Hlavná stránka

>

Správy

>

Najlepšie roky skupiny Tublatanka: Opus vydáva vinylový dvojalbum plný hitov

Najlepšie roky skupiny Tublatanka: Opus vydáva vinylový dvojalbum plný hitov

04.12.2020 - 14:00 | redakcia

Vinylový dvojalbum Najlepšie roky, obsahujúci 21 hitov jednej z najúspešnejších slovenských rockových kapiel, patrí medzi vrcholy vinylovej edície Opusu v roku 2020. Výber nanovo remastrovaných skladieb, ktorý reprezentuje to najlepšie, čo Tublatanka vytvorila, určite poteší každého zberateľa rockových vinylov.


Dvojvinyl vychádza práve dnes, 4. decembra, a ponúka kompiláciu skladieb z najsilnejšieho obdobia kapely. Konkrétne ide o výber skladieb z prvých šiestich albumov od eponymného debutu z roku 1985 až po rok 1993, kedy sa pôvodná zostava v zložení Maťo Ďurinda (spev, gitara, klávesové nástroje), Pavol Horváth (basgitara, spev) a Juraj Černý (bicie, perkusie) rozpadla.

Tublatanka vtedy fanúšikom na koncertoch spievala obľúbené piesne ako Stojím, padám alebo Tuláčik s dobrou povesťou, ktorú mnohí fanúšikovia doteraz volajú Judáš, keďže pôvodný názov piesne musel byť kvôli cenzúre bývalého režimu zmenený. 
Na albume je aj bonus v podobe piesne Poďme bratia do Betlehema, ktorú pôvodne skupina nahrala ako singel na malú SP platňu aj s vokálom a basgitarou Paľa Horvátha. Po jeho odchode zo skupiny v roku 1993 sa však pieseň znovu nahrávala bez neho pre nový album s rovnomenným názvom.

Súčasťou 2LP albumu je aj množstvo doteraz nepublikovaných fotografií starej zostavy vrátane recesistickej fotografie s nápisom "tajomstvo úspechu", kde Maťo Ďurinda s dvorným textárom kapely Martinom Sarvašom pózujú pred plagátom členov The Beatles v životnej veľkosti. Výberovka obsahuje aj pieseň Démon pomsty zo štvrtého albumu Nebo - peklo - raj (1990), ktorej intro démonickým hlasom nahovoril herec Andy Hryc: "Človek plodí násilie vždy pod novým znamením, ale tieň na svedomí, ten zostáva navždy s ním. Každý hriech sa ukladá do pamätí stíchnutých, tam, kde čaká na svoj deň spravodlivosť pre všetkých."


Výberovka s originálnym radením skladieb

Pesničky na výberovke nie sú radené chronologicky podľa roku vydania - kapela pri tvorbe tracklistu zvolila iný, netradičný kľúč. Každá zo štyroch strán dvoj-LPčky totiž obsahuje skladby presne z toľkých albumov, koľko je na danej strane pesničiek. Vždy je ich minimálne päť, takže každý z prvých piatich albumov skupiny - Tublatanka (1985), Skúsime to cez vesmír (1987), Žeravé znamenie osudu (1988), Nebo - peklo - raj (1990) a Volanie divočiny (1992) - je na platni Najlepšie roky zastúpený rovnomerne štyrmi skladbami. Posledná strana platne obsahuje aj šiestu skladbu, ktorou je spomínaný bonus z vianočného albumu Poďme bratia do Betlehema (1993).

Zámer s originálnym radením skladieb vysvetľuje líder kapely a jediný z pôvodných členov v dnešnej zostave, Maťo Ďurinda: "Číslo poradia piesne na gramoplatni je vždy zároveň aj poradím albumu, na ktorom daná pieseň vyšla. Napríklad Pravda víťazí má poradové číslo tri a to tiež znamená, že vyšla na treťom albume, ktorým je Žeravé znamenie osudu. Toto pravidlo platí pri všetkých piesňach. Ďalšou zvláštnosťou je, že vydavateľstvo Opus vylovilo v archívoch staré magnetofónové pásy, do ktorých boli piesne v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia zmixované. Tie sme po 30 rokoch v štúdiu zvukovo vylepšovali a remasterizáciou starých analógových nahrávok pomocou modernej štúdiovej technológie sme dosiahli lepší a príjemnejší zvuk."

"A nakoniec aj samotný cover je raritou. Obal vinylového dvojalbumu Najlepšie roky sa dá roztvoriť a tam fanúšikovia môžu nájsť doteraz nepublikované fotografie starej Tublatanky s basgitaristom a spevákom Paľom Horváthom a dnes už nebohým bubeníkom Ďurom Černým. Našťastie staré fotografie boli v mojom domácom archíve uchované a neporušené na veľkých diapozitívoch. Tie bolo treba zdigitalizovať, aby sa obal albumu dal grafikom dizajnovať vo virtuálnom počitačovom štúdiu," vysvetľuje líder kapely. Niektoré z týchto raritných fotografií nájdete v galérii článku.Maťo Ďurinda: Počúvanie vinylov je pre mňa veľký obrad

Ďurinda sa z nového dvojvinylu teší o to viac, že sám je veľkým nadšencom a zberateľom rockových vinylových platní a doma má celé diskografie od The Beatles, Pink Floyd, Deep Purple, U2, Police, Queen, Led Zeppelin, Rolling Stones a mnohých ďalších jeho obľúbených skupín. Svoju osobnú vinylovú zbierku si neustále dopĺňa aj napriek ich nie nízkej cene a je mu veľmi ľúto, že v dnešných časoch veľa ľudí počúva hudbu už len cez rôzne digitálne služby na mobiloch a počítačoch. Počúvanie vinylov na gramofóne je preňho nenahraditeľný pocit, ktorý chce dopriať aj fanúšikom Tublatanky.

"Ten krásne mäkký analógový zvuk ma fascinuje. Počúvať gramoplatňu je pre mňa veľký obrad a je to naozaj príjemný pocit položiť platňu na rotujúci tanier, spustiť na neho ramienko s ihlou, sadnúť si, zobrať si do rúk ten veľký obal albumu a počúvať. Pri počúvaní platne si na obale celý čas prezerám všetko, čo sa na ňom nachádza. Fotky, texty, mená muzikantov, autorov a názvy piesní, a pritom som hlavou ponorený do muziky, ktorá hrá z gramofónu. Vždy to tak robím, odkedy som dostal v roku 1973 LP The Beatles - Rubber Soul od môjho otca. To bol ten moment, kedy som sa zamiloval do vinylových LPčiek. Ozajstný fanúšik zbiera všetko od svojej obľúbenej skupiny a robí si diskografiu albumov, aby mal aj hmatateľný zážitok uložený doma. Album je radosť vlastniť, vystaviť si ho v izbe a počúvať kedykoľvek," dodáva spevák.


Zoznam skladieb na 2LP Tublatanka - Najlepšie roky:

LP1, strana A:
1. O nás
2. Vo veľkej škole dní
3. Pravda víťazí
4. Démon pomsty
5. Ja sa vrátim

LP1, strana B:

6. Priateľ
7. Dnes
8. . Láska drž ma nad hladinou
9. . Matka
10. Spálená láska

LP2, strana C:

11. Kúpim si kilo lásky
12. Skúsime to cez vesmír
13. Žeravé znamenie osudu
14. Smrť a sláva
15. Volanie divočiny

LP2, strana D:

16. Šlabikár
17. Tuláčik s dobrou povesťou
18. Stojím, padám
19. Šlabikár IV
20. Viem čo chceš
21. Poďme bratia do Betlehema

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk za vydavateľstvo Opus poskytla PR manažérka Renáta Tomášová. Tlačovú správu sme upravili.Zdielať na Facebooku

Súvisiaci interpreti

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti