Vinylový dvojalbum Najlepšie roky, obsahujúci 21 hitov jednej z najúspešnejších slovenských rockových kapiel, patrí medzi vrcholy vinylovej edície Opusu v roku 2020. Výber nanovo remastrovaných skladieb, ktorý reprezentuje to najlepšie, čo Tublatanka vytvorila, určite poteší každého zberateľa rockových vinylov.

Dvojvinyl vychádza práve dnes, 4. decembra, a ponúka kompiláciu skladieb z najsilnejšieho obdobia kapely. Konkrétne ide o výber skladieb z prvých šiestich albumov od eponymného debutu z roku 1985 až po rok 1993, kedy sa pôvodná zostava v zložení Maťo Ďurinda (spev, gitara, klávesové nástroje), Pavol Horváth (basgitara, spev) a Juraj Černý (bicie, perkusie) rozpadla.

Tublatanka vtedy fanúšikom na koncertoch spievala obľúbené piesne ako Stojím, padám alebo Tuláčik s dobrou povesťou, ktorú mnohí fanúšikovia doteraz volajú Judáš, keďže pôvodný názov piesne musel byť kvôli cenzúre bývalého režimu zmenený. 
Na albume je aj bonus v podobe piesne Poďme bratia do Betlehema, ktorú pôvodne skupina nahrala ako singel na malú SP platňu aj s vokálom a basgitarou Paľa Horvátha. Po jeho odchode zo skupiny v roku 1993 sa však pieseň znovu nahrávala bez neho pre nový album s rovnomenným názvom.

Súčasťou 2LP albumu je aj množstvo doteraz nepublikovaných fotografií starej zostavy vrátane recesistickej fotografie s nápisom "tajomstvo úspechu", kde Maťo Ďurinda s dvorným textárom kapely Martinom Sarvašom pózujú pred plagátom členov The Beatles v životnej veľkosti. Výberovka obsahuje aj pieseň Démon pomsty zo štvrtého albumu Nebo - peklo - raj (1990), ktorej intro démonickým hlasom nahovoril herec Andy Hryc: "Človek plodí násilie vždy pod novým znamením, ale tieň na svedomí, ten zostáva navždy s ním. Každý hriech sa ukladá do pamätí stíchnutých, tam, kde čaká na svoj deň spravodlivosť pre všetkých."


Výberovka s originálnym radením skladieb

Pesničky na výberovke nie sú radené chronologicky podľa roku vydania - kapela pri tvorbe tracklistu zvolila iný, netradičný kľúč. Každá zo štyroch strán dvoj-LPčky totiž obsahuje skladby presne z toľkých albumov, koľko je na danej strane pesničiek. Vždy je ich minimálne päť, takže každý z prvých piatich albumov skupiny - Tublatanka (1985), Skúsime to cez vesmír (1987), Žeravé znamenie osudu (1988), Nebo - peklo - raj (1990) a Volanie divočiny (1992) - je na platni Najlepšie roky zastúpený rovnomerne štyrmi skladbami. Posledná strana platne obsahuje aj šiestu skladbu, ktorou je spomínaný bonus z vianočného albumu Poďme bratia do Betlehema (1993).

Zámer s originálnym radením skladieb vysvetľuje líder kapely a jediný z pôvodných členov v dnešnej zostave, Maťo Ďurinda: "Číslo poradia piesne na gramoplatni je vždy zároveň aj poradím albumu, na ktorom daná pieseň vyšla. Napríklad Pravda víťazí má poradové číslo tri a to tiež znamená, že vyšla na treťom albume, ktorým je Žeravé znamenie osudu. Toto pravidlo platí pri všetkých piesňach. Ďalšou zvláštnosťou je, že vydavateľstvo Opus vylovilo v archívoch staré magnetofónové pásy, do ktorých boli piesne v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia zmixované. Tie sme po 30 rokoch v štúdiu zvukovo vylepšovali a remasterizáciou starých analógových nahrávok pomocou modernej štúdiovej technológie sme dosiahli lepší a príjemnejší zvuk."

"A nakoniec aj samotný cover je raritou. Obal vinylového dvojalbumu Najlepšie roky sa dá roztvoriť a tam fanúšikovia môžu nájsť doteraz nepublikované fotografie starej Tublatanky s basgitaristom a spevákom Paľom Horváthom a dnes už nebohým bubeníkom Ďurom Černým. Našťastie staré fotografie boli v mojom domácom archíve uchované a neporušené na veľkých diapozitívoch. Tie bolo treba zdigitalizovať, aby sa obal albumu dal grafikom dizajnovať vo virtuálnom počitačovom štúdiu," vysvetľuje líder kapely. Niektoré z týchto raritných fotografií nájdete v galérii článku.Maťo Ďurinda: Počúvanie vinylov je pre mňa veľký obrad

Ďurinda sa z nového dvojvinylu teší o to viac, že sám je veľkým nadšencom a zberateľom rockových vinylových platní a doma má celé diskografie od The Beatles, Pink Floyd, Deep Purple, U2, Police, Queen, Led Zeppelin, Rolling Stones a mnohých ďalších jeho obľúbených skupín. Svoju osobnú vinylovú zbierku si neustále dopĺňa aj napriek ich nie nízkej cene a je mu veľmi ľúto, že v dnešných časoch veľa ľudí počúva hudbu už len cez rôzne digitálne služby na mobiloch a počítačoch. Počúvanie vinylov na gramofóne je preňho nenahraditeľný pocit, ktorý chce dopriať aj fanúšikom Tublatanky.

"Ten krásne mäkký analógový zvuk ma fascinuje. Počúvať gramoplatňu je pre mňa veľký obrad a je to naozaj príjemný pocit položiť platňu na rotujúci tanier, spustiť na neho ramienko s ihlou, sadnúť si, zobrať si do rúk ten veľký obal albumu a počúvať. Pri počúvaní platne si na obale celý čas prezerám všetko, čo sa na ňom nachádza. Fotky, texty, mená muzikantov, autorov a názvy piesní, a pritom som hlavou ponorený do muziky, ktorá hrá z gramofónu. Vždy to tak robím, odkedy som dostal v roku 1973 LP The Beatles - Rubber Soul od môjho otca. To bol ten moment, kedy som sa zamiloval do vinylových LPčiek. Ozajstný fanúšik zbiera všetko od svojej obľúbenej skupiny a robí si diskografiu albumov, aby mal aj hmatateľný zážitok uložený doma. Album je radosť vlastniť, vystaviť si ho v izbe a počúvať kedykoľvek," dodáva spevák.


Zoznam skladieb na 2LP Tublatanka - Najlepšie roky:

LP1, strana A:
1. O nás
2. Vo veľkej škole dní
3. Pravda víťazí
4. Démon pomsty
5. Ja sa vrátim

LP1, strana B:

6. Priateľ
7. Dnes
8. . Láska drž ma nad hladinou
9. . Matka
10. Spálená láska

LP2, strana C:

11. Kúpim si kilo lásky
12. Skúsime to cez vesmír
13. Žeravé znamenie osudu
14. Smrť a sláva
15. Volanie divočiny

LP2, strana D:

16. Šlabikár
17. Tuláčik s dobrou povesťou
18. Stojím, padám
19. Šlabikár IV
20. Viem čo chceš
21. Poďme bratia do Betlehema

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk za vydavateľstvo Opus poskytla PR manažérka Renáta Tomášová. Tlačovú správu sme upravili.


Súvisiaci interpreti: Tublatanka