Ak vás meno Rodan doposiaľ obchádzalo, vyzerá to, že je najvyšší čas to zmeniť. Sotva 20-ročný mladík zo susednej Českej republiky na seba prvýkrát výrazne upozornil pred dvoma rokmi s rádiovým hitom Gone a vlani svoj talent potvrdil albumovým debutom Glasses Off.


V týchto dňoch zažíva ďalší zásadný míľnik vo svojej začínajúcej kariére - so singlom Introvert Party Club sa prebojoval v konkurencii vyše 170 nahrávok ako jediný muž do pätice finalistov českého národného kola súťaže Eurovision Song Contest 2023. Skladbu, ktorú predstavil 30. januára v priamom prenose iVysílání ČT a na Youtube ESC, sprevádza civilný videoklip z pražských ulíc.


"Byť v národnom finále Eurovízie je niečo, čo by chlapcovi, ktorý sotva vyjde z domu a väčšinu času trávi s gitarou alebo pri playstation, nikdy nenapadlo. Eurovízia je skvelá platforma na to, aby interpret dostal svoju hudbu do všetkých kútov sveta, pretože, aj keď to my v ČR až tak nevidíme, táto súťaž je veľkým fenoménom. Presne tak to beriem. Ako fantastickú šancu dostať sa so svojimi pesničkami do sveta," vyznáva sa Rodan, ktorý o hlasy domácich i zahraničných fanúšikov zápolí do 6. februára so ženským štvorlístkom tvoreným Maellou, Markétou Irglovou, Pam Rabbit a kapelou Vesna.


K samotnej súťažnej skladbe, ktorá vznikla vlani v rámci jesenného Songwriting campu CZ, Rodan dodáva: "Introvert Party Club rozhodne považujem za jednu z najlepších vecí, ktoré som kedy urobil. To je, samozrejme spôsobené tým, že som ju nepísal sám. So spoluautormi Jendom Vávrom, Britom Joe Dolmanom a Dánom Jeppom Engelbrecht Appelom sme mali ambíciu spojiť šťastný zvuk so smutným a hlbokým textom. Chceli sme skrátka dosiahnuť kontrast, ktorý pre nás všetkých v hudbe veľmi funguje. A to sa nám, myslím, podarilo"”

Viac o novom singli a tiež o samotnom Rodanovi sa môžete dozvedieť v aktuálnom vydaní Supraphon Podcastu. Skladba na prvé vypočutie zaujme radostne nákazlivým tanečným zvukom a spojením esencie pesničkárstva s tým najlepším zo súčasnej popmusic. Pieseň výborne dopĺňa a rozvíja sprievodný videoklip, ktorý vznikol s podporou OSA Partner. Trio Tomáš Holzknecht (réžia), Ondřej Kudyn (supervízia) a Jenda Vávra (scenár) sa v námete voľne inšpirovalo instagramovým fenoménom dudewithsign a vyslalo mladého pesničkára do pražských ulíc s kartónovými ceduľami s fragmentami textu piesne.

Neveselé pocity introverta na rozbehnutej párty, o ktorých v Introvert Party Club svojím charizmatickým vokálom Rodan spieva, tak v kulisách januárovej Prahy a s prispením (ne)náhodných okoloidúcich dostali nový rozmer. "Aj keď som introvert, nemám vôbec problém s tým, keď si o mne niekto myslí, že som čudný. Ľudia si to kvôli mojej uzavretej povahe aj tak väčšinou myslia, takže robiť po meste blbosti s ceduľami bolo to najmenej. A rovnako ako celý tím som si to užil," komentuje natáčanie Rodan.

Jeho postup do svetového finále Eurovision Song Contest 2023, ktoré sa uskutoční 9.–13. mája v Liverpoole, môžete svojimi hlasmi ovplyvniť aj vy do 6. februára prostredníctvom oficiálnej aplikácie ESC – Eurovision Song Contest on the App Store  / Eurovision Song Contest – Aplikace na Google Play.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Adriána Nievelt z vydavateľstva Supraphon.