Hlavná stránka

>

Správy

>

Katka Knechtová vyvolala dohady singlom Svety. Inšpirovala sa svetovými hitmi?

Katka Knechtová vyvolala dohady singlom Svety. Inšpirovala sa svetovými hitmi?

05.06.2018 - 13:10 | Dušan Marko

Okolo Kataríny Knechtovej už dlho nebol taký mediálny rozruch, ako je tomu v posledných mesiacoch. Charizmatická speváčka si je toho dobre vedomá, a pozornosť, ktorá sa na ňu vďaka SuperStar upriamuje, využila na predstavenie nového singla Svety. Odpremiérovala ho priamo v televíznej šou a následne zverejnila aj výpravný videoklip.


Novinka prichádza po viac než rok a pol trvajúcej odmlke - svoj posledný videoklip k skladbe FEA zverejnila Katarína Knechtová ešte koncom roka 2016. Minulý rok o nej bolo počuť minimálne, no v posledných mesiacoch platí presný opak a ako porotkyňa v piatej série Česko Slovenskej SuperStar sa na nedostatok práce a pozornosti médií i fanúšikov rozhodne stažovať nemôže.

Zdá sa, že svoju úlohu si celkom užíva, no mimoriadne hektické obdobie si vybralo aj svoju daň. Bulvárnymi médiami včera preleteli informácie o jej kolapse. Katka totiž pozabudla na pitný režim a skončila na infúzii, čím sa "pochválila" aj na svojom Instagrame. Táto nepríjemnosť ju pritom stretla práve v čase, kedy sa mali naplno rozbehnúť aktivity na propagáciu jej nového singla.

Je ním pieseň s názvom Svety, na ktorej speváčka a skladateľka spolupracovala s producentom Randym Gnepom. "Keďže som chcela, aby pieseň mala tanečnejší charakter, voľba produkcie padla na môjho 'hudobného brata' Randyho Gnepu, skladbu som nahrávala v mojom domovskom štúdiu - Studio7. Pesnička je o svetoch v nás. O svete, ktorý prežíva každý z nás v sebe, a svete, aký žijeme navonok. O tom, že ľudská duša je nekonečnou krajinou, v ktorej je možné úplne všetko. Každý prežíva svoj vnútorný svet, ktorý je často v konflikte s tým vonkajším, reálnym a ľudia sa často boja ísť za svojim vnútorným pocitom," opisuje novinku Katarína.


Energický hit podľa overeného receptu

Pieseň je energická a chytľavá hneď na prvé počutie, čo spôsobuje najmä jej neprehliadnuteľná podobnosť s obľúbenými svetovými hitmi. Nástup refrénu s "óčkovým" popevkom nápadne pripomína piesne Princess of China od Coldplay s hosťujúcou Rihannou a This One's For You Davida Guettu v spolupráci so Zarou Larsson. Pocit familiárnosti v refréne podčiarkuje aj gitara v pozadí, pripomínajúca ďalší z veľkých hitov (tú vybrnkávačku určite poznáte, ak si spomeniete na názov, dajte vedieť v diskusii).

Na jednej strane hovoriť o plagiátorstve je prehnané - podobná recyklácia postupov je v pop music bežným javom a mnohí producenti aj vo zvuku zámerne využívajú prvky, ktoré majú poslucháčom niečo pripomínať. Zároveň však Katarína Knechtová nepatrí k tým, ktorí by sa až takto okato inšpirovali.

Kedysi sa síce diskutovalo o podobnosti hitu Slnečná balada od Pehy so skladbou Teardrop skupiny Massive Attack, no vo svojej sólovej tvorbe sa speváčka vždy snažila kráčať nevychodenými chodníčkami alebo inšpiráciu rovno priznala - pri spolupráci s Christianom Eignerom na albume Tajomstvá jej nikto nemohol vyčítať "vykrádanie" zvuku Depeche Mode. Nebudem súdiť, či išlo o zámer alebo náhodu (máme v pláne urobiť s Katkou väčší rozhovor aj na túto tému), ale isté je, že skladba fanúšikov rozdelila na tých, ktorým podobnosť s vyššie spomenutými hitmi nevadí, a tých, pre ktorých je to už príliš. Na ktorej strane stojíte vy?

videoklip Svety

Príbeh šiestich vnútorných konfliktov

Vizuál k novinke sa nakrúcal koncom mája v ruinách starej opustenej budovy v Bratislave. Režisér Martin Kazimír doňho okrem Katky obsadil hercov aj nehercov - hrajú v ňom Branislav Altus, Barbora Andrešičová, Bronislava Kováčiková, Maroš Laurinec, Juraj Očenáš, Tomáš Pokorný a Paulína Repčíková. Na tvorbe vizuálu sa autorsky podieľala aj samotná speváčka.

"Námet som si napísala sama. Scenáristicky ho spracoval a réžie sa ujal Martin Kazimír, s ktorým som už spolupracovala pri videoklipe k singlu Naveky. Hlavným kameramanom klipu je Mário Ondriš. Klip ma celistvý príbeh, sníma vnútorné konflikty šiestich postáv, ktoré prežívajú svoje vnútorné svety, túžia po niečom, ale nevedia alebo boja sa to navonok prejaviť," hovorí Katka Knechtová. 

Speváčka po zverejnení novinky priznala, že ju samotnú prekvapilo, že ju "kopla múza" práve počas speváckej šou, kedy väčšina jej kolegov z poroty ostatné aktivity dáva bokom. "Sama som prekvapená, že mám tak tvorivé obdobie. Myslela som si, že nebudem nič stíhať, že nebudem mať chuť a energiu robiť nové veci, ale je to presne naopak. Inšpiráciou pre mňa bolo presne všetko to, čím som si prešla za posledný polrok. A veľký význam pre mňa mala energia mladých ľudí, ktorými som obklopená na Superstar," prezradila.

Okrem svojej vlastnej tvorby opäť spolupracuje aj s Luciou Bílou na jej pripravovanom albume. S českou divou spolupracovala už pri jej albume Hana. Prešovčanka však myslí aj na svojich fanúšikov, ktorí ju počas leta môžu vidieť na festivaloch a na jeseň sa môžu tešiť na prekvapenie v podobe zaujímavých koncertov.

Autor: Dušan Marko + citácie z TS (Nora Krchňáková - NK Factory)
Foto: Mário Ondriš


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti