Hlavná stránka

>

Správy

>

Zomrel gitarista Jeff Hanneman, spoluzakladateľ kapely Slayer

Zomrel gitarista Jeff Hanneman, spoluzakladateľ kapely Slayer

03.05.2013 - 09:41 | redakcia

Vo veku 49 rokov zomrel Jeff Hanneman, gitarista a spoluzakladateľ legendárnej metalovej formácie Slayer. Prostredníctvom oficiálneho stanoviska o tom informovala kapela. Americký hudobník skonal vo štvrtok 2. mája v Južnej Kalifornii po zlyhaní pečene.


"Slayer s veľkým zármutkom oznamujú, že ich spoluhráč a brat Jeff Hanneman zomrel približne o 11:00 neďaleko jeho domova v Južnej Kalifornii. Keď mu zlyhala pečeň, nachádzal sa v priestoroch nemocnice. Zostala po ňom manželka Kathy, sestra Kathy a bratia Michael a Larry," napísala skupina vo vyhlásení.

Kapela Slayer patrí medzi najslávnejšie kapely v rámci svojho žánru. O jej kvalite hovorí aj päť nominácií na Grammy, z ktorých dve dokázala premeniť na zlatý gramofónik. Hudobníci patriaci medzi tzv. veľkú thrashmetalovú štvorku (Metallica, Slayer, Megadeth, Anthrax) majú na konte jedenásť štúdioviek vrátane slávnej nahrávky Reign In Blood (1986), pričom na scéne pôsobia už viac ako 30 rokov. Tento rok by mali vydať dvanásty štúdiový album.

Príčinou smrti mohla byť infekcia z uhryznutia pavúkom

V minulosti sa Slayer predstavili napríklad na českej edícii festivalu Sonisphere a tiež na Topfeste pri Novom Meste nad Váhom. Vlani v júni vystúpili v Bratislave, no bez Jeffa Hannemana. Ten mal totiž od roku 2011 vážne zdravotné problémy, keď sa zotavoval z infekcie, ktorú mu uhryznutím spôsobil pavúk. Inštrumentalistu začiatkom roka 2011 napadli mäsožravé baktérie, ktoré mu začali vylučovaním toxínov poškodzovať svalstvo a kožu.

Jedinou možnosťou ich odstránenia bola séria operačných zákrokov. Gitarista bol dokonca v bezprostrednom ohrození života, no neskôr sa údajne zotavil. Stále sa ale nemohol zapojiť do koncertných aktivít skupiny. Zatiaľ nie je jasné, či tieto zdravotné problémy súvisia so zlyhaním pečene. Hannemana, ktorý sa ako skladateľ podpísal aj pod azda najznámejšou skladbu formácie Raining Blood, zastupuje od roku 2011 na poste gitaristu Gary Holt z formácie Exodus.

Odišla legenda

Hannemanova tragická smrť zarmútila okrem jeho spoluhráčov a fanúšikov kapely Slayer aj množstvo známych hudobníkov, ktorí tiež patrili k obdivovateľom thrashmetalovej legendy. "Tragická a šokujúca správa o Jeffovi Hannemanovi. Bude chýbať mnohým. Aký smutný deň pre metal. RIP man," napísal na Twitteri slávny gitarista Slash. "Odpočívaj v pokoji Jeff Hanneman. Decade of Agression je prvé CD, ktoré som si kúpil za vlastné peniaze. Smutný deň," uviedol Pete Wentz z kapely Fall Out Boy. "Jeff Hanneman bude navždy metalovým bohom. Skutočný majster, ktorý odovzdal energiu a nadchol milióny ľudí, a bude aj naďalej," uctil si hudobníka rocker Andrew W.K.

Na sociálnych sieťach svoj smútok nad stratou jednej z najvýraznejších postáv metalu vyjadrili aj kapely a hudobníci ako Metallica, Anthrax, Megadeth, Machine Head, Death Angel, Guns N' Roses, Suffocation, Lamb of God, Hatebreed, Shavo Odadjian zo System of a Down, Nikki Sixx, Zakk Wylde, Pantera, Danko Jones, Papa Roach, Simple Plan, In Flames, Testament a mnohí ďalší.


Zdroj: SITA (Billboard.com, Reuters, archív), Twitter.com
Foto: Mark Seliger - Slayer.net


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti