Spi Ježiško, spi - spieva speváčka a skladateľka Janais v tradičnej rusínskej vianočnej piesni. Podmanivú uspávanku nahrala v spolupráci so ženskou speváckou skupinou Milpošanka v štúdiu Basem3nt u Vlada "Randyho" Gnepu v Prešove. Výsledkom jedna z najkrajších verzií tejto piesne, ktorú sprevádza rovnako pôsobivý videoklip.

"Túto pieseň som spoznala vďaka ženskému speváckemu zboru Milpošanka a o to viac sa teším, že sme sa s dievčatami stretli v štúdiu a nahrali ju spoločne. Aj vďaka ich nádherným vokálom mám z piesne zimomriavky zakaždým, keď ju počujem. Nahrávali sme ešte v lete, keď boli uvoľnené opatrenia, predsa len sa nás zišlo v štúdiu neúrekom a aj teplota v štúdiu bola miestami saharská," smeje sa Janais.

Na piesni Spi Isuse, spi spolupracovalo v štúdiu spolu 20 ľudí, z toho 16 žien za mikrofónom. Hudobne sa na piesni podieľali James Evans (husle), Boris Pasterák (kontrabas) a speváčkin manžel, gitarista Peter Kothaj. Producentom skladby je Randy Gnepa.


Emotívny, miestami až desivý videoklip režíroval Jakub Šteinecker. Okrem speváčky si v ňom zahral aj herec Juraj Illavský. Natáčalo sa na troch miestach - v petržalskom fotoateliéri, v kostole Nanebovzatia Panny Márie v Pezinku a na Medvedej skale neďaleko Modry. 

"Každá z troch lokácii na nás pri samotnom natáčaní pôsobila iným dojmom. Tmavý technický priestor ateliéru bol v úplnom kontraste s krásou svetlého gotického kostola. No najviac na nás zapôsobila opäť príroda. Cez svitanie, deň aj šero jedného hmlistého dňa klip rozpovedá príbeh istého človeka. Cieľom videoklipu je prinútiť diváka zastaviť sa, hlbšie sa zamyslieť nad svojimi motiváciami. Každý jeden krok, obzretie, aj výraz Jurajovej tváre má v klipe svoj význam a udržuje diváka v napätí až do konca," pokračuje speváčka.

Návrat ku koreňom

Janais, vlastným menom Jana Kothajová (rod. Dzurišová), má na konte album Vianočná Janais a niekoľko ďalších vianočných piesní a spoluprác. Najznámejšie sú coververzie svetoznámych hitov Nech sneží (Let It Snow), Zimnou krajinou (Winter Wonderland) či duet so Zuzanou Smatanovou Biela pieseň.  Známa je tiež hymnická skladba Nádej Vianoc z dielne RTVS, kde Janais účinkuje spolu s takmer dvadsiatkou ďalších slovenských interpretov.

Novinka v rusínskom jazyku je však pre ňu výnimočná, pretože je pre ňo návratom ku koreňom. "Žijem 15 rokov v Bratislave, no pochádzam z východného Slovenska, z oblasti Šariša. V našej rodine sa spieva veľa a už v detstve som sa stretla s množstvom šarišských a rusínskych ľudoviek. Viaceré sú doteraz moje obľúbené a rada si ich doma pospevujem. Pripomínajú mi moje korene. Pieseň Spi Isuse, spi som donedávna nepoznala, no zaujala ma natoľko, že som ju minulý rok zaradila do vianočného repertoáru," uzatvára speváčka.

V decembrovom období Janais každoročne koncertuje so svojím adventno-vianočným repertoárom po celom Slovensku. Tento rok má však kvôli pandemickým opatreniam iné plány. S kapelou chystá online koncert v priestoroch nádherného kostola. Fanúšikovia sa tak môžu tešiť na krásny vianočný zážitok cez obrazovky a určite nebude chýbať ani novinka Spi Isuse, spi.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Nora Krchňáková. Tlačovú správu sme upravili. Novinky speváčky Janais na oficiálnej stránke www.janais.sk a na jej profiloch na Facebooku či Instagrame.

Súvisiaci interpreti: Janais