sociálnych sietí.

Online stream bude zadarmo alebo si budú diváci kupovať vstupenky? 

Online stream bude zadarmo, ale budú sa predávať symbolické vstupenky, ktoré si budú môcť ľudia kúpiť, keď budú chcieť podporiť priamo skupinu, interpreta, klub alebo tvorcov live streamu. Priamo počas streamu uvidia diváci na svojich obrazovkách QR kód s transparentným účtom. Prostredníctvom neho budú môcť tiež podporiť daných interpretov, kluby, alebo samotný projekt Priestor pre živú kultúru.

Informácie a vizuály redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Saša Pastorková. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti